Česko je v krizi pilířem střední Evropy

Praha - Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Polsko a Rusko jsou pilíři středoevropského regionu a nejlépe se vyrovnávají se současnou hospodářskou krizí. Naopak Bulharsko, Maďarsko, Chorvatsko a Estonsko jsou země, kterým krize výrazně „přistřihla křídla“ poté, co jejich ekonomiky v uplynulých letech letěly strmě vzhůru, vyplývá ze studie poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC). Nejhůře je na tom ukrajinská ekonomika, která se prakticky nachází na hranici katastrofy, konstatuje zpráva.

„Intervence, které rozhýbaly západní ekonomiky, samy o sobě nemohou zajistit dlouhodobý růst a dostatečnou poptávku. Pohled do nejbližší budoucnosti naznačuje, že české zotavení bude mít tvar písmene W. Zatím se přitom nacházíme v jeho první růstové polovině, ale již na přelomu roku by mohl tento impulz vyprchat. Dlouhodobějšího a stabilnějšího oživení se pak pravděpodobně dočkáme až ve druhém pololetí roku 2010,“ naznačil další vývoj Jiří Moser z PwC.

Studie se věnuje i možným hrozbám

Studie se také věnuje hrozbám, kterým země střední a východní Evropy čelí, a rozděluje je do třech oblastí. První hrozbou jsou možné potíže s vnějším financováním. V této oblasti je situace zemí střední Evropy a Ruska podle studie relativně příznivá, pouze pozice Maďarska je ohroženější.

Další hrozbou je podle studie riziko vážné vnitřní nerovnováhy. I zde jsou nejméně zasažené opět střední Evropa a Rusko. Třetí hrozbou je podle studie závislost na situaci zahraničních ekonomik. V tomto ohledu je pozice všech zemí regionu velmi citlivá a nejvíce zasaženy jsou právě země střední Evropy s výjimkou Polska.