V pomazánce z Británie může být botulotoxin, je stahována z trhu

Státní veterinární správa (SVS) varuje před sýrovou pomazánkou od britského výrobce Primula Ltd. Může v ní být bakterie, která produkuje jed botulotoxin. V Česku pomazánku ve třech příchutích distribuuje obchodní řetězec Iceland, všechny její šarže jsou ale z trhu stahovány, uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Lidé by výrobek v žádném případě neměli konzumovat.

Veterinární správa informace obdržela prostřednictvím systému rychlého varování (RASFF). Pomazánka se prodává i v dalších evropských zemích. „Ke kontaminaci výrobku mělo dojít na základě chyby ve výrobě. Přestože se nález má týkat jen malého množství výrobku, v případě České republiky jde o cca 150 balení, z trhu jsou preventivně stahovány veškeré šarže,“ uvedl mluvčí.

Pomazánka se prodává pod označením Primula Original Cheese, Primula Light Cheese a Primula Cheese Jalapeno. Ve všech třech případech jde o stopadesátigramové balení. Zákazníci mohou výrobek vrátit v prodejnách Iceland. 

Botulotoxin – známý také jako klobásový jed – je považován za jeden z nejúčinnějších jedů. Způsobuje otravu botulismus. Vzniká pouze za nepřítomnosti vzduchu. Z potravin se může nejpravděpodobněji vyskytnout ve špatně tepelně opracovaných konzervách, uzeninách či mořských plodech. V potravinách se v Česku vyskytuje velmi zřídka.

Loni Státní veterinární správa testovala na klostridie 202 vzorků a všechny byly v pořádku. Zkoumána byla především sušená syrovátka, masoxy a bujóny, sušené mléko, tavené sýry a zrající sýry. Mimo potravin se podle Vorlíčka vyšetřují i vedlejší živočišné produkty – masokostní moučka a zpracovaná živočišná bílkovina. Odebralo se 54 vzorků při 14 odběrech a všechny výsledky byly opět vyhovující. Letos veterináři vyšetřili zatím 25 vzorků potravin a dva vzorky masokostních mouček. Klostridie nebyla nikde zjištěna.