Důchodový systém si vystačí s menšími změnami, nepotřebuje zásadní reformu, uvádí vládní studie

3 minuty
Události: Analýza důchodů
Zdroj: ČT24

Český důchodový systém je podle nové vládní studie do budoucna udržitelný a jeho zásadní velká reforma není nutná. Stačit by podle autorů měly úpravy parametrů spolu se zvýšením podílu důchodových výdajů na hrubém domácím produktu a posílením spoření v takzvaném třetím pilíři.

Analýza, kterou připravili ekonomové blízcí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) například oceňuje současnou vládu za zrušení druhého důchodového pilíře (tedy dobrovolné spoření prosazené Nečasovou vládou) a nabídku na přechod do třetího pilíře (pod něj spadá dřívější penzijní připojištění a od ledna 2013 pak doplňkové penzijní spoření). Chválí i pravidelné zvyšování penzí a zastropování věku odchodu do důchodu.

Opozice: Bez reformy nebude důstojný důchod

Poslankyně TOP 09 a členka výboru pro sociální politiku Markéta Pekarová Adamová k tomu řekla, že vládní analýza odpovídá pohledu vlády, tedy zejména levicové ČSSD. Objektivní experti podle ní dlouhodobě varují před tím, že by státy jako Česko nereformovaly důchodový systém. Bez reformy nedostanou budoucí důchodci důstojný důchod, uvedla. 

V dalších bodech autoři analýzy doporučují, aby příští kabinety pracovaly na zatraktivnění třetího pilíře, například zvýšením daňových úlev pro zaměstnavatele. Navrhují i revizi současného systému a oddělení výplat starobních důchodů od jiných typů penzí a výdajů. Doporučují hledat víc zdrojů financování penzijního systému i rostoucích nároků na sociální péči o seniory.

15 minut
Události, komentáře: Důchodová reforma - Vladimír Špidla (ČSSD), Lenka Kohoutová (ODS)
Zdroj: ČT24

„Nejsem ochoten přijmout, že je spravedlivé, aby – převážně jsou to ženy, ale v zásadě se dá říct osoby, které pečovaly o děti – měly v konečném důsledku významně nižší důchod. A to třeba ten náš systém není schopen zvládnout, ale nikoliv a priori, ale nýbrž to v něm není,“ řekl šéf poradců premiéra Vladimír Špidla (ČSSD). Domnívá se však, že současný systém umožňuje odstranění této nespravedlnosti.  

Analýza zkoumala zkušenosti států od Jižní Ameriky až po Evropu. Popisuje i reformy v sousedních zemích, dále ve Švédsku, Švýcarsku či Pobaltí. Úřad vlády se chystá materiál v pondělí zveřejnit na webu. 

  • Počet lidí pobírajících starobní důchod: 2 395 382 (ke konci roku 2016)
  • Počet žen: 1 467 681
  • Počet mužů: 927 701
  • Průměrný důchod: 11 784 korun (březen 2017)
  • Nejvyšší průměrný důchod pobírají lidé v Praze: 12 243 korun
  • Nejnižší průměrné důchody mají lidé v Olomouckém kraji: 11 111 korun
  • Zdroj: ČSSZ

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
12:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
11:26Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
00:12Aktualizovánopřed 14 hhodinami

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Před 35 lety dorazila do obchodů šoková terapie cenami

V lednu 1991 zažili lidé v obchodech šok. Po liberalizaci cen – s cílem přejít ze socialistického plánování na tržní hospodářství – se cenovky zboží v obchodech výrazně zvýšily. Citelné to bylo zejména u základních potravin. Ve státních kamenných obchodech, ještě nezprivatizovaných, se skokově zdražovalo. Prodej kupříkladu mléka či másla pak „v odvetě zákazníků" klesal natolik, že producenti museli zastavovat linky. Výrobci i soukromí obchodníci však reagovali na přemrštěné ceny rychle. Pivo, mléko nebo máslo se začalo prodávat například na ulici z nákladních aut za výrazně nižší ceny než u konkurence v prodejně. Lidé se tak rychle naučili, že skončil čas jednotných cen a také to, že se vyplatí hledat v dostupném okolí nejvýhodnější ceny. A to se jim hodí dodnes.
včera v 07:30

S nástupem ledna služby zdražují, a to víc než jiné sektory

Analytici očekávají, že zdražování služeb bude i v letošním roce vyšší, než bude činit průměrná inflace. Znát už je to v ubytování a stravování, trend ale poznají například i zákazníci, kteří se chystají do kadeřnictví, na manikúru nebo kosmetiku. Někde za zdražením stojí vyšší nájmy provozoven, jinde vyšší povinné odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Měsíc leden je pak znám tím, že ke zdražování dochází plošně.
včera v 07:00

Zákazník chce SUV, regulace jdou proti trendu, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

Trh s novými auty v Česku ožívá. Loni jich zákazníci koupili téměř 249 tisíc, meziročně zhruba o sedm procent víc. Stoupal i podíl vozů s alternativním pohonem, čistě elektrická auta ale představovala stále výraznou menšinu. O aktuálních trendech v automobilovém průmyslu, očekáváních pro rok 2026 i evropských regulacích v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali generální ředitelka AURES Holdings Karolína Topolová, výkonný ředitel sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl a generální ředitel zastoupení značek Toyota a Lexus pro ČR Martin Peleška. Debatou provázeli Jakub Musil a Tereza Gleichová.
11. 1. 2026

Udržet deficit rozpočtu pod 300 miliardami bude velmi obtížné, míní Schillerová

Udržet deficit státního rozpočtu na letošní rok pod 300 miliardami korun bude velmi obtížné. Jednotliví ministři dostali za úkol šetřit, řekla v Otázkách Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Návrh připravený předchozím kabinetem Petra Fialy (ODS) počítal s deficitem 286 miliard korun. Ten ale podle Schillerové neodpovídal skutečnosti.
11. 1. 2026Aktualizováno11. 1. 2026
Načítání...