Vrabelovy výroky na adresu členů vlády nebyly trestné. Policie případ odložila

Výroky svolavatele protivládních demonstrací Ladislava Vrabela na adresu členů vlády nebyly trestné. Policisté proto případ odložili. ČT to řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Vrabel ve videu na sociálních sítích prohlásil, že někteří členové kabinetu včetně premiéra by „neodešli po svých“, kdyby se s ním potkali. Kriminalisté se zabývají i Vrabelovými výroky o jaderném útoku Česka na Rusko, muž je kvůli nim podezřelý z šíření poplašné zprávy.

„Vzhledem k tomu, že ve věci nedošlo k naplnění skutkové podstaty žádného trestného činu, přestupku ani jiného správního deliktu, byla věc uložena ad acta,“ uvedl Daněk.

Organizátor protivládních protestů Ladislav Vrabel loni v listopadu ve videu řekl, že premiér Petr Fiala (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) rozpoutávají válku. „Kdyby byli vedle mě, můžu vám říct, že by rozhodně neodešli z místnosti po svých, aby šli dál rozpoutávat válku,“ prohlásil.

Vrabel později pro Deník N, který na jeho výroky upozornil, uvedl, že Fiala, Černochová a Rakušan by „neodešli po svých“, protože by jim otevřel oči. „Vysvětlil bych jim, kolik utrpení přináší válka a oni by prozřeli a stali se jinými, úplně novými lidmi. Takže by odcházeli vlastně úplně jiní lidé,“ napsal serveru.

Šíření poplašné zprávy

Vrabela po sobotní demonstraci odpůrců Fialovy vlády zřejmě zadržela policie v souvislosti s výroky, které pronesl loni v listopadu v jednom ze svých videí. Uvedl to server iDMES.cz s odkazem na vyjádření dalšího aktivisty Patrika Pečénky na sociálních sítích.

Vrabel v listopadu zveřejnil nahrávku, ve které prohlásil, že česká vláda chce ze stíhaček zaútočit na Ruskou federaci jadernými zbraněmi. Policisté na Twitteru oznámili, že kvůli šíření poplašné zprávy zadrželi muže stejného ročníku, jako je Vrabel. Jméno však neuvedli.

Vrabel organizoval protivládní protesty loni v září a v říjnu. V metropoli se jich zúčastnily desetitisíce lidí. V sobotu jich podle policie dorazilo několik set.

Vrabel dříve kandidoval v několika volbách, naposledy předloni do Poslanecké sněmovny, kdy vedl kandidátku uskupení Otevřeme Česko normálnímu životu v jižních Čechách. V obchodním rejstříku figuruje ve firmách provozujících pizzerie v Českých Budějovicích. Zároveň podle serveru Aktuálně.cz dluží za sociální a zdravotní pojištění, poplatky za popelnice nebo úvěr u banky.

Kvůli dluhům na sebe Vrabel v březnu 2021 podal insolvenční návrh a požádal soud o oddlužení. Podle insolvenčního správce ale Vrabel nedělal maximum pro to, aby věřitele uspokojil. S tím na začátku ledna souhlasil i Krajský soud v Českých Budějovicích, který Vrabelovo oddlužení zrušil a vyhlásil na jeho majetek konkurz. Aktivista řekl, že soud považuje za „politický proces“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Podnikatelé čelí dramatickému nárůstu regulace, míní prezident Hospodářské komory

Na dramatický nárůst regulace v podnikání upozornil v úvodu volebního sněmu Hospodářské komory její prezident Zdeněk Zajíček (ODS). Varoval před jednostranným zaměřením evropské politiky na zelenou transformaci. Evropa musí být podle něj v současnosti, kdy svět čelí různým krizím, nejen zelená, ale i konkurenceschopná a odolná. Komora si na sněmu zvolí nové lídry,
10:09Aktualizovánopřed 15 mminutami

Česko musí zlepšit prevenci korupce u poslanců a soudců, uvádí skupina Rady Evropy

Česko sice plní některá doporučení týkající se předcházení korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců, některé navržené úpravy ale stále neprovedlo. Uvádí to ve středu zveřejněná hodnotící zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Vyjádření český úřadů zatím není známé.
před 34 mminutami

O zahraniční politice debatovali v Událostech, komentářích Lipavský a Petříček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) jednal se svým kazachstánským protějškem o nových dodávkách ropy do Česka. V pondělí premiér Andrej Babiš (ANO) jednal v Ázerbájdžánu o importu plynu. Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) návštěvu okomentoval na síti X slovy, že česká zahraniční politika má „jasné směřování“. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou bývalí ministři zahraničí Jan Lipavský (za ODS) a Tomáš Petříček.
před 37 mminutami

Ústavní soud odmítl stížnost Kosteleckých uzenin. Neměly nárok na dotaci kvůli střetu zájmů Babiše

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost společnosti Kostelecké uzeniny ze skupiny Agrofert. Potvrdil tak, že firma kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) neměla v roce 2018 nárok na dotaci z Programu rozvoje venkova. Česká televize to zjistila z webu soudu, kde nález dočasně zpřístupnil.
09:21Aktualizovánopřed 42 mminutami

VideoPřibývá požárů fotovoltaik a elektrických dopravních prostředků

Přibývá požárů objektů s instalovanou fotovoltaikou. Loni jich bylo o šedesát procent více. Například na rodinných domech je příčinou často neodborné zapojení. Roste také počet požárů elektrických dopravních prostředků – aut, kol či koloběžek. V těchto případech jde nejčastěji o důsledek poškození baterie.
před 3 hhodinami

NATO Česku neuzná jako obranné výdaje asi dvacet miliard, řekl ČT Zůna

Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) ČT řekl, že Severoatlantická aliance Česku jako obranné výdaje neuzná zhruba dvacet miliard korun určených na dopravní stavby. NATO podle něj uznatelnost a neuznatelnost výdajů posuzovalo poprvé v historii. Že tuzemsko letos podle hodnocení Aliance nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), oznámil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO). Výdaje podle hodnocení Aliance budou činit 1,78 procenta.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Největším znečišťovatelem v Česku byla loni podle ekologů elektrárna Počerady

Největším znečišťovatelem v Česku byla vloni podle statistik Evropské komise uhelná elektrárna Počerady, vypustila 4,2 milionu tun oxidu uhličitého. Uvedly to v úterý ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace ČR. Mezi deseti největšími znečišťovateli v Česku je pak podle ekologů osm uhelných elektráren či tepláren a dále rafinerie v Litvínově a železárny v Třinci.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Policie zasahovala v příbramské nemocnici a na krajském úřadě. Podle Deníku N zadržela 13 lidí

Na středočeském krajském úřadě a v příbramské nemocnici v úterý zasahovala policie. Dozor nad případem vykonává úřad evropského žalobce, řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie při zásahu podle Deníku N zadržela třináct lidí. Mluvčí kraje k tomu sdělil, že o nikoho z úřadu nejde, policii měli jen poskytnout dokumenty. Zadržené má policie podezřívat ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z uplácení.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...