Mongolsko dostane záchranné úvěry za 140 miliard korun. Má zahájit reformy

Mezinárodní měnový fond (MMF) a další instituce dohodly s vládou Mongolska podmínky záchranných úvěrů v souhrnné výši asi 5,5 miliardy dolarů (140 miliard korun). Státní dluh Mongolska se pohybuje kolem 23 miliard dolarů (téměř 586 miliard korun), což je asi dvojnásobek ročního výkonu ekonomiky. V březnu má Ulánbátar splatit 580 milionů dolarů.

Měnový fond zemi během tří let poskytne zhruba 440 milionů dolarů, dojednali zástupci MMF s mongolskou vládou. Transakci musí ještě v březnu schválit výkonná rada fondu.

Asijská rozvojová banka, Světová banka, Japonsko a Jižní Korea poskytnou dohromady až tři miliardy dolarů, další peníze poskytne Čína. Ta uvedla, že prodlouží úvěrovou linku v objemu 15 miliard jüanů (dvě miliardy USD) na další minimálně tři roky.

Dohoda o úvěru podle MMF předpokládá, že Mongolsko posílí bankovní systém a přijme fiskální reformy s cílem zajistit rozpočtovou disciplínu.

Podmínky, které si fond klade jako předpoklad k poskytnutí úvěrů, často v dotčených zemích vedou ke stížnostem. Část lidí je vnímá tak, že poškozují chudé a podvazují hospodářský růst. Obvykle totiž omezují sociální výdaje nebo investice do veřejných služeb, uvedla agentura AP.