Irská vláda váhá. Vymáhat po Applu 13 miliard eur, nebo se vzepřít Bruselu?

Irská vláda se na středečním zasedání nedokázala dohodnout, zda se odvolá proti rozhodnutí Evropské komise ohledně daňového zvýhodnění americké technologické společnosti Apple. Tento vývoj podle agentury Reuters vyvolává pochybnosti ohledně osudu odvolání i ohledně stability vlády.

Evropská komise v úterý uvedla, že Irsko po řadu let poskytovalo společnosti Apple neoprávněné daňové výhody, a firma by tak měla na daních doplatit rekordních až 13 miliard eur (zhruba 350 miliard Kč) plus úroky. Irský ministr financí Michael Noonan pak oznámil, že se závěry komise hluboce nesouhlasí a požádá vládu o rozhodnutí, aby se země odvolala.

Vláda po středeční více než pětihodinové debatě odložila další jednání na pátek, kdy by podle ní mělo padnout rozhodnutí. Irsko má na odvolání čas zhruba dva měsíce.

Někteří voliči vyjadřují údiv nad tím, že vláda by mohla být ochotna vzdát se peněz, které by stačily k financování zdravotních služeb v zemi na celý jeden rok. Právě to zřejmě jednání vlády o odvolání komplikuje, napsala agentura Reuters.

Noonan v úterý zdůraznil nutnost bránit integritu irského daňového systému a daňové jistoty pro podnikatele. Připomněl také, že daňové otázky jsou v kompetenci členských zemí Unie. Irsko míní, že společnost Apple zaplatila plnou výši daní a nebyla jí poskytnuta žádná státní pomoc.

Američané se chystají na odpor

Odvolání proti rozhodnutí Evropské komise se chystá podat společnost Apple. Komise se podle Applu snaží přepsat historii firmy v Evropě, ignoruje irské daňové zákony a na hlavu převrací mezinárodní daňový systém. 

Šéf Applu Tim Cook v prohlášení rovněž varoval před ohrožením pracovních míst v Evropě. Uvedl, že firma žádné speciální dohody s Irskem neuzavřela a že se téměř 36 let od chvíle, kdy v irském Corku otevřela svou továrnu, řídila místními zákony.

Z USA zní slova na obranu Applu. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest řekl, že pokud by Apple musel dodatečnou daň zaplatit, mohl by pak požadovat kompenzaci od USA, což by bylo nespravedlivé pro americké daňové poplatníky. „Jsme přesvědčeni, že zpětné posouzení daní ze strany Evropské komise je nespravedlivé. Zpochybňuje daňové předpisy jednotlivých členských zemí,“ uvedlo americké ministerstvo financí.

Charles Schumer, jeden z nejvýše postavených demokratických senátorů uvedl, že se jedná o snadné peníze pro Evropu. „Tím, že komise nutí zpětně ukládat členským státům daně americkým firmám, podkopává EU jejich schopnost ekonomicky konkurovat evropským firmám,“ řekl.

Jak Irsko poskytlo neoprávněnou podporu firmě Apple
Zdroj: Evropská komise

Částka by Irsku pomohla, ale…

Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve středu uvedla, že rozhodnutí komise by mohlo pomoci výrazně snížit irský dluh, ale mohlo by také podkopat pozici irské vlády.

„Částka 13 miliard eur není pro ekonomiku velikosti Irska bezvýznamná,“ uvedl zástupce S&P Moritz Kraemer. Upozornil, že částka odpovídá více než pěti procentům hrubého domácího produktu Irska. Podíl irského dluhu na HDP se nyní pohybuje kolem 94 procent.

Kauza Apple by podle S&P mohla destabilizovat současnou irskou vládu. „Pokud se vláda rozhodne nepřijmout 13 miliard eur v době, kdy prohlašuje, že není dost peněz na pokrytí veřejných potřeb, mohlo by ji to poškodit v očích veřejnosti, což by oslabilo její pozici,“ řekl Kraemer agentuře Reuters.