Cena zlata vystoupala nejvýš za posledních šest let. Vzhůru ji ženou obavy z obchodních válek

Cena zlata poprvé za více než šest let překonala hranici 1500 dolarů (zhruba 34 400 korun) za troyskou unci (odpovídá 31,1 gramu). Za zdražováním vzácného kovu jsou zejména obavy z eskalace obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Zlato je totiž považováno za bezpečnou investici v období nejistoty.

Cena drahého kovu podle údajů agentury Bloomberg ve středu vzrostla až o téměř 2,5 procenta na 1510,46 dolaru za unci, později však o část zisků přišla a pohybovala se v těsné blízkosti 1500 dolarů.

„Zlato se v letošním roce nechová jako udržitel hodnoty, ale jako jedno z nejvýnosnějších aktiv,“ poznamenal hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Ještě na začátku roku totiž stála troyská unce 1282 dolarů.

„Současnou situaci můžeme srovnat s rokem 2011. Tehdy troyská unce zlata rovněž překonala hranici 1500 dolarů. Investoři v té době hledali bezpečný přístav pro své investice kvůli obavám kolem dluhové krize v eurozóně. Cena zlata po překonání hranice 1500 dolarů za troyskou unci dál prudce rostla, až dosáhla svého historického maxima. Stalo se tak ještě v roce 2011, kdy cena zlata na krátkou dobu překonala úroveň 1900 dolarů za troyskou unci,“ připomenul Křeček.

Vyřeší se obchodní vztahy USA a Číny?

Rok 2019 je podle něj podobně jako rok 2011 plný rizik a nejistot. „Americký prezident Donald Trump vyhrocuje obchodní válku s Čínou, Boris Johnson si zas nebere servítky kolem tvrdého brexitu. Rovněž dochází ke konfliktům na Blízkém východě, zanikla smlouva o jaderném odzbrojení a plánuje se rozmisťování raket v Asii. K tomu navíc Fed snížil úrokové sazby a mluví se o úmyslném oslabování měn kvůli podpoře exportu,“ nastínil.

Právě obchodní napětí mezi USA a Čínou výrazně vzrostlo, když Trump minulý týden oznámil, že od září hodlá uvalit cla na další čínské zboží. O řešení obchodního konfliktu ovšem hodlají obě země jednat.

Analytici banky Goldman Sachs nicméně uvedli, že dosažení obchodní dohody před volbami příštího amerického prezidenta už neočekávají. Volby se v USA konají před koncem příštího roku. Banka Morgan Stanley pak varovala, že obchodní válka by mohla do poloviny příštího roku stáhnout světovou ekonomiku do recese.

Posiluje i stříbro

Zlato není jediný kov, který zdražuje. Zrychlil i růst ceny stříbra, která ve středu poprvé od loňského června překonala 17 dolarů (zhruba 390 korun) za unci.

„Nebylo by překvapením vidět stříbro atakovat hranici dvacet dolarů za unci ještě v letošním roce. Přesně se tak potvrzuje, že stříbro reaguje na aktuální situaci později než cena zlata, nicméně v průběhu růstové fáze zlato percentuálně předbíhá,“ uvedl Marek Brávník ze společnosti Golden Gate CZ. Za poslední tři měsíce podle něj vystoupala hodnota stříbra o pět procent.