Ekonomický výhled je optimistický. Dosavadní růstový model se ale vyčerpává, říká Král z ČNB

26 minut
Petr Král hostem Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Výhled ekonomického vývoje na příštích několik let vypadá poměrně optimisticky, a to jak v Česku, tak i v zemích, které jsou důležitými obchodními partnery, uvedl v Interview ČT24 náměstek ředitele měnové sekce v České národní bance Petr Král. I když v krátkodobém horizontu podle něj v Česku není moc negativních signálů, v delším výhledu je to jiné. Dosavadní růstový model, který byl založen na přílivu přímých zahraničních investic, se totiž vyčerpává s tím, jak česká ekonomika bohatne a rostou mzdy, zmínil.

„Náš aktuální výhled počítá pro letošní rok s růstem HDP v rozsahu 3,6 procenta, což je výrazné urychlení oproti loňskému roku, a nad hladinou tří procent by se růst české ekonomiky měl udržet i v následujících dvou letech,“ podotknul Král z ČNB. Banka svou prognózu zlepšila nedávno, ještě v květnu odhadovala letošní růst pouze 2,9 procenta.

Odhad růstu HDP podle ČNB
Zdroj: ČT24

„Jak USA, tak západní Evropa se vydávají cestou robustního ekonomického růstu. Zatím se ne zcela projevuje v urychlení cenového vývoje, respektive souvisejících ekonomických veličin, jako například mezd. Proto ECB pokračuje ve svém programu kvantitativního uvolňování. Naproti tomu USA už jsou ve fázi, kdy začaly zpřísňovat měnové podmínky, protože jejich ekonomika se výrazným způsobem oživila již v reakci na jejich výrazné monetární stimuly z let 2009 až 2012,“ dodal.

Je ovšem otázka, jestli lze případnou krizi, jaká na svět udeřila před téměř deseti lety, odhadnout. „Přijde-li nečekaný šok odněkud z ciziny nebo ze sféry, kde to není signalizováno dopředu, tak to žádná ekonomická analýza není schopna předpovídat. Jsou ale signály o tom, že se klima zhoršuje nebo zlepšuje, že se někde hromadí problémy v bankovním sektoru, ve fiskální oblasti a podobně. Tyto varovné signály nebo potenciálně pesimistické zprávy ale nyní chybí,“ přiblížil Král.

Ekonomika se nachází mírně nad svým potenciálem, odhaduje ČNB

Upozorňuje ale na směřování české ekonomiky v delším horizontu. Dosavadní růstový model se totiž podle něj vyčerpává. „Byl založen na přílivu přímých zahraničních investic, které zde budovaly kapacity na zelené louce, ve zpracovatelském průmyslu, exportně orientované, těžily z výborné geografické polohy, z dobře vzdělané, technicky kvalifikované pracovní síly a z levné pracovní síly,“ popsal.

Jenomže tuzemská ekonomika bohatne a zvyšuje se mzdová hladina. „V aktuální fázi není model udržitelný ani z hlediska trhu práce. Případné nové kapacity, které by tady chtěli zahraniční vlastníci budovat, už nejsou schopni obsadit novou pracovní silou, protože není kde brát. Nezaměstnanost v mezinárodně srovnatelném měřítku je kolem tří procent, je to nejnižší míra v Evropě. Není možné stavět další provozy na zelené louce,“ uvedl Král.

Tak nízká nezaměstnanost, jakou má nyní Česko, je podle něj dobrá v cyklickém smyslu. „Je lepší mít využité ekonomické zdroje a produkční kapacity na plnou úroveň. Odhadujeme, že se ekonomika dokonce nachází mírně nad svým potenciálem, vidíme určité známky lehkého přehřívání,“ řekl.

„Podniky musí do budoucna uvažovat, že stávající nebo rostoucí objem produkce budou muset realizovat se stejným počtem lidí, nebo dokonce menším, takže budou muset začít nahrazovat lidskou práci automaty, roboty, technologickými inovacemi,“ doplnil.

Král si pak všímá i toho, že má česká fiskální politika tendenci působit procyklicky. „V uplynulých letech vždycky brzdila ekonomiku, kde to nebylo úplně nejvhodnější a kde ekonomika sama měla problémy a bývala by uvítala nějaký stimul. Naopak v některých situacích ekonomiku popoháněla, přestože to nebylo nutné, ekonomika jela jako namazaný stroj. Máme někdy pocit, že se procyklický charakter fiskální politiky v českých zemích zabydlel bez ohledu, která vláda je zrovna u moci,“ prohlásil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) konstatoval, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 16 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
včera v 07:00

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
včera v 06:00

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
26. 7. 2025Aktualizováno26. 7. 2025

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025
Načítání...