Video z jatek ve Všeticích ukazuje kopání do zvířat. Firmu prověří veterináři

Události: Týrání na jatkách (zdroj: ČT24)

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatření kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku.

Jednatel firmy Jokoma, která jatka ve Všeticích provozuje, v úterý potvrdil, že video pochází z tamního závodu. Jde podle něj však o pochybení jednotlivce, nikoliv běžnou praxi. „Pokud budou prokázány konkrétním osobám závažné pochybení, bude z něj vyvozena adekvátní pracovněprávní zodpovědnost. Rozhodně se s hrubým zacházením se zvířaty neztotožňujeme,“ uvedl jednatel firmy Jokoma Josef Komárek.

Podle veterinářů video dokazuje kruté zacházení se zvířaty. Do Všetic vyslali hned několik kontrol a také na jatka podali trestní oznámení.

Toman ve středu řekl, že jednání se zvířaty, které zachycuje video, jednoznačně odmítá. „Byly to hrozné záběry. Nařídil jsem provedení kontrol ve všech jatkách, jak se dodržuje veterinární zákon,“ uvedl.

Ředitele SVS požádal, aby vyvodil důsledky ve středočeské krajské veterinární správě. „A také, aby zkontroloval všechny dodavatele zvířat na ta jatka. Je to soubor opatření, předpokládám, že ředitel mi dá do týdne informaci ohledně kontrol a navržených opatření,“ dodal.

SVS v úterý uvedla, že případ začala prošetřovat hned po zhlédnutí videa. „Legislativa mimo jiné omezuje například míru používání elektrických pohaněčů. V rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům na jatkách je také vláčení zvířat a kopání do nich, jehož se personál na videu dopouští,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Podle ředitele Semeráda se v případě, že bude zjištěno pochybení, vyvodí důsledky vůči inspektorům, kteří měli jatka kontrolovat.

Podle Lukáše Vincoura, který video zveřejnil, jde o záběry z letošního léta. „Dochází k tomu, že používají elektrické pohaněče na místa, kde nesmějí, jako jsou hlava a záda. Pak je tam tahání zraněného zvířete za hlavu,“ popsal.

Vincourova skupina se snaží prosadit, aby byly na českých jatkách povinné kamery, které by podobné excesy zachytily.