Vědci vyrobili nejtenčí plátek zlata. Má tloušťku jen dva atomy

Britští vědci vyrobili dosud nejtenčí plátek zlata, jehož tloušťka jsou pouhé dva atomy. Podle agentury DPA to vyplývá ze studie publikované v odborném časopise Advanced Science týmem z Leedské univerzity. Vynález může najít využití v lékařství i průmyslu.

Kolorovaný snímek nejtenčího plátku zlata
Zdroj: University of Leeds

Nejnovější objev je se svými 0,47 nanometry tloušťky asi 100tisíckrát tenčí než lidský vlas. Je možné ho proto považovat v podstatě za dvourozměrný předmět, vysvětlují vědci. Dosud bylo možné podobně tenké vrstvy zlata vyrobit pouze v případě, že byly spojeny s nějakým podkladem.

Řada průmyslových aplikací

Vědci z univerzity v Leedsu nevyvinuli ultratenké plátky kovu proto, aby jimi pozlacovali šperky. Využívány mohou být v lékařství, elektroprůmyslu či jako katalyzátory, pro urychlení chemických procesů.

Laboratorní testy ukázaly, že zlato ve formě supertenkých plátků je jako katalyzátor desetkrát účinnější než v průmyslu běžně používané zlaté nanočástice. Důvodem je, že v případě tenkých vrstev zlata leží všechny atomy na povrchu, a přímo se tak podílejí na katalýze. U trojrozměrných nanočástic je oproti tomu většina atomů „schovaná“ v jejich vnitřku.

Pohled na nejtenčí plíšek zlata pod mikroskopem
Zdroj: University of Leeds

Průmysl tak podle vědců bude s ultratenkými zlatými plátky moci dosáhnout stejného efektu při menším množství materiálu, což přinese značné ekonomické úspory.