Evropské banky uložily u ECB rekordní sumu

Frankfurt - Banky zemí eurozóny uložily ve čtvrtek u Evropské centrální banky (ECB) v jednodenních vkladech letošní rekordní sumu 347 miliard eur (zhruba devět bilionů korun). Uvedla to dnes ECB. Nárůst depozit u ECB ukazuje na nedůvěru bank v mezibankovní trh, kde normálně banky získávají krátkodobé financování. Evropská centrální banka před Vánoci omezila nákupy státních dluhopisů na trhu na minimum. Za týden koupila dluhopisy jen za 19 milionů eur.

Podobně jako za finanční krize let 2007 až 2009 se banky bojí vzájemně si půjčovat a raději peníze ukládají za nízkých úroků do bezpečných „sejfů“ centrálních bank. Dnešní údaje ECB jsou dalším signálem potíží evropského bankovního systému, v němž se pod tlakem krize státních dluhů a přes masivní podporu centrální banky prohlubuje krize mezibankovního trhu.
Čtvrteční rekord mírně překonal dosavadní letošní maximum 346,4 miliardy eur z počátku tohoto měsíce. ECB tento týden podpořila likviditu evropských bank prvním tendrem tříletých úvěrů, v němž si banky mohly levně půjčit neomezené množství peněz. Celkem 523 bank si ve středu půjčilo asi 490 miliard eur, což byla největší úvěrová operace ECB ve 13leté historii eurozóny.

Znak eura před budovou Evropské centrální banky
Zdroj: ČT24

ECB začala podporovat bankovní sektor novými úvěrovými programy, protože pro banky je už velmi obtížné získat krátkodobé finance na trhu. Ukazuje se ale, že banky získané úvěry nehodlají příliš vkládat do ekonomiky, a už vůbec ne do nákupů státních dluhopisů ohrožených zemí eurozóny, ale půjčují je zpět centrální bance.

Evropská centrální banka tento týden omezila nákupy státních dluhopisů zemí eurozóny na minimum. Koupila jich jen za 19 milionů eur (490 milionů korun) ve srovnání se 3,36
miliardy eur o týden dříve. ECB využila toho, že finanční trhy se před Vánoci zklidnily, o což se dočasně zasloužil i její první tendr tříletých levných úvěrů evropským bankám.