Ukrajinky hledají pro potomky místa v českých školkách, často marně. Ztěžuje to i cestu za prací

Nahrávám video

Ženy, které spolu s dětmi tvoří drtivou většinu uprchlíků z Ukrajiny, hledají pro nejmladší potomky místa v tuzemských školkách. Často je to ale složité, ať už kvůli chybějícím očkováním nebo nedostatečným kapacitám. Matkám to pak současně ztěžuje hledání práce.

Česky ještě neumí, na hřišti to ale nijak nevadí. S dětmi by si čerstvě šestiletá Viktoria ráda hrála i ve školce. Zatím ji ale žádná nepřijala, a to i přesto, že splňuje podmínky včetně povinných vakcinací.

„Byly jsme nejméně v šesti školách. Ve všech nám řekli, že nemají místo. Samozřejmě chápu, že je i pro Čechy mnohdy těžké najít místo, protože v Kyjevě je to stejné,“ říká smířlivě Tamara Ledenkova.

V klidu pár hodin, pak tahání za oblečení

Viktoria proto musí chodit s matkou do práce. „Dvě tři hodiny je v klidu, pak začne být smutná, znuděná a začne se ptát: Kdy půjdeme domů? Jak dlouho ještě? Můžu ti pomoct? Chce jít na záchod, jíst, pít, pak mě začne tahat za oblečení,“ popisuje Ledenkova.

Do Česka přijela s dcerkou tři dny po začátku války. „Pětadvacátého února jsme se já a moje rodina rozhodli odejít, abychom zachránili svoje děti,“ vypráví Ukrajinka, která při odchodu z vlasti bojovala mimo jiné s panikou, šokem a touhou se někde schovat.

V Kyjevě Tamara pracovala jako logopedka, teď je ráda za každou brigádu. Většinou v úklidových firmách. Stálé místo hledá. K úspěchu na tomto poli by ale potřebovala najít stálé místo i pro šestiletou Viktorii.

V Jičíně už se to části válečných běženkyň podařilo. Klub pro ukrajinské děti zřídila tamní radnice. O nejmladší uprchlíky se stará i Svitlana. Před útěkem z vlastní země byla zaměstnaná jako kuchařka. Práce s dětmi se jí prý líbí.

„Pomáhá to k tomu, aby rodiče dětí mohli chodit do práce, což je jeden z nejdůležitějších kroků pro integraci Ukrajinců, kteří sem přišli,“ má jasno jičínský místostarosta Petr Hamáček (KDU-ČSL). Teď mají místo pro dvacet dětí. Pokud to ale bude potřeba, jsou radní připravení otevřít další třídu. A doufají, že ke stejnému kroku inspirují i další města.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Během jednoho z nejtragičtějších víkendů na českých silnicích zemřelo osm lidí

O uplynulém víkendu zahynulo na silnicích v Česku osm lidí, z toho pět motocyklistů. Jde o jeden z nejtragičtějších víkendů, uvedla v pondělí policie. V srpnu dosud při dopravních nehodách zemřelo 18 lidí, z toho 11 na motocyklech.
12:05Aktualizovánopřed 30 mminutami

Ke stažení vládní kulturní politiky vyzvaly profesní organizace, spolky i odbory

Profesní organizace, instituce, spolky, platformy či odbory působící v kultuře v otevřeném dopise vyzvaly vládu ke stažení nové Státní kulturní politiky ČR 2026–2030, která vznikla na ministerstvu kultury. Důvodem je způsob přípravy, který považují za netransparentní. Dopis žádá využití dokumentu o kulturní politice, který na podzim přijala předchozí vláda Petra Fialy (ODS).
před 2 hhodinami

Kontrola na Úřadu práce zjistila nedostatky v účetnictví za 5,6 miliardy

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) během kontroly účetnictví Úřadu práce ČR (ÚP ČR) zjistil významné nedostatky v účetnictví v objemu 5,6 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že kontrola začala již loni, mohl úřad chyby a zjištěné nedostatky průběžně opravovat. Chyby za 3,5 miliardy korun úřad práce opravil, neopravené nesprávnosti za zhruba dvě miliardy korun nebyly podle NKÚ z hlediska účetní závěrky významné. V pondělí o tom informoval NKÚ.
před 4 hhodinami

VideoRozšíření asistované reprodukce u ministerstev naráží

Ministerstvo zdravotnictví se musí vypořádat s řadou připomínek k návrhu, který má rozšířit možnost umělého oplodnění i na ženy bez partnera. Přístup k umělému oplodnění má ze zákona pouze heterosexuální pár, což by ministerstvo chtělo změnit. Některé rezorty novinku nezpochybňují, proti jsou ale třeba ministerstva práce nebo spravedlnosti. Rezort práce a sociálních věcí má k návrhu sedm zásadních připomínek. Podle něj by stát například neměl uměle vytvářet matky samoživitelky. Zájem o umělé oplodnění vzrostl za posledních 15 let skoro na trojnásobek. Loni se díky asistované reprodukci narodilo dosud nejvíce dětí, více než pět tisíc.
před 6 hhodinami

Méně metrů, vyšší ceny. Nové byty jsou stále menší

Zájem o nové byty roste, jejich rozměry se ale postupně zmenšují. Podle developerů se za posledních deset let z průměrného nabízeného bytu vytratil prostor odpovídající jednomu pokoji a průměrná plocha novostaveb nyní dosahuje zhruba 56 metrů čtverečních. Na trhu se zároveň stále častěji objevují mikrobyty nebo prostory, které kvůli své velikosti ani nesplňují parametry bytu.
před 6 hhodinami

VideoUkrajinští váleční veteráni učí Čechy ovládat drony

Ukrajinští váleční veteráni učí zájemce v Česku létat s FPV drony. Ty umožňují pilotům pohled na terén z ptačí perspektivy, tedy tak jako by seděli přímo uvnitř létajícího stroje. Kurzy pořádá organizace Strong Europe, která se snaží přenášet zkušenosti z obrany Ukrajiny proti Rusku. Zapojili se lidé z bezpečnostní komunity i laici. K jejich motivům patří například snaha být připravený pro případ nebezpečí a umět se zapojit do obrany státu. Někteří přitom zdůrazňují, že není jejich stylem utéci ze země v případě války, jako to hlásají jejich známí.
před 16 hhodinami

„Jednání vázne.“ Odbory vyzývají vládu ke schůzce o zvýšení platů

Odbory požadují pro příští rok navýšení platů ve veřejné sféře výrazně nad dvě procenta. Méně by podle nich nepokrylo ani očekávanou inflaci. Vládu pak kritizují za to, že s nimi o odměňování zaměstnanců státu doteď nezačala jednat. V týdnu odboráři poslali premiérovi Andreji Babišovi (ANO) otevřený dopis s výzvou, aby co nejdřív určil termín schůzky. Ministryně financí i šéf resortu práce vzkazují, že s debatou počítají. Kdy přesně, ale neřekli.
před 16 hhodinami

Vyčerpané české turisty v Rakousku zachraňovaly vrtulníky

O dvou víkendových případech letecké záchrany českých turistů v rakouských Alpách v neděli informují tamní média. Čtveřice Čechů se v sobotu dostala do potíží při túře pod horou Traunstein, a nakonec byla zcela vyčerpaná. Turisté podle serveru Kronen Zeitung přecenili své síly a příliš spoléhali na navigační aplikaci. Ve druhém případě zasahoval policejní vrtulník u české rodiny s vyčerpanou desetiletou dívkou na hoře Grosser Donnerkogel, píše server MeinBezirk.
před 22 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.