Na veřejně prospěšné práce je letos méně peněz. Pro někoho však zůstávají poslední šancí

Události: Veřejně prospěšné práce (zdroj: ČT24)

V Česku ubývá lidí, kteří uklízejí ulice v rámci veřejně prospěšných prací. Na jejich výplaty pošle letos stát městům 1,3 miliardy korun, tedy o 600 milionů korun méně než loni. Důvodem je nízká nezaměstnanost a dostatek volných míst ve firmách. Zástupci radnic však tvrdí, že dávali práci jen lidem, kteří mají mizivou šanci najít jakoukoli jinou a v ulicích budou nyní chybět.

Stanislav Šebek byl v Děčíně přijat na veřejně prospěšné práce. Coby nováček nafasoval nové montérky a boty. Od února začne spolu s ostatními uklízet ulice. Dříve pracoval jako dělník v kovohutích, ale teď jinou práci nesehnal. „Zkoušel jsem to, ale koukají divně – vzhledem ke zdravotním problémům a k tomu, že už mi bylo padesát.“

V Děčíně mají připravené pracovní oděvy pro zhruba sedmdesát lidí, kolik jich obvykle touto dobou přijímali. Teď jich nastoupí čtyřicet. „Mají smlouvu jenom na tři měsíce, potom uvidíme, jestli dostaneme další finanční prostředky,“ řekl vedoucí děčínského Střediska městských služeb Jaroslav Horák. 

O pár kilometrů dál uklízí sedm lidí Benešov nad Ploučnicí. Bývalo jich tu v minulosti i o deset víc. „Chybějí strašně moc. Město je velký a práce je tolik,“ podotkl ředitel Služby města Benešov nad Ploučnicí Pavel Košnar. 

Sami pracovníci často vnímají veřejně prospěšné práce jako poslední šanci. „Jsem v invalidním důchodě, takže mě nikde nevezmou,“ řekla Hanka Kratochvílová, která pracuje v Benešově nad Ploučnicí. „Ptají se: Vám je pětačtyřicet a vy ještě vůbec hledáte práci?“ poznamenala Vendulka Schaferová, pracující v Děčíně. 

Měsíční mzda za veřejně prospěšné práce je 15 tisíc korun.

Nezaměstnanost je nyní v Česku rekordně nízká a s ní klesla i státní podpora veřejně prospěšných prací. „I lidé z této skupiny uchazečů o zaměstnání mají mnohem vyšší šance na získání stálé práce,“ uvedla tisková mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Nadějí pro města jsou evropské projekty a také sliby ministerstva práce a sociálních věcí, že během roku zkusí vyjednat navýšení peněz.

Navíc zdejší radnice používají veřejně prospěšné práce k udržení pořádku ve vyloučených lokalitách. Ulice tu nechávají uklízet místní. „Když uklízíte na tom místě, kde zároveň i žijete, máte k tomu úplně jiný vztah, to je jasné,“ soudí děčínský radní pro sociální problematiku Ondřej Smíšek (Náš Děčín).