Babiš navrhl, aby Číňané stavěli D3. Pak kritizoval agentury na podporu exportu

3 minuty
Události ČT: Babiš si stěžuje na nevyváženost obchodní bilance ve prospěch Číny
Zdroj: ČT24

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl, že by čínské firmy mohly postavit dálnici z Prahy do Tábora. Poté kritizoval roztříštěnost agentur na podporu českého exportu. Ptal se také podnikatelů, jak využívají cesty s delegacemi do Číny. Setkal se s nimi v Dubrovníku na okraj summitu platformy 16+1, která sdružuje země středovýchodní Evropy a Číny.

„Určitě bychom byli rádi, kdyby čínské firmy u nás participovaly na nějakém PPP projektu. Že by si například vzaly dálnici Praha–Tábor,“ řekl Babiš na setkání s podnikateli. PPP projekty jsou takové, na kterých se společně podílí soukromý i veřejný sektor.

Premiér doufá, že se obchodní vztahy s Čínou ještě zdynamizují po návštěvě českého prezidenta Miloše Zemana v Pekingu, která je plánovaná na konec dubna. Vzájemnou obchodní výměnu Babiš označil termínem „žádná sláva“.

5 minut
Kuchtová: Český export se zvyšuje, ale čínský roste mnohem rychleji
Zdroj: ČT24

„Vyvážený vztah bude mít Česko s Čínou asi jen sotva, ale naší snahou je, aby poměr sil byl lepší, než je to teď,“ uvedla ve Studiu ČT24 generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová. „Nůžky se otevírají čím dál víc a i když český export roste, čínský dovoz roste mnohem rychleji,“ dodala.

„Čína v tuto chvíli pro Česko není zásadním obchodním partnerem. Jsem přesvědčen, že pro byznys je v prvé řadě důležité vybudovat důvěru a vztah, pak se můžeme bavit o kvalitě, ceně a dalších věcech. Pro to se udělalo hodně věcí, máme pět nových linek s Čínou, které vedou k tomu, že Číňané poznávají Česko a mohou i z tohoto pohledu něco s Čechy udělat,“  uvedl viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář.

7 minut
V Číně můžeme uspět s výrobky s vysokou přidanou hodnotou, říká viceprezident Hospodářské komory Minář
Zdroj: ČT24

Čína mezi lety 2017 a 2018 zvýšila prodeje do České republiky o šest miliard dolarů, kdežto české vývozy stouply jenom o 160 milionů dolarů, citoval Babiš statistiky. „To saldo mě rozčiluje. Rád pomůžu, ale musí to být konkrétní. Musíte konkrétně vědět, co byste tam prodali,“ zopakoval českým podnikatelům a pokračoval: „Já nevím, jak to funguje v Číně. Všichni tam chodí jak na klavír. To jsou masy delegací, znovu a znovu, a já se vždycky ptám: Co z toho vypadlo? Co jste tam prodali?“

„Čínský trh je založen hodně na osobních kontaktech a dojednávání obchodních závazků vyžaduje dobrou znalost čínského trhu a v tom by měla pomáhat Česká republika,“ uvedl ve vysílání ČT24 ekonom Škoda Auto Vysoké školy Pavel Neset. 

6 minut
Ekonom Neset: Sjednocení agentur exportu může prospět
Zdroj: ČT24

„Ono se zdá, že je Čína velký trh a může se tam vyvézt cokoliv, ale není to pravda. Právě pro české firmy je prostor pro export vysoce sofistikovaných technologií, to znamená vysoká přidaná hodnota a vysoká míra know-how,“ dodal viceprezident Hospodářské komory.

Babiš doplnil, že až nastoupí do funkce nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, rád by s ním téma agentur na podporu exportu probral a našel nějaké řešení. Vyzval podnikatele, ať státu dodávají informace z terénu.

Nejednotná podpora

Premiér dále kritizoval roztříštěnost v podpoře českého exportu. „Jde o to, aby zastupování bylo na jednom místě. Ať se spojí CzechTrade s CzechInvestem, ta doba se změnila. Teď tam zase vymysleli Tým Česko. Co to je?“ Vadí mu také souboj na tomto poli mezi ministerstvy zahraničí, průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj. Mluvčí CzechTrade Marcela Havlová upozornila, že agentury úzce spolupracují a integrují se.

„Roztříštěnost je předmětem kritiky už dlouho. Se slučováním souhlasíme, avšak za předpokladu, že se nezhorší servis pro firmy, což zatím nevypadá,“ reagovala Kuchtová za Svaz průmyslu a obchodu.

Babišova slova potvrdil i jeden z účastníků podnikatelské mise, Georgi Bidenko z české společnosti Environment Commerce CZ. „Vzhledem k množství agentur nebylo jasné, na koho se obrátit,“ uvedl s tím, že si raději sám našel čínskou firmu a obchod dojednal s pomocí čínské ambasády. Vše se mu podařilo do půl roku a v pátek bude v Dubrovníku podepisovat s čínskou stranou kontrakt na výstavbu dvou čistíren odpadních vod v celkové hodnotě 220 milionů jüanů (téměř 743 milionů korun). Projekt by měl být hotový do roka, řekl Bidenko.

„Roztříštěnost určitě nepřispívá k tomu, aby se vytvořilo dobré prostředí pro podnikatele, protože sami říkají, že neví, na koho se konkrétně obrátit. Lepší by bylo, kdyby agentury podporující export byly pod jednou střechou,“ řekl ekonom Pavel Neset. 

Podle něj jsou čínské investice „velice, velice důležité“. „Čína pro nás představuje sice ne významného obchodního partnera z hlediska exportu, ale jde o to, abychom zlepšili obchodní bilanci. A jakákoliv investice do České republiky z Číny je velice důležitá, koneckonců Čína je největší světový investor a jakákoliv čínská investice by určitě představovala velkou sumu a určitě by pomohla České republice,“ dodal Neset.

S tím ovšem nesouhlasí ekonom Radim Dohnal z Capitalinked.com. „Čínské investice nejsou v Česku moc potřeba. Naše země je přeinvestována, máme rekordní nízkou nezaměstnanost, rychle rostoucí mzdy a politici často vytahují kartu, že dividendy plynoucí z České republiky ven jsou špatné a tímto bychom ten poměr ještě zhoršili,“ uvedl. Podle něj je důležitější podpora exportu českých firem a českého zboží. Například přímo v Číně.

5 minut
Ekonom Dohnal: Čínské investice nejsou příliš třeba, Česko je přeinvestované
Zdroj: ČT24

Andrej Babiš se již ve čtvrtek na okraj summitu setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Po jednání uvedl, že čínské investice v České republice zatím nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Zároveň dodal, že je třeba, aby se „bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu“.

„V exportu se musíme podívat na to, kde to vázne,“ posteskl si Babiš. „Musíme skutečně mít velice konkrétní představy, jak proniknout víc na čínský trh,“ řekl Babiš a dodal, že bohužel musí konstatovat, že české firmy „ne moc oceňují celkově výkon naší správy a agentur, které to mají na starosti“.

„Musíme tomu dát nějaký řád a koordinaci,“ poznamenal na adresu agentur CzechTrade, CzechInvest či CzechTourism.

Úspěchem je počet přímých leteckých spojení do Číny

Největším úspěchem České republiky je podle premiéra počet přímých leteckých linek do Číny. „Dnes máme čtyři a pátá se otvírá 1. července. To je spojení Praha–Šen-čen,“ upřesnil.

Hostitel summitu, chorvatský premiér Andrej Plenkovič, hned na úvod jednání potvrdil rozšíření formátu schůzky o jeden stát, o čemž se už ve čtvrtek zmínil Babiš. Novým členem se stalo Řecko, a formát tak ponese nový název 17+1.

12 minut
Babiš na summitu s Čínou ocenil navýšení leteckých spojů
Zdroj: ČT24

„Je to velice dobrý formát, kde máme možnost jednak bilaterálních jednání, ale i porovnat si naše aktivity s kolegy z dnes již šestnácti zemí. Myslím si, že jsme na tom velice dobře,“ řekl Babiš. V této souvislosti hovořil právě o přímých leteckých spojeních s Čínou. To se odrazilo ve zvýšení počtu čínských turistů v Česku. „Za rok 2018 k nám přijelo na návštěvu 620 tisíc turistů z Čínské lidové republiky, což je nárůst o 130 tisíc,“ upřesnil Babiš. 

Fungování platformy hned na úvod summitu ocenil i chorvatský premiér Plenkovič. „Samozřejmě že čísla mohou být vždycky lepší, nicméně platforma umožnila navázání kontaktů a existenci mnoha projektů,“ uvedl. Důkazem, že to funguje, je podle něj i fakt, že existuje množství zemí, které se chtějí stát členy či pozorovateli platformy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
12. 1. 2026Aktualizováno12. 1. 2026

Před 35 lety dorazila do obchodů šoková terapie cenami

V lednu 1991 zažili lidé v obchodech šok. Po liberalizaci cen – s cílem přejít ze socialistického plánování na tržní hospodářství – se cenovky zboží v obchodech výrazně zvýšily. Citelné to bylo zejména u základních potravin. Ve státních kamenných obchodech, ještě nezprivatizovaných, se skokově zdražovalo. Prodej kupříkladu mléka či másla pak „v odvetě zákazníků" klesal natolik, že producenti museli zastavovat linky. Výrobci i soukromí obchodníci však reagovali na přemrštěné ceny rychle. Pivo, mléko nebo máslo se začalo prodávat například na ulici z nákladních aut za výrazně nižší ceny než u konkurence v prodejně. Lidé se tak rychle naučili, že skončil čas jednotných cen a také to, že se vyplatí hledat v dostupném okolí nejvýhodnější ceny. A to se jim hodí dodnes.
12. 1. 2026

S nástupem ledna služby zdražují, a to víc než jiné sektory

Analytici očekávají, že zdražování služeb bude i v letošním roce vyšší, než bude činit průměrná inflace. Znát už je to v ubytování a stravování, trend ale poznají například i zákazníci, kteří se chystají do kadeřnictví, na manikúru nebo kosmetiku. Někde za zdražením stojí vyšší nájmy provozoven, jinde vyšší povinné odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Měsíc leden je pak znám tím, že ke zdražování dochází plošně.
12. 1. 2026

Zákazník chce SUV, regulace jdou proti trendu, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

Trh s novými auty v Česku ožívá. Loni jich zákazníci koupili téměř 249 tisíc, meziročně zhruba o sedm procent víc. Stoupal i podíl vozů s alternativním pohonem, čistě elektrická auta ale představovala stále výraznou menšinu. O aktuálních trendech v automobilovém průmyslu, očekáváních pro rok 2026 i evropských regulacích v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali generální ředitelka AURES Holdings Karolína Topolová, výkonný ředitel sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl a generální ředitel zastoupení značek Toyota a Lexus pro ČR Martin Peleška. Debatou provázeli Jakub Musil a Tereza Gleichová.
11. 1. 2026
Načítání...