OKD dostane od vlády půjčku 700 milionů korun na provoz a odkládané investice

Stát poskytne půjčku těžební společnosti OKD 700 milionů korun, rozhodla vláda. Půjčí je státní podnik Prisko, který spadá pod ministerstvo financí. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Po dlouhém jednání vlády se podařilo dosáhnout shody. Ministerstvo průmyslu bude spolupracovat s ministerstvem financí na řešení OKD,“ potvrdil také ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). 

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ještě před časem váhal s půjčkou pro OKD, o jejím poskytnutí ho přesvědčilo až setkání s vedením společnosti minulý týden. Nejlepší pro společnost podle něj bude restrukturalizace, stát bude mít zájem, aby měl v managementu svého člověka. 

OKD chtělo až miliardu, pravicová opozice je proti

Vedení OKD chtělo od státu půjčit až jednu miliardu. Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša po sektání s Babišem řekl, že jednání považuje za úspěšné. Z půjčky má jít asi 400 milionů korun na dorovnání očekávaných výpadků v provozním kapitálu a 285 milionů korun na odkládané investice.

Součástí požadavku byla i rezerva na neplánované mimořádné události. „Jestli bude stačit 700 (milionů), nebo nebude, je předčasné. Já i celé vedení společnosti budeme dělat všechno pro to, aby k tomu případnému čerpání rezervy na neplánované, mimořádné události skutečně nemuselo nikdy dojít,“ prohlásil tehdy Klimša.

Pravicová opozice se záměrem nesouhlasí, podle ní půjde o dar. „Ze svého by jim (Babiš) nepůjčil určitě, budou to vyhozené peníze,“ řekl například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Před schůzí věřitelů

Materiál pro středeční jednání vlády podotýkal, že postoj státu ve věci úvěrového financování je třeba rozhodnout před schůzí věřitelů OKD. Schůze se původně měla konat 10. srpna, soudce ji ale o den posunul. Podle materiálu plánuje firma v případě reorganizace, kterou stát preferuje před konkurzem, uzavřít důl Paskov na konci letošního roku, uzavření dolu Darkov pak má následovat v roce 2017, důl Lazy v roce 2018, důl ČSA v roce 2021 a doly ČSM v roce 2023. Provozní úvěr by měl být splacen do okamžiku ukončení případné reorganizace.

Z údajů v insolvenčním rejstříku vyplývá, že insolvenční správce OKD Lee Louda neuznal mimo jiné dvě pohledávky největšího věřitele OKD, banky Citibank, dohromady za více než deset miliard korun. Popřel také platnost takzvané podmíněné pohledávky celkem za 1,888 miliardy korun, kterou přihlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu.