Čtyři ku třem. Centrální bankéři jen těsně rozhodli, že úroky zatím nevzrostou

9 minut
Prohlášení Rusnoka po jednání bankovní rady
Zdroj: ČT24

Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Pro zachování sazeb byli čtyři ze sedmi členů rady, tři byli pro růst. Analytici proto očekávají, že ke zvýšení ČNB přistoupí v listopadu.

Pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasovali čtyři ze sedmi členů bankovní rady. Tři členové hlasovali pro zvýšení základní úrokové sazby na 0,5 procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to řekl guvernér Jiří Rusnok. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta. Tři členové bankovní rady, kteří hlasovali pro její růst, rovněž hlasovali pro zvýšení lombardní sazby, což je sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů.

Guvernér podotkl, že aktuální prognóze centrální banky ohledně dalšího ekonomického vývoje odpovídá po srpnovém zvýšení sazeb jejich další růst v průběhu příštích dvou let.

Středeční debata rady ohledně zvýšení sazeb nebyla podle Rusnoka tak rozporuplná. „Všichni jednoznačně vyjádřili pochopení pro to, že makroekonomická situace opravňuje k postupnému navyšování sazeb,“ uvedl. Nakonec ale podle něj v radě mírně převážil názor, že ekonomická situace nevyžaduje akutní reakci.

  • Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) zůstává na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,50 %.

„Ačkoli to s dnešním výsledkem jednání bankovní rady nebylo zcela jednoznačné, nakonec převážil opatrnější přístup a bankovní rada své sazby nezměnila. Dle našeho názoru je však růst sazeb v letošním roce daný, a o jejich dalším růstu bankovní rada ČNB rozhodne na začátku listopadu,“ okomentoval hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Podobně to vidí i ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. „K dalšímu zvýšení sazeb by mělo dojít na příštím listopadovém zasedání,“ řekl. Napovídají tomu podle něj i nedávná prohlášení členů bankovní rady. Listopad odhaduje i hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. „Zvýšení úrokových sazeb v listopadu je tak téměř hotovou záležitostí,“ dodal analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Příště bude mít rada novou prognózu

Seidler připomíná, že se ekonomická aktivita vyvíjí nad očekávání příznivě. „Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí meziročně zrychlil o 4,7 procenta, mzdy o rekordních 7,6 procenta, inflace se pohybuje bezpečně nad dvouprocentním cílem,“ vyjmenoval.

Myslí si, že odložení růstu sazeb nebylo způsobeno obavami ohledně vývoje ekonomiky, ale spíše praktickými důvody. „Na příštím jednání totiž bude mít bankovní rada k dispozici novou prognózu a bude zveřejňovat novou Zprávu o inflaci,“ dodal Seidler.

Data z české ekonomiky, především zrychlující se růst mezd a zvyšující se jádrová inflace, hovoří pro potřebu zvyšování úroků ČNB. Vše je umocněno tím, že koruna fakticky nebyla v průběhu třetího čtvrtletí schopna posílit a prorazit úroveň 26 korun za euro.
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš také poznamenal, že proti zvýšení sazeb v září hrál argument plynulosti zvyšování. „Pokud by Česká národní banka zvýšila sazby dvě zasedání po sobě, dala by trhům poměrně silný signál, že zaspala a je třeba se připravit na agresivnější utahování měnové politiky. Takový signál vyslat nechtěla,“ prohlásil.

Ke zvýšení úrokových sazeb přistoupila bankovní rada na počátku srpna, a to poprvé od února 2008. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,2 procentního bodu na současnou úroveň. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Listopadem podle Zeisela zvyšování sazeb zřejmě neskončí. „Silná ekonomická aktivita a s ní spojený růst mezd bude pokračovat a příští rok bude potřeba měnové podmínky dále utahovat. Očekáváme, že ke zvýšení sazeb dojde v roce 2018 dokonce třikrát,“ uvedl. Horská zmínila, že v polovině příštího roku očekávají sazbu na úrovni jednoho procenta.

Jednání bankovní rady bylo patrné i na české měně. „Rozhodnutí rady může být jistým zklamáním pro korunu, jež těsně před oznámení měnověpolitického rozhodnutí testovala úroveň 26 korun za euro,“ řekl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

„Po oznámení se měna vrátila k 26,06 koruny za euro. Trh si zkusil zaspekulovat na zvýšení sazeb a dnes to nevyšlo,“ dodala Horská. „Určitou úlevu může rozhodnutí ČNB naopak znamenat pro tuzemský dluhopisový trh,“ podotkl Jáč.

Vývoj kurzu české koruny vůči euru
Zdroj: ČT24/Reuters

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 6 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 19 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
13. 7. 2025
Načítání...