Postkomunistická Evropa má dostat čtvrt bilionu korun

Londýn - Až deset miliard eur by mohly čerpat státy střední a východní Evropy, aby se vypořádaly s dopady hospodářské krize. O vyčlenění částky, která v přepočtu dosahuje kolem čtvrt bilionu korun, dnes své členské země požádala Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Informoval o tom dnes list Financial Times. Kapitál banky by tak stoupl o polovinu ze současných 20 miliard eur.

Prezident EBRD Thomas Mirow v dopisu akcionářům uvedl, že ekonomiky ve střední a východní Evropě se sice začaly stabilizovat, ale „nečiní tak stejnoměrně a bylo by předčasné říkat, že začalo všeobecné oživení“.

EBRD kontroluje skupina šedesáti zemí, včetně států Evropské unie, Spojených států a Japonska. Peníze mají bance pomoci posílit úvěrovou aktivitu a kompenzovat prudký pokles kapitálových investic do bývalých komunistických zemí.

EBRD byla založena v roce 1989 s cílem pomoci bývalým komunistickým zemím při přechodu k tržnímu hospodářství. Má pomáhat rozvoji finančních institucí, právního systému či infrastruktury a podporovat soukromé podnikání a privatizaci.