Třetí ministr ANO končí, opozice viní Babiše z manažerské neschopnosti

Praha – Zatímco v prvním půlroce své existence byla Sobotkova vláda nebývale stabilní, během dalších měsíců přišla již o tři členy, resp. členky původní sestavy. Všechny výměny se týkaly ministrů nominovaných hnutím ANO. Zatímco opozice to považuje za důkaz manažerské neschopnosti Andreje Babiše, on sám naopak hovoří o větším důrazu na kvalitní práci ministrů, než je tomu u jiných stran.

Vládu, která vznikla po předloňských volbách, opustili zatím tři ministři – Věra Jourová „povýšila“ do Evropské komise, avšak Antonín Prachař i Helena Válková podali demise, aniž by se před nimi skvělo obdobně lukrativní křeslo. Andrej Babiš jako předseda hnutí ANO, k němuž všichni tři ministři, kteří vládu opustili, patří, nyní čelí opoziční kritice. „Andrej Babiš sliboval veřejnosti kompetentní vedení resortů. Když se podíváme na bilanci, zhruba po roce už ze šesti ministrů jsou tři vyměněni. To nesvědčí o manažerských schopnostech a dobrém personálním řízení jeho strany,“ vymezil se vůči němu po oznámení rezignace Válkové předseda ODS Petr Fiala.

Babiš je ale přesvědčen, že výměny dvou ministrů, kteří před svým koncem čelili kritice nejenom od opozice, ale i z vlastního hnutí, jsou spíše projevem opaku. „Zásadní rozdíl mezi naším hnutím a našimi koaličními partnery je v tom, že my nenominujeme ministry podle vůle krajských organizací a já ani nemusím usilovat o jejich podporu na sněmu ANO. Proto si dovolujeme ministry nějakým způsobem usměrňovat, řídit a hodnotit. Oni mají vykonávat funkci pro hnutí. Hodnotíme ministry za jejich výkon,“ řekl. Současně příznivě zhodnotil práci ministryně Šlechtové a ministra Ťoka, kteří přišli do vlády na podzim. „Mají tah na branku a řeší věci pozitivně,“ uvedl.

Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka je důraz na práci ministrů součástí étosu hnutí. „My jsme šli do politiky s tím, že chceme rychle napravit věci, které se tady děly v minulosti, a vyžadujeme po našich ministrech, aby pracovali rychle, rychle předkládali zákony do sněmovny, protože bohužel mechanismus jednání Poslanecké sněmovny je mnohdy blokován různými obstrukcemi a legislativní proces trvá dlouho,“ uvedl Faltýnek v Interview ČT24. On i Babiš však zdůraznili, že Helenu Válkovou do rezignace nenutili. Podle předsedy poslanců ANO ona, stejně jako Antonín Prachař odešli z funkce po „vzájemné dohodě“ s hnutím.

Helena Válková
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Bez ohledu na příčinu výměn je však fakt, že zhruba rok od jmenování Sobotkovy vlády v ní zůstává už pouze polovina z původních šesti ministrů za ANO – kromě Andreje Babiše ještě Martin Stropnický a Richard Brabec. Podle politologa ústeckého Univerzity J. E. Purkyně Daniela Kroupy je problémem některých ministrů zastupujících ve vládě hnutí ANO – a to včetně předpokládaného nového ministra spravedlnosti Roberta Pelikána – především nedostatek potřebné politické kompetence. „Ve chvíli, kdy se posadíte do ministerské funkce, musíte ve vládě, v parlamentu předkládat zákony a osvědčit schopnost zákony obhájit a hlavně obhájit jejich cíl – proč se který zákon předkládá,“ poukázal Daniel Kroupa. Zdůraznil přitom, že za koncem Heleny Válkové ani bývalého ministra dopravy Antonína Prachaře nevidí rozpory mezi nimi a vedením ANO. „Ani ministr dopravy, ani ministryně spravedlnosti neodešli proto, že by nebyli loajální. V tom případě byly jiné důvody,“ zdůraznil politolog.

Nahrávám video
Události: Helena Válková bude třetí vyměněnou ministryní
Zdroj: ČT24

Vláda již není etalonem stability

Sobotkova vláda nyní patří se třemi rezignacemi ministrů k průměrně stabilním kabinetům. Například Paroubkova vláda, která existovala rok a čtyři měsíce, tedy o něco déle, než zatím uplynulo od jmenování původních Sobotkových ministrů, vyměnila čtyři své členy, a to včetně Pavla Dostála, který ve funkci zemřel. Naproti tomu v Nečasově kabinetu došlo za tři roky k patnácti změnám, průměrně tedy pěti za rok. Ne vždy však při výměnách odcházeli ministři do výslužby, stejně jako v případech předchozích vlád docházelo i k přesunům ministrů mezi jednotlivými resorty.

Mirek Topolánek ve svém kabinetu měnil šest ministrů, vláda přitom existovala krátce přes dva roky, jeho průměr na rok je tedy obdobný jako u současné vlády. Vladimír Špidla měnil během svých dvou let pět ministrů. Zcela bez nových jmen se od jmenování do demise obešly pouze menšinová vláda Mirka Topolánka, která nezískala důvěru a po půlroce ji nahradil koaliční kabinet, a Grossova vláda, která se po osmi měsících existence zhroutila pod váhou skandálu s premiérovým bytem.

Kolik ministrů vyměnil který kabinet (kromě prozatímních):

  • Klausova vláda 1992–1996: 6 výměn
  • Klausova vláda 1996–1997: 7 výměn
  • Zemanova vláda 1998–2002: 8 výměn
  • Špidlova vláda 2002–2004: 5 výměn
  • Grossova vláda 2004–2005: 0 výměn
  • Paroubkova vláda 2005–2006: 4 výměny
  • Topolánkova vláda 2006–2007: 0 výměn
  • Topolánkova vláda 2007–2009: 6 výměn
  • Nečasova vláda 2010–2013: 15 výměn
  • Sobotkova vláda od r. 2014: 3 výměny

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Armádní speciál přepravil do Prahy Čechy z Jordánska

V Praze přistál v úterý večer první armádní repatriační let s Čechy, kteří uvázli v Jordánsku kvůli úderům na Blízkém východě. Tento menší z armádních airbusů má kapacitu čtyřicet míst. Do Česka již dříve během dne přiletěla z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě dvě letadla Smartwings, celkem se čtyřmi stovkami lidí. Jedno z ománského města Salála, druhé z Maskatu také v Ománu. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje ministerstvo zahraničí, asi 6,4 tisíce lidí. Slovensko v úterý vpodvečer dvěma evakuačními letadly dopravilo do Bratislavy z Jordánska více než sto lidí, mezi nimiž jsou i tři Češi.
02:15Aktualizovánopřed 5 mminutami

ŽivěSněmovna podpořila pravomoc NKÚ prověřovat hospodaření ČT a ČRo

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) možná získá ústavní pravomoc prověřovat hospodaření České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Senátní novelu podpořila v úterním úvodním kole sněmovna. Poslanci také zrychleně schválili návrh Andreje Babiše na doplnění významných dnů o Den české vlajky. Připadnout má na 30. března. Novelu projedná Senát. Na úvod schůze vystoupil s projevem k poslancům prezident Petr Pavel. Babiš poté seznámil poslance s průběhem repatriace Čechů z Blízkého východu.
14:15Aktualizovánopřed 11 mminutami

VideoTaxi na hranice a zdržené letadlo. Češi popsali návrat z Blízkého východu

Strach o děti a odhodlání riskovat, aby se pokud možno rychle a bezpečně dostali ze země ohrožené válkou. Takto popisují někteří Češi své pocity po návratu například z Dubaje. Někteří se rozhodli pro cestu přes poušť do ománského Maskatu, odkud už v pondělí odletěla první dvě evakuační letadla společnosti Smartwings. „Jeden taxík na hranice, druhý z hranic, přijeli jsme asi půl hodiny po plánovaným odletu letadla, ale ještě se podařilo ho zdržet a dostat se na palubu,“ popsal jeden z turistů vracejících se z Dubaje. Jiní pak využili armádních letadel, která vyslala vláda do Jordánska, Ománu a Egypta. Tisíce Čechů ale dál zůstávají v zemích, které blízkovýchodní konflikt ohrožuje. Někteří spoléhají na cestovní kanceláře, mnozí se snaží domů vrátit po vlastní ose.
před 19 mminutami

Pavel vyzval poslance, aby se snažili o konsenzus v základních otázkách

Prezident Petr Pavel vyzval ve sněmovně poslance, aby nerezignovali na hledání shody a pokusili se vytvořit alespoň základní konsenzus mezi vládou a opozicí v otázkách bezpečnosti, vzdělávání, kvality zdravotní péče, energetické bezpečnosti nebo inovačního potenciálu. Zákonodárci by podle něj měli jít vzorem a ukazovat, že není nutné se vždy a na všem shodnout, ale je nutné spolu mluvit, poslouchat se a snažit se porozumět. Pavel mluvil ke stávající sněmovně poprvé. Prezident se mimo jiné vyslovil pro vyšší obranné výdaje a zastal se nevládních organizací.
14:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
před 4 hhodinami

Akademický senát KTF UK zvolil Dvořáčka kandidátem na děkana

Akademický senát Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) v úterý zvolil kandidátem na děkana církevního právníka Jiřího Dvořáčka. Pro bylo osm z devíti přítomných senátorů. Jeho protikandidát Jaroslav Brož z volby odstoupil. Vyjádřil překvapení nad tím, že volební zasedání nebylo zrušeno vzhledem k odkladnému účinku, který v únoru přiznal Brožově stížnosti Nejvyšší správní soud (NSS). Ten pozastavil účinek rozhodnutí bývalé rektorky UK Mileny Králíčkové o odvolání Brože z funkce děkana z loňského února.
před 5 hhodinami

Nikdo nám nedal žádné informace, stěžují si cestující, kteří se vrátili z Ománu

Cestující, kteří se do Česka vrátili druhým letadlem z Ománu, si po výstupu v Praze stěžovali na nedostatek informací i na dlouhý let s mezipřistáním. V Česku přistál letoun společnosti Smartwings před půl devátou dopoledne. Bylo v něm zhruba dvě stě lidí, většinou klientů cestovních kanceláří. Letoun, který odstartoval v pondělí z ománského města Salála, měl původně přistát v Praze v noci na úterý. Několik hodin ale strávil na mezipřistání v řeckém Heráklionu.
před 5 hhodinami

Konec uhlí přináší zlom, na který česká energetika není připravena

Řada hnědouhelných elektráren v Česku v současné době nevydělává peníze kvůli ceně emisních povolenek, jež musí platit. Vyplývá to z nového dílu ekonomické publicistiky ČT Bilance, který také upozorňuje, že překotný odchod od uhlí s sebou nese rizika pro české hospodářství.
14:50Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...