Místo daňového přiznání by se mohl platit jednotný odvod za měsíc. Živnostníci by ale přišli o slevy

Nahrávám video
Události: Místo daňového přiznání by se mohl platit jednotný odvod za měsíc
Zdroj: ČT24

Ministerstvo financí poslalo k připomínkám návrh na zavedení takzvané paušální daně. Místo daňového přiznání a dalších formulářů by živnostníci s příjmy do milionu korun ročně mohli využít jednotný měsíční odvod. Platili by tak jednou za měsíc zhruba pět a půl tisíce korun. Přišli by tím ale o daňové slevy, to kritizuje část opozice.

V letošních číslech by návrh ministerstva financí představoval měsíční odvod 5 377 korun. V tom už je obsažena minimální záloha na sociální pojištění plus patnáct procent, aby odvod nebyl příliš nízký, což by ohrozilo výši důchodu živnostníka.

V částce je započítáno také minimum na zdravotní pojištění a také daň z příjmu. Pro příští rok by suma měla vzrůst o stokoruny. Podnikatelé už by pak nemuseli podávat daňová přiznání, přehledy nebo řešit kontroly.

Návrh podoby paušální daně
Zdroj: ČT24/Ministerstvo financí

Zavedení měsíční paušální daně by znamenalo výpadek 398 milionů korun u zdravotního pojištění, v případě daní má jít o 15 milionů korun. Stát ale počítá s růstem u pojištění sociálního a nepřímo také s vyšším výběrem DPH, v obou případech o víc než 50 milionů korun. 

Zmíněné nižší inkaso daně z příjmů se ovšem kvůli rozpočtovému určení promítne do hospodaření krajů a obcí. Kraje mají dostat o 21 milionů korun méně, obce o 56 milionů.

Bez slev na dani

Vybrat si mezi účetnictvím jako dosud, anebo paušální daní by si mohl živnostník s příjmem do milionu korun ročně. V případě paušálního měsíčního odvodu by ale už nemohl uplatnit žádné další slevy: třeba na poplatníka nebo děti.

„Odpadá podávání daňových přiznání, odpadá ta možnost uplatnění odečitatelných položek nebo slev. To si musí každý zvážit. Ale získává ten administrativní klid,“ zdůraznila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

To se ale nelíbí některým opozičním stranám. „Minimálně základní sleva na poplatníka, odpočet na děti, to myslím, že by tam mělo být,“ navrhuje místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).

Občanští demokraté sice s myšlenkou jednotného odvodu souhlasí, také oni ale trvají na tom, že slevy by se pro živnostníka měly zachovat. „Sleva na dítě by měla být zachována. K tomu bychom měli v rámci projednávání dospět a najít řešení,“ uvedl další místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS).

Sociální demokraté i komunisté mají výhrady

Takzvanou paušální daň má vláda v programovém prohlášení. Schillerová proto spoléhá na hlasy sociálních demokratů. Ti sice respektují koaliční závazek, o parametrech ale chtějí ještě jednat.

„Jaký poměr tam bude na sociálním, na důchodové připojištění, aby to živnostníka nepoškodilo ve stáří. Chceme se bavit o tom, jestli stejný benefit nedat i zaměstnancům,“ vypočítal některé sporné body Roman Onderka (ČSSD), který je rovněž místopředsedou rozpočtového výboru. 

Pro kabinet jsou klíčové i hlasy komunistů, kteří menšinovou vládu tolerují. U paušální daně zatím podporu nepřislíbili. „Já jsem pro to, aby nějaká z těch slev, zejména na děti, zachována byla. Otázka je, v jaké podobě to vláda předloží,“ uvedla předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM). 

K návrhu se teď budou scházet připomínky. Ministerstvo financí plánuje, že by paušální daň měla být pro živnostníky možností od ledna příštího roku.

Využil by ji třeba malíř a lakýrník Jan Zeman. „Řemeslník jsem dobrý, ale účetní špatný. Když budu vědět, že je jednotná paušální daň, kterou zaplatím a budu mít všechno vyřešené, ušetří mi to stres a čas, který můžu věnovat rodině,“ popsal. Dnes mu účetnictví zabere zhruba hodinu denně, někdy i víc. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Fond prověřuje kvůli možnému střetu zájmů dotace pro Agrofert za miliardu

Státní zemědělský intervenční fond prověřuje možný střet zájmů u dotací vyplacených Agrofertu ve výši zhruba jedné miliardy korun, uvedl ředitel fondu Petr Dlouhý. Tvrdí zároveň, že obavy opozice z možného zásahu Evropské komise do jeho řešení jsou neopodstatněné. Zdůvodnil to tím, že stanovisko Komise není právně závazné. Fond po holdingu neplánuje zpětně vymáhat nárokové dotace obdržené v letech, kdy byl jeho někdejší majitel Andrej Babiš (ANO) poprvé premiérem.
08:36Aktualizovánopřed 56 mminutami

Ropa zdražuje, Brent překročil 110 dolarů za barel

Ceny ropy v úterý pokračují v růstu, severomořský Brent se tak vrátil nad 110 dolarů za barel. Snahy o ukončení konfliktu na Blízkém východě nevykazují žádné výraznější známky pokroku a doprava v klíčovém Hormuzském průlivu zůstává ochromena, uvedla agentura Reuters.
před 4 hhodinami

VideoVláda chce plnit závazky k NATO, uvedla Murová. Dle Kovářové vůle chybí

Vláda Andreje Babiše chce podle členky sněmovního rozpočtového výboru Jany Murové (ANO) plnit závazky vůči NATO. Zkomplikovala to podle ní změna metodiky počítání výdajů. Murová to uvedla v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou. Místopředsedkyně výboru Věra Kovářová (STAN) míní, že minulý kabinet na rozdíl od současné vlády jasně ukázal dlouhodobou vůli navyšovat obranné výdaje. „My chceme v dlouhodobém horizontu dodržovat spojenecké závazky. (…) Měly by to být skutečně obranné výdaje, ne nemocnice nebo některé dálnice, které s armádou nemají nic společného,“ říká Kovářová. Kromě výdajů na obranu hosté probrali i zadlužování státu, k němuž svůj pohled připojili také ekonomové Jan Švejnar a Aleš Bělohradský.
před 6 hhodinami

Hampl varuje před vynětím dálnic či přehrad z deficitu rozpočtu

Česká fiskální pravidla nejsou zbytečně přísná, soudí předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Staví se tak odmítavě proti vládnímu návrhu na rozvolnění, o kterém píší média. Varuje před tím, aby si někdo bral příklad třeba ze zadlužené Francie, která má poprvé v dějinách nižší úvěrový rating než Česká republika. „Uměl si někdo před lety představit, že by to tak dopadlo?“ Dřívější viceguvernér České národní banky (ČNB) byl hostem Interview ČT24 moderovaného Danielem Takáčem.
před 8 hhodinami

Íránská blokáda je podle Rubia jako ekonomická jaderná zbraň

Íránská blokáda Hormuzského průlivu je podle amerického ministra zahraničí Marca Rubia ekvivalentem ekonomické jaderné zbraně. Podle agentur DPA a Reuters to v úterý uvedl ve vysílání televize Fox News jako důkaz toho, že by Teherán neměl vlastnit atomové zbraně. Podle dřívějších zpráv předložil Írán Spojeným státům nový návrh na otevření Hormuzského průlivu a ukončení války, podle kterého by se jaderné rozhovory odložily až na pozdější fázi jednání. Rubio i zdroje agentury Reuters naznačili, že USA nabídku odmítnou.
před 8 hhodinami

Kvůli dvěma blokádám klesla doprava v Hormuzském průlivu skoro k nule, píše Bloomberg

Mezinárodní lodní doprava v Hormuzském průlivu v tuto chvíli klesla prakticky na nulu v důsledku dvou souběžných blokád oblasti ze strany Teheránu a Washingtonu, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na data, která sestavila. Za pondělí agentura napočítala tři íránská plavidla opouštějící úžinou záliv, a to jeden tanker se zkapalněným ropným plynem a dvě lodi se sypkým nákladem.
před 20 hhodinami

Čína zablokovala Metě plán převzít firmu Manus, která vyvíjí agentní AI

Čína se rozhodla zablokovat akvizici čínského start-upu Manus, který se zaměřuje na vývoj takzvané agentní umělé inteligence (AI). Firmu se chystala zhruba za dvě miliardy dolarů (41,5 miliardy korun) převzít americká technologická společnost Meta Platforms. Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) ale ve stručném sdělení překvapivě nařídila, aby obě strany záměr zrušily. Meta uvedla, že transakce plně odpovídala platným právním předpisům.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Šéfem České pošty se stal Richard Hodul

Generálním ředitelem České pošty v pondělí ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) jmenoval bývalého šéfa společnosti Tchibo pro střední a východní Evropu Richarda Hodula. Ve funkci jej schválila vládní Komise pro personální nominace.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...