V Bílině explodovala munice v policejním skladu, nikdo nebyl zraněn

V Bílině na Teplicku odpoledne vybuchl muniční sklad, podle policie oběti na životech nejsou a nikdo nebyl zraněn. Hasiči požár uhasili po čtyřech hodinách, místo budou hlídat i přes noc. Oznámili to mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík a mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Na místě bylo deset jednotek hasičů se čtrnácti vozidly.

Výbuchy se ze skladu, který má pronajatý Pyrotechnická služba Policie ČR k uskladnění munice, začaly ozývat krátce před 13:00. V prvním okamžiku po ohlášení události policisté nevpustili hasiče k ohnisku.

Muniční sklad je v části Chudeřice na sever od centra Bíliny směrem na Teplice. Vede tudy silnice I/13 spojující města pod Krušnými horami. Silnice je na vjezdu do Bíliny uzavřena, objízdná trasa vede přes Kostomlaty nebo Braňany.

Nahrávám video
Vyjádření starostky Bíliny k výbuchu v muničním skladu
Zdroj: ČT24

O požáru okamžitě informovalo obyvatele město Bílina. Evakuace lidí z Teplického předměstí a ulice Československé armády nakonec nebyla nutná.

„K evakuaci občanů z místa bydliště nedochází, je to již za hranicí 500 metrů,“ sdělila starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO). Podle ní musela být evaukována například sklárna a další místní firmy v části Chudeřice.

„Bohužel musím sdělit, že o existenci muničního skladu na území našeho města jsme neměli vůbec žádné zprávy, a to nejen my, ale ani bezpečnostní rada ani krizový štáb,“ upozornila starostka. 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v Rádiu Impuls řekl, že požár a následný výbuch se týkal muniční kobky o rozměrech 3x3 metry, od výbuchu se vznítilo dřevo, které bylo kolem. Výbuch byl rozsahem mnohem menší než událost ve Vrběticích v roce 2014. 

Ve skladu byly podle ministra výbušniny ze zneškodňovaných nábojů. V kobce, kde hořelo, bylo asi 150 kilogramů výbušniny. Trosky doletěly do vzdálenosti zhruba 300 metrů. Událost policie vyšetřuje jako zahoření munice.

„Teoreticky mohlo jít o samovznícení, ale jsme na začátku. V této fázi se nedá vyloučit nic,“ řekl Hamáček. Sklady munice v ČR jsou podle něj dobře zabezpečené.

V Chudeřicích má výrobní závod mimo jiné sklárna AGC Automotive Czech. „Toho se událost nijak nedotkla, vyrábí bez jakéhokoliv omezení,“ řekl mluvčí společnosti Martin Jonáš.

Evakuovat se muselo 65 lidí z odloučeného pracoviště. „Na tomto pracovišti jsme byli nuceni přerušit výrobu. Nyní čekáme na další informace záchranných složek. Omezení výroby se nijak nedotkne plynulosti našich dodávek zákazníkům,“ uvedl Jonáš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš má spor kolem L-159 za umělý. Prezident už podle něho vede kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na sobotním sněmu hnutí ANO v Praze ministerský předseda řekl, že nechce dávat energii na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici prezidentský mandát obhajovat, už podle Babiše vede volební kampaň.
11:41Aktualizovánopřed 24 mminutami

Koalice má uvažovat o společném kandidátovi na Hrad, řekl Babiš na sněmu ANO

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu na sněmu obhajuje post šéfa hnutí ANO, nemá protikandidáta. „Atmosféra je uvolněně vítězná,“ popsal svůj dojem ze sněmu redaktor domácí redakce ČT Petr Vašek s odkazem na vyhrané volby do sněmovny. Dodal, že očekává zvolení Babiše na post předsedy a Karla Havlíčka na post místopředsedy. Vládní koalice by podle Babiše měla uvažovat o společném kandidátovi na prezidenta do voleb v roce 2028.
06:00Aktualizovánopřed 57 mminutami

Solární panely i baterie letos zřejmě zdraží až o dvacet procent

Solární elektrárny budou letos zdražovat. Ceny fotovoltaických panelů a baterií mohou postupně vzrůst až o dvacet procent. Důvodem je růst cen jednotlivých materiálů, jejichž producentem je především Čína. Skokový růst kompletních zařízení zatím nehrozí, vyplývá z informací solární firmy Raylyst a Solární asociace.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů debatovali o letounech L-159 a zbrojním průmyslu

Náčelník generálního štábu Karel Řehka v pátek uvedl, že armáda je od loňského podzimu připravena poskytnout Ukrajině čtyři letouny L-159. Podle něj by to nijak neohrozilo obranyschopnost Česka. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) prodej letounů nepodporuje a tvrdí, že žádné takové doporučení od vojáků nedostal. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v Událostech, komentářích řekl, že ho prohlášení armády nepřekvapilo a zastává stejný názor, obranyschopnost Česka by to podle něj „nijak fatálně neohrozilo“. Poslanec Radek Koten (SPD) podotkl, že dodat „pouze holá letadla bez jakéhokoli servisu, náhradních dílů, bez vycvičených pilotů“ mu smysl nedává. V debatě moderované Lukášem Dolanským hosté hovořili rovněž o českém zbrojním průmyslu a vstupu zbrojařské skupiny CSG na burzu. Svůj komentář připojil také bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok.
před 3 hhodinami

Nové vysokoškolské obory reflektují trendy i požadavky firem

Vysoké školy v Praze, Brně, Olomouci a dalších městech otevřou příští akademický rok nové obory. Podle mluvčích oslovených škol reagují nové studijní programy na konkrétní požadavky zaměstnavatelů, kteří kromě praktických znalostí žádají i schopnost kritického myšlení. Školy zohledňují i společenské trendy. Nové studijní programy se často týkají životního prostředí nebo umělé inteligence.
před 4 hhodinami

Češi poslali na pomoc Ukrajině za den a půl přes 40 milionů

Od spuštění nové sbírky na pomoc Ukrajině ve středu večer se v tuzemsku do pátečního odpoledne vybralo přes čtyřicet milionů korun. Překonána tak byla obdobná výzvu v Polsku, kde za šest dní lidé naposílali v přepočtu na třicet milionů korun. Češi takto poslali po pokračujících ruských útocích na ukrajinskou energetickou síť peníze například na generátory a záložní zdroje. Napadené zemi pomáhají a přispívají ale i jinak – například výrobou zákopových svíček či maskovacích sítí. Do této produkce se zapojil Skaut i další organizace.
před 5 hhodinami

Diag Human spustila exekuci na dvě firmy skupiny ČEZ

Česko-švýcarský podnikatel Josef Šťáva a společnost Diag Human spustili první kroky v exekuci na Česko. Týkají se lucemburských firem Gasnet a Czech Gas Networks Investments, ve kterých má podíl energetická skupina ČEZ. Píše to server Hlídací pes. Šťáva chce po tuzemsku peníze za překažený obchod s krevní plazmou, výše odškodného se odhaduje na 17 miliard korun. Kauza začala v devadesátých letech. Podle mluvčího skupiny ČEZ podnik žádné obstavené účty nemá.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Světový pohár v biatlonu i druhý den přilákal tisíce fanoušků

Biatlonisté na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě mají za sebou druhý den závodů. Na místě je i přes mrazivé počasí sledovaly tisíce fanoušků. Podle organizátorů jich mělo v pátek dorazit přes deset tisíc stejně jako předešlý den. Program tam ještě nekončí. O víkendu se pojedou i závody Světového poháru v alpském lyžování – ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších.
před 15 hhodinami
Načítání...