Německá ekonomika navzdory koronaviru v závěru roku mírně vzrostla

Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí navzdory dalšímu zpřísněním karanténních opatření vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,1 procenta. Oznámil to německý statistický úřad. Výsledek je mírně lepší, než se čekalo. Ve třetím čtvrtletí růst hrubého domácího produktu (HDP) činil 8,5 procenta, což byla reakce na rekordní propad z druhého kvartálu způsobený pandemií.

V meziročním srovnání ekonomika v závěru roku vykázala pokles o 3,9 procenta. Znamená to mírné zlepšení proti třetímu čtvrtletí, kdy meziroční propad HDP činil čtyři procenta.

Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že ekonomika zůstane ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům beze změn. U meziročního srovnání očekávali pokles o čtyři procenta.

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá i řada českých firem. Přísnější uzávěra kvůli šíření nového typu koronaviru dopadá hlavně na soukromou spotřebu, naopak stavebnictví a export zboží ekonomiku podpořily.

Statistický úřad potvrdil, že propad HDP za celý loňský rok dosáhl pěti procent. Předloni ekonomika vzrostla o 0,6 procenta, což bylo nejpomalejší tempo od roku 2013.