Zápisy do prvních tříd se uskuteční opět kvůli pandemii na dálku

3 minuty
Zápisy prvňáčků proběhnou opět na dálku
Zdroj: ČT24

I letošní zápisy do prvních tříd se opět kvůli pandemii koronaviru uskuteční bez osobní přítomnosti dětí a rodičů. Konat se mohou celý duben. Podat žádost o přijetí dítěte k povinné školní docházce mohou rodiče několika způsoby.

Kvůli koronaviru nemají budoucí prvňáci možnost prohlédnout si školu předem. To je případ třeba Andrey Češnerové, které sice bude šest až v srpnu, ale do první třídy v září nastoupí, aktovku už má připravenou. K zápisu ale nepůjde. I její rodiče mrzí, že žádost o přijetí do školy v Plaňanech na Kolínsku musí poslat jen elektronicky.

„Určitě mrzí, mám starší dceru, která si svůj zápis prožila a je to velký zážitek,“ říká její matka Eva Češnerová. „Bohužel jsme nemohli udělat to, co děláme každý rok, že sem zveme okolní školky, místní školky, předškoláky na půldenní návštěvu,“ reagoval ředitel ZŠ Plaňany Martin Šmahel.

Elektronicky proběhnou zápisy na většině škol. Žádost o přijetí dítěte k docházce mohou rodiče poslat nejenom elektronicky, ale třeba i poštou nebo ji osobně donést do školy. „My jsme akorát školám doporučovali, a to s ohledem na současnou epidemickou situaci, aby časový úsek, kdy se zápisy mohou konat, udělaly co nejdelší,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Počet odkladů školní docházky mírně roste

Otázka je, kolik dětí do prvních tříd nastoupí. Počty odkladů školní docházky stále mírně rostou, hlavně kvůli celkové nezralosti dětí. O rok déle zůstane ve školce například i Vanessa Fériová, nijak jí to ale nevadí, protože se jí ve školce líbí. Českou televizí oslovené poradny zatím zvýšený zájem rodičů o odklady ale nezaznamenaly.

„Rodiče čekají do poslední chvíle, jak to vlastně bude. Kdyby to vypadalo na distanční vzdělávání, tak asi budou chtít odklady,“ míní zástupce ředitelky Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 3 a 9 Petr Klíma.

Odklad školní docházky
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na severu Čech platila výstraha před ledovkou

Na severu Čech se mohla v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ten varoval před úrazy a komplikacemi v dopravě. Během noci na neděli má riziko mrznoucích srážek pominout.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Lidé po Vánocích vyrazili za sportem. Nejen na hory, ale i do měst

Mnozí lidé volné dny využívají k aktivnímu odpočinku – a to nejen na horách, ale i ve městech. Třeba v Praze zájemci už po sedmnácté využívají akci Týden sportu zdarma. Vybírat mohou ze čtyř desítek možností, mezi nimiž nechybí plavání, tenis nebo tanec. Organizátoři doporučují si místo rezervovat. V Ostravě je pak bezplatně přístupné Vánoční kluziště a v Brně mají zase k dispozici Masarykův okruh běžci i pěší.
před 6 hhodinami

Od ledna stoupnou živnostníkům odvody, vzrostou i daně z tabáku a alkoholu

Daňové změny a úprava odvodů od ledna dopadnou hlavně na živnostníky. Minimální sociální odvody se jim mají dočasně zvýšit o 960 korun a zdravotní o zhruba 160 korun měsíčně. Důvodem je především úsporný balíček, který v minulém volebním období prosadil kabinet Petra Fialy (ODS). Koalice ANO, SPD a Motoristů chce růst poslaneckým návrhem zpomalit se zpětnou platností. Od ledna platí také změny u paušální daně a vzroste i spotřební daň na tabák a alkohol.
před 7 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 18 hhodinami

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 21 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
26. 12. 2025

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
26. 12. 2025

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
26. 12. 2025
Načítání...