Audit návrhu plánu PPF spojit Monetu s jejími finančními firmami je hotový, nyní se domlouvají na ceně

Hloubková kontrola návrhu plánu skupiny PPF spojit Monetu Money Bank s jejími bankovními firmami, tedy s Air Bank, česko‑slovenskou částí splátkové firmy Home Credit a se start-upem Benxy, je hotová. Moneta a PPF nyní pracují na dohodě o ceně, za kterou se sloučení uskuteční. Tento návrh v následujících týdnech předloží akcionářům Monety na mimořádné valné hromadě. V Byznysu ČT24 to řekl ředitel Monety Tomáš Spurný.

Podstata plánu spočívá v tom, že by Moneta fúzovala se společnostmi PPF a za to by této finanční skupině zaplatila svými akciemi, čímž by se celkově PPF dostala k 57 procentům nově vzniklé společnosti. PPF má nyní podíl v Monetě zhruba 28 procent. Podíl získala i díky nabídce odkupu akcií za 80 korun za jednu.

PPF podle Spurného do Monety při odkupu jejích akcií investovala 11,3 miliardy korun, což je 1,5násobek čisté účetní hodnoty Monety. Připustil, že by bylo nezodpovědné říct, že „věci nekomplikuje“ nedávná smrt majitele PPF a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Vedoucí manažeři PPF ale podle něj deklarují, že chtějí transakci dokončit.

Případná akvizice by se mohla podle Spurného uskutečnit v létě, v prvních letech by měly fungovat souběžně obě značky. Uvažuje se o mixu obou značek, případně i o úplně novém názvu.

„Banka na to, aby mohla existovat a prosperovat, platit dividendy, tak musí být velká, to si obě strany uvědomují,“ řekl Spurný. Poukázal na to, že spojením by vznikla banka s bilanční sumou 500 miliard korun. Moneta Money Bank má nyní zhruba 1,4 milionu klientů, Air Bank víc než 1,2 milionu.

Skupina PPF investuje do mnoha odvětví, a to od finančních služeb, telekomunikací, nemovitostí, strojírenství až po biotechnologie. PPF ke konci prvního pololetí vlastnila aktiva za 44 miliard eur, tedy zhruba 1,15 bilionu korun, a zaměstnávala celosvětově 98 tisíc lidí.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Česko se od ruské ropy možná odstřihne dřív, než plánovalo

Do Česka už od 4. března neproudí ropovodem Družba surovina z Ruska. Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) řekl ČT, že by se společnost Orlen, která v tuzemsku vlastní rafinérie, už neměla k odběru ruské ropy vrátit. Rozhodnutí je ale na polské firmě. Odstřižení od ruské ropy mělo podle vlády původně nastat v polovině roku – aktuální dění to může uspíšit. Více suroviny by se tak mělo do Česka dostávat přes evropský ropovod TAL.
před 3 mminutami

Internetové bankovnictví využívá stále více lidí

Obsluha bankovních účtů přes internet se stále rozšiřuje, počet uživatelů se blíží sedmi milionům. Za poslední dekádu se číslo téměř zdvojnásobilo. Česko tak v rámci Evropské unie patří dle údajů statistického úřadu do první desítky. Některé finanční domy zároveň sledují menší návštěvnost poboček, které nahrazují konzultacemi na dálku.
před 14 hhodinami

Komora německých spolkových zemí schválila obří dluhový balík

Německá Spolková rada schválila dluhový balík, který má zajistit stovky miliard eur na obranu a investice. Ten už v úterý prošel Spolkovým sněmem, shodli se na něm pravděpodobní členové příští vlády (CDU/CSU se sociálními demokraty a také Zelení). Během pátku poslanci v rozpočtovém výboru Spolkového sněmu uvolnili v přepočtu 75 miliard korun na pomoc Ukrajině.
21. 3. 2025Aktualizováno21. 3. 2025

Čas na podání papírového daňového přiznání se krátí

Ti, kteří podávají daňové přiznání na papírovém formuláři, mají na jeho odevzdání už jen necelé dva týdny. Finanční správa dosud přijala přes 800 tisíc přiznání, tedy asi čtvrtinu očekávaného počtu. Lidé musí správně započítat příjmy a uplatnit daňové slevy podle nových pravidel, která zrušila například slevu na studenta. V místech, kde již nefungují pracoviště finančního úřadu, vyjíždějí po celý březen jeho pracovníci, aby pomohli s vyplněním formulářů. Finanční správa očekává, že letos vybere kolem tří milionů přiznání k daním z příjmů. Elektronicky lze přiznání podat až do 2. května, papírovou verzi je nutné doručit nejpozději 1. dubna.
21. 3. 2025

Hnutí ANO napadlo u Ústavního soudu důchodovou reformu

Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová podala k Ústavnímu soudu (ÚS) návrh na zrušení loni schválené důchodové reformy. Text napadá především kontinuální porušování jednacího řádu sněmovny při schvalování zákona a související porušení práv opozice. Novela byla v prosinci vyhlášena ve Sbírce zákonů, platí od letoška. Hnutí ANO v tomto volebním období napadlo u Ústavního soudu celkem sedm norem, se zrušením zákona uspělo zatím jednou.
21. 3. 2025

Služeb dostupných ve dne i v noci přibývá, lidé mohou cvičit či nakupovat kdykoliv

Nakoupit si, dát vůz do servisu nebo si zacvičit bez ohledu na to, kolik je hodin. V Česku přibývá provozů s nepřetržitým přístupem. Prostor pro další rozvoj vidí obchodníci hlavně v regionech. Trend ale není univerzální – jeden z potravinářských řetězců, který nepřetržitý provoz ve vybraných obchodech nabízel, naopak loni noční nakupování zrušil.
21. 3. 2025

Česko obnoví mimořádné kontroly na hranicích se Slovenskem

Česko od pátečních 07:00 obnoví mimořádné kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky v tamních chovech. Zároveň Státní veterinární správa (SVS) od půlnoci zakáže dovoz hospodářských zvířat ze Slovenska, napsal ministr ve čtvrtek večer na sociální síti X.
20. 3. 2025

Evropská komise odkládá odvetná cla vůči USA

Evropská komise (EK) do poloviny dubna odkládá zavedení odvetných cel vůči USA, píší agentury. Cla mají být reakcí na americká pětadvacetiprocentní cla na dovoz oceli a hliníku z Evropské unie, která začala platit minulou středu.
20. 3. 2025Aktualizováno20. 3. 2025
Načítání...