Vrchní soud snížil trest soudci Berkovi z 8,5 na sedm let. Zohlednil délku stíhání, přesáhla 15 let

Události: Snížený trest pro soudce Berku (zdroj: ČT24)

Olomoucký vrchní soud ve středu snížil trest bývalému ústeckému konkurznímu soudci Jiřímu Berkovi obžalovanému kvůli zmanipulovaným konkurzům z 8,5 roku vězení na sedm let. Pravomocným rozsudkem Berkovi zanikla funkce soudce. Tresty odvolací soud snížil i dalším šesti ze zbývajících osmi obžalovaných, a to v rozmezí o půl až 2,5 roku.

Soud vzal v potaz délku trestního stíhání a procesu, která přesáhla 15 let. Berka, který ve středu k soudu opět nepřišel, si odpyká nejvyšší trest, ostatní obžalovaní v roli konkurzních správců, podnikatelů či soudních znalců zůstanou ve vězení čtyři až šest let. Zbývajícím dvěma mužům potvrdil vrchní soud podmíněné tresty.

Délka řízení je podle soudu nepřiměřená, obžalovaní to přitom podle předsedy senátu nezavinili. Na druhou stranu vzal soud v úvahu, že kromě insolvenčního správce Daniela Thonata všichni vinu popřeli. Podle soudu však existuje dost důkazů o jejich vině a až na drobné chyby se odvolací soud ztotožnil s rozsudkem krajského soudu.

„Berka se jednání dopustil jako soudce. Zpronevěřil se tomu, co dělal, tomu, co vyplývá z etického kodexu soudce. Byl to ten, který stál na samém začátku,“ dodal předseda senátu Zouhar.

Berka nejspíš podá dovolání

Berka se jednání u vrchního soudu neúčastnil, jeho obhájce Rudolf Axmann předpokládá, že podá dovolání. „Rozhodnutí odvolacího soudu je poměrně překvapivé, minimálně z hlediska výše trestu,“ řekl Axmann. Státní zástupce Peter Pješčak byl naopak spokojen. „Soud konečně ve věci pravomocně rozhodl, přibližně 12 až 13 let od podání obžaloby. Považuji za pozitivní, že se fakticky ztotožnil se všemi skutečnostmi, které vyplývaly z podaných obžalob, tedy uznal vinu v tom rozsahu, jak byli obžalovaní trestně stíháni, což je dobrá zpráva nejen pro mě, ale i pro celou společnost,“ uvedl žalobce.

Vrchní soud zasáhl u obžalovaných pouze do výše trestů, jejich vinu potvrdil. Insolvenčnímu správci Danielu Thonatovi trest soud snížil ze sedmi na pět let, znalec Martin Jurenka si odpyká šest let, o půl roku méně, než mu uložil krajský soud.

Z původních sedmi na pět let a deset měsíců snížil vrchní soud trest také insolvenčnímu správci Petru Tuhému. Ještě víc odvolací soud snížil trest Luboru Kindlovi, místo 6,5 roku zůstane za mřížemi čtyři roky. Pět místo původních sedmi let ve vězení stráví Miroslava Melicharová a Karel Melichar.

Znalec Pavel Hlavatý a Vladimír Šiša odešli od vrchního soudu se shodným dvouletým trestem s podmíněným odkladem, v případě Hlavatého je zkušební doba nařízena na tři roky, u Šiši na pět let. 

Berka byl od dubna 2003 až doposud dočasně zproštěn výkonu soudcovské funkce, a to z rozhodnutí ministra spravedlnosti. „Funkce soudce mu podle zákona o soudech a soudcích zanikla dnem právní moci rozhodnutí, kterým byl odsouzen,“ sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Po celou dobu, kdy nesoudil, pobíral stíhaný Berka polovinu svého platu. Výši částky ministerstvo neupřesnilo, pouze uvedlo, že Berka ji po pravomocném odsouzení vracet nemusí.

Odvolací soud všem obžalovaným potvrdil zákaz činnosti, který jim uložil táborský soud, většině však snížil jeho dobu. Berkovi, Thonatovi, Tuhému a Miroslavě a Karlovi Melicharovým potvrdil i propadnutí majetku. 

Rozsudek u odvolacího soudu padl tři roky po vyhlášení rozhodnutí u táborského soudu a 15 let po zahájení stíhání. Táborský soud poslal v listopadu 2015 ústeckého soudce Berku do vězení na 8,5 roku, zbývajícím osmi obžalovaným uložil tresty v rozmezí od sedmi let vězení po podmíněné tresty. 

Kvůli zfalšovaným konkurzům škody za stamiliony

Podle obžaloby způsobila skupina na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Berka ho podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, celkem šlo o deset firem.

Muži byli obžalovaní ze zneužití pravomoci veřejného činitele, účasti na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo nepravdivého znaleckého posudku. Působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci.

Původně se obžaloba týkala 12 lidí, po amnestii jich zůstalo devět. Vrchní soud dostal kauzu na stůl podruhé, v květnu 2012 v neveřejném zasedání původní rozsudek z dubna 2010 zrušil a případ vrátil táborskému soudu s pokynem, aby lépe odůvodnil rozsudek.

Táborský soud poté vynesl rozsudek 25. listopadu 2015, olomouckému vrchnímu soudu byl podle mluvčího soudu Stanislava Cika předložen až 25. ledna tohoto roku.