Senát potvrdil rychlejší valorizaci důchodů. Od příštího roku se zvýší asi o 500 korun

Důchody se budou valorizovat více než dosud. Od příštího roku by se měly zvýšit zhruba o 500 korun, podle dosavadních pravidel by to bylo přibližně o 400 korun. Do starobního důchodu by se mělo odcházet v 65 letech, vláda ale bude moci tuto hranici podle okolností posouvat. Nyní v zákoně omezení není. Novelu, kterou schválil Senát, musí ještě podepsat prezident.

Důchody by se nově měly zvyšovat o polovinu místo nynější třetiny růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři. Tato míra inflace by se využila pro výpočet v případě, pokud by byla pro penzisty výhodnější než současný obecný růst cen.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) bude změna valorizačního vzorce znamenat od ledna příštího roku zatížení pro státní rozpočet ve výši 2,5 miliardy korun.

Vládní novela stanovuje i hranici pro odchod do penze na 65 let, věk ale bude moci vláda upravovat podle doby dožití. Nyní se každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Takzvaný strop pro růst věku stanoven není.

Novela také změní účel využití peněz z účtu rezervy pro důchodovou reformu, jenž se přejmenuje na účet rezervy důchodového pojištění. Peníze nebudou určeny na reformu, ale na dávky nebo na krytí schodků mezi příjmy a výdaji důchodového pojištění.