Antimonopolní úřad pozastavil tendr na ekologickou superzakázku

Brno – Ministerstvo financí nesmí podnikat další kroky v přípravě stamiliardové zakázky na sanaci starých ekologických škod vzniklých před rokem 1990. O pozastavení tendru dnes na návrh konsorcia PPF Advisory rozhodl Antimonopolní úřad (ÚOHS). Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje vydání předběžného opatření nijak nepředjímá rozhodování úřadu o tom, zda bylo vyloučení PPF Advisory z tendru ministerstvem financí správné či nikoliv.

„Vyhověli jsme konsorciu PPF, které se obávalo, že by ministerstvo financí v zakázce činilo další kroky a otevřelo dataroom, ke kterému by konsorcium nemělo přístup,“ řekl Rafaj.

Antimonopolní úřad se vyloučením konsorcia zabývá od srpna. Z tendru bylo sdružení vyloučeno už podruhé. V prvním případě sdružení antimonopolní úřad loni v říjnu vyhověl a vrátil jej do hry o stomiliardovou zakázku. Ministerstvo financí (MF) sdružení vyloučilo podruhé letos v červenci. V tendru zůstali tři uchazeči.

O vyloučení sdružení PPF ze soutěže rozhodl ještě ministr Eduard Janota. Ministerstvo obdrželo několik podnětů od uchazečů, kteří upozornili na pochybnosti ohledně kvalifikace sdružení, jimiž se v minulém řízení ÚOHS nezabýval. Ministerstvo postupně prověřilo ve stejných aspektech všechny uchazeče, kteří se kvalifikovali do druhého kola soutěže. Kromě PPF je měli podle MF všichni v pořádku.

PPF: Tendr je zmanipulovaný

PPF před časem uvedla, že nabídka sdružení splňuje ministerstvem vypsané kvalifikační předpoklady. Odborná komise i poradci ministerstva údajně poskytli ministrovi financí k rozhodování zavádějící a účelově interpretovaná fakta. Firma dále tvrdila, že pokud bude moci nahlédnout do dataroomu veřejné zakázky, následně předloží nabídku, která bude cenově velmi zajímavá.

Nabídky do výběrového řízení na obří ekologickou zakázku mohou firmy podávat do 7. prosince. Ministerstvo vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže ale tvrdí, že tendr je předražený a může připravit státní kasu o desítky miliard korun.

Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči jsou dále Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod