„Úklid“ na obraně pokračuje. Na ministerstvu skončil Metnarův známý

Agentura hospodaření s nemovitým majetkem spravuje českou vojenskou infrastrukturu v celkové hodnotě 62,7 miliardy korun. Jak nyní zjistili Reportéři ČT, ministerstvo obrany odvolalo jejího ředitele, který agenturu vedl od roku 2020 a je známým bývalého ministra Lubomíra Metnara (za ANO).

Informaci o tom, že ředitel Milan Polleč musel odejít, potvrdila Natálie Forsterová, mluvčí ministerstva obrany. „Byl z funkce odvolán,“ napsala v odpovědi. „Tak se rozhodla paní ministryně,“ řekl k tomu sám Milan Polleč.

Agentura má na starosti údržbu a provoz nemovitostí ministerstva obrany a české armády. Agentura hospodaření s nemovitým majetkem (AHNM) v roce 2021 proinvestovala 2,7 miliardy korun, jak vyplývá z její ročenky.

Otázky kolem výběru Polleče

Faktem je, že jmenování Milana Polleče, který se stal šéfem AHNM v lednu 2020 poté, co v tendru porazil dalších sedm zájemců, vzbudilo řadu otázek. Polleč je totiž známým Lubomíra Metnara, jenž tehdy vedl ministerstvo obrany. Potkali se na ostravském ředitelství Policie ČR, kde oba pracovali mnoho let.

„Pokud by se někde objevila formulace, že (Metnar) zařídil místo pro svého známého, bude to lež,“ reagovalo tehdy ministerstvo obrany na dotaz týdeníku Euro, jestli měl Polleč nějakou protekci. Sám Metnar nyní na dotazy týkající se angažmá Milana Polleče neodpověděl.

Jak zjistili Reportéři ČT, Milan Polleč zamířil z ministerstva obrany k Arcibiskupství pražskému, kde se bude jako projektový manažer firmy XPlace Services starat o nemovitosti. Dle slov generálního vikáře Jana Balíka zaměstnali Polleče díky jeho odbornosti.

Personální změny v resortu

Novým ředitelem AHNM na ministerstvu obrany je od 1. listopadu 2022 Michael Šrámek. Jak vyplývá z jeho životopisu, od roku 2014 byl zaměstnancem žižkovské radnice v Praze a její akciovky. „Michael Šrámek rezignoval na funkci vedoucího odboru technické správy majetku a investic a zároveň ukončil hlavní pracovní poměr, a to ke dni 31. října 2022,“ popisuje Rudolf Zahradník, tajemník žižkovské radnice.

„Do výběrového řízení se přihlásilo osm osob, Michael Šrámek v rámci výběrového řízení obdržel nejvíce bodů ze všech zájemců a prokázal znalosti a dlouholetou praxi v oboru nemovité infrastruktury,“ vysvětluje Natálie Forsterová z ministerstva obrany. Jedním z požadavků byla například pětiletá manažerská zkušenost.

Výměna v čele Agentury hospodaření s nemovitým majetkem je několikátou letošní personální změnou v nejvyšší patrech resortu. Z lidí spojených s érou hnutí ANO v čele obrany už skončili například náměstek ministra Lukáš Klučka, náčelník generálního štábu Aleš Opata či Miroslav Murček, náčelník Vojenské policie. Na konci roku svlékne uniformu také Lenka Šmerdová, která se v době ministrování Martina Stropnického (ANO) stala první generálkou v historii Armády ČR, a Petr Mikulenka. Ten do 31. října 2022 velel vzdušným silám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poptávka po spolupráci s Evropou ve světě roste, míní Síkela

„Evropa je znovu vnímaná jako geopolitický hráč. Poptávka po ní roste,“ prohlásil v Událostech, komentářích eurokomisař Jozef Síkela (STAN), který má v Bruselu na starost agendu mezinárodního partnerství. Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové je ve funkci už rok, při té příležitosti Síkela v rozhovoru se zpravodajem Petrem Obrovským své dosavadní působení zhodnotil. Do budoucna, i s ohledem na nástup nové vlády, význam své role vidí ve větší propagaci evropských myšlenek, sdělil.
před 6 hhodinami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 9 hhodinami

Ukrajinský velvyslanec ocenil ukrajinské děti úspěšné v českých školách

Ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč ocenil pamětní plaketou 24 ukrajinských dětí, které uspěly ve vědomostních, sportovních nebo uměleckých kláních. V tuzemsku jich žijí desítky tisíc, uprchly s rodiči z domova kvůli ruské invazi. Velvyslanec vyzdvihl, že si uchovávají ukrajinskou identitu a svými úspěchy přispívají k pozitivnímu obrazu českých škol, kroužků a sportovních týmů. Poděkování úspěšným dětem pořádalo velvyslanectví podruhé. V Česku je nyní asi 400 tisíc Ukrajinců, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. Podle průzkumu Člověka v tísni se jich chce po válce vrátit na Ukrajinu zhruba pětina.
před 9 hhodinami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 9 hhodinami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
před 10 hhodinami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...