Za ztrátu občanky si možná připlatíme

Praha - Za vydání nového občanského průkazu v případě jeho ztráty možná budeme muset vytáhnout z peněženky místo dosavadní stokoruny dvě stě korun. Počítá s tím novela, kterou dnes schválila vláda. O všem ale budou rozhodovat ještě poslanci.

Zvýšení poplatku se týká vydání občanského průkazu při ztrátě, odcizení nebo zničení. Peníze by byly příjmem obcí. Vydání nového dokladu kvůli skončení platnosti zůstane ale tak jako dosud zdarma. Zrušení trvalého bydliště by pak nově mělo stát 300 korun a ukončení pobytu na území ČR 150 korun.

Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že zvýšení poplatků odráží vyšší náklady na zpracování žádostí i výrobu nových dokumentů. „Když někdo svou neopatrností přijde o občanku, tak její výroba něco stojí,“ uvedl Nečas. Dalším z důvodů pro zavedení poplatků jsou podle ministerstva vnitra náklady spojené s vyřizováním. Úřady řeší na 40 000 zrušení trvalého pobytu ročně. Problémem je prý také vzrůstající počet účelových rušení adresy - lidé se jimi údajně snaží vyhnout zásahu exekutora, který má oprávnění zabavovat věci právě v místě trvalého bydliště. 

Novela, jejíž platnost vnitro navrhuje od příštího roku, zavádí také poplatek 200 korun za nový občanský průkaz vydaný z osobních důvodů nebo kvůli zápisu titulu a vědecké hodnosti. V roce 2009 byl tento poplatek zrušen, protože se nepočítalo se zapisováním titulu do průkazu. Možnost záznamu se později vrátila, tentokrát ale bez poplatku.

Vnitro zároveň upustilo od původního návrhu, podle kterého by se pobyt automaticky přepisoval na adresu manžela, partnera, rodičů nebo dětí. Nápad kritizovala řada úřadů. Podle nich by byl v rozporu s Listinou základních práv a svobod, protože by umožnil, aby se místem pobytu stal objekt bez souhlasu vlastníka. Majitel by tak musel bezdůvodně strpět, že k němu úřad nahlásí například někoho, s kým se vůbec nestýká a kdo dělá dluhy.

Brífink po jednání vlády (zdroj: ČT24)