Státní zástupce obžaloval Patrika Tušla a další dva muže kvůli vyhrožování lékaři Kubkovi

Státní zástupce podal obžalobu na Patrika Tušla a další dva muže obviněné kvůli vyhrožování prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi. Pro ČT to uvedla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 8 Martina Adámková. Muži čelí obžalobě kvůli nebezpečnému vyhrožování a výtržnictví. Tušl podle policie Kubka dlouhodobě pronásledoval, motivem pro něj měl být i zisk financí od jeho podporovatelů na sociální síti. Muž obvinění odmítl s tím, že lékaři chtěl klást otázky ohledně očkování.

„V trestní věci byla dne 19. srpna 2022 podána k Obvodnímu soudu pro Prahu 8 obžaloba na tři osoby, a to pro přečiny nebezpečné vyhrožování a výtržnictví,“ sdělila Adámková.

Policisté obvinili Tušla na konci ledna, a to z nebezpečného pronásledování prezidenta České lékařské komory. „Muž měl dlouhodobě pronásledovat poškozeného, čímž ho mimo jiné omezoval v běžném způsobu života,“ uvedla policie s tím, že jedním z motivů bylo získávání finančních darů od podporovatelů. Na začátku února kriminalisté obvinili další dva muže, u Tušla pak rozšířili stíhání o trestný čin výtržnictví.

Tušl na tiskové konferenci, kterou uspořádal, odmítl obvinění, že by Kubka pronásledoval. Tvrdil, že mu jen chtěl klást otázky týkající se například povinného očkování proti covidu-19, které Kubek propagoval. „Vždycky jsem náhodně přijel buď na adresu, kde on bydlí, která byla veřejná na sociálních sítích, nebo k němu do práce a chtěl jsem se ho dotazovat na dotazy, které jsem na něj měl,“ uvedl muž.

Tušl čelí obvinění i kvůli výzvě k protestu proti Ukrajincům

Tušl natáčel na sociální sítě videa, ve kterých nadával zdravotníkům v očkovacích centrech nebo pronásledoval u jejich bytů Kubka či imunologa Václava Hořejšího. Videa pak zveřejňoval na internetu a od svých fanoušků a sledujících vybíral peněžité dary. Muž tvrdil, že u bytu Hořejšího byl pouze jednou, s imunologem údajně nemluvil.

Trestnímu stíhání čelí Tušl i kvůli hanobení národa, rasy, etnické skupiny a jiné skupiny a z podněcování nenávisti vůči skupině osob. Policie ho na začátku srpna obvinila společně s Tomášem Čermákem, a to kvůli videu, ve kterém Tušl a Čermák vyzvali k protestu proti shromáždění Ukrajinců v Praze na Václavském náměstí, které se má konat 24. srpna. Soud je následně vzal do vazby, proti čemuž oba podali stížnost.

Čermák je kvůli výzvě k útoku na poslance obviněný i z podpory a propagace terorismu. V minulosti se oba muži podíleli na organizaci protestu proti vládě Petra Fialy (ODS), zúčastnili se také shromáždění na podporu Ruska poté, co jeho armáda napadla Ukrajinu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Před ÚS obstála novela zpřísňující podmínky předčasných důchodů

Vládní většina uhájila před Ústavním soudem novelu, která zpřísnila podmínky předčasných důchodů. Návrh ANO na zrušení novely soudci zamítli. Napadený předpis také zpomalil valorizace. Cílem bylo zbrzdit zadlužování a růst výdajů. Soud se vyjádřil také k údajnému omezení diskuze ve sněmovně při projednávání předlohy. Podle instituce vládní většina porušila jednací řád odůvodněně, měla by tak však činit jen v krajních situacích, kdy čelí obstrukcím menšiny. Soud zároveň vyzval k jeho reformě.
09:18Aktualizovánopřed 34 mminutami

Šest set míst bez signálu musejí operátoři pokrýt do roku 2030, rozhodl úřad

Mobilní operátoři by měli do konce roku 2030 pokrýt šest set bílých míst, kde dosud není dostupný kvalitní mobilní signál. Vybírat budou ze seznamu více než 1600 lokalit, které v Česku zbývají. Počítá s tím rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Do roku 2031 mají operátoři pokrýt signálem také hlavní železniční koridory, uvedl ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN). Podle ČTÚ je v současné době mobilním signálem pokryto 99 procent populace.
před 38 mminutami

ŽivěVláda a premiér bitcoinovou kauzu bagatelizují, řekl Fiala z SPD

Poslanci druhým dnem jednají o vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS), které vyvolalo opoziční ANO kvůli aféře s miliardovým darem v bitcoinech ministerstvu spravedlnosti. Hlasování se očekává ve večerních hodinách. Při ukončení úvodního jednacího dne chtěly vystoupit tři desítky poslanců. Kabinet zřejmě pokusu o své svržení odolá. Opozice v podobě ANO, SPD a Pirátů nemá pro schválení návrhu dost hlasů.
09:02Aktualizovánopřed 40 mminutami

Rada ČT volí z pěti finalistů generálního ředitele

Rada České televize (ČT) volí nového generálního ředitele. Nahradí Jana Součka, kterého rada odvolala v květnu. Do finálového výběru před týdnem postoupili ředitel programu ČT Milan Fridrich, obchodní ředitel ČT Hynek Chudárek, bývalý šéf ostravského studia ČT Miroslav Karas, výkonný ředitel ČT Sport Jiří Ponikelský a předsedkyně dozorčí rady CNC Libuše Šmuclerová.
10:34Aktualizovánopřed 47 mminutami

Aplikace má sladit opravy silnic, ty prázdninové zkomplikují dopravu

Plánování uzavírek a rekonstrukcí má zlepšit systém testovaný na Vysočině. Aplikace za čtyřicet milionů korun bude sloužit nejen silničářům, ale také záchranářům, úředníkům a obcím. Mohou si tak lépe načasovat a zkoordinovat opravy. Aplikace je teď v testování, naostro začne fungovat v létě. Podobný systém mají například silničáři v Plzni.
před 6 hhodinami

Hlasování o nedůvěře vládě se čeká ve středu

Poslanci v úterý zahájili jednání o vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) kvůli bitcoinové kauze, kvůli níž rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Opoziční ANO, SPD a Piráti tvrdí, že vláda se zapletla s podsvětím a měla by skončit, potřebný počet hlasů ke svržení kabinetu ODS, TOP 09, lidovců a hnutí STAN ale tyto strany dohromady nemají. Hlasování se očekává ve středu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vandal zničil stromy v zámeckém parku v Miloticích

Neznámý vandal zničil v zámeckém parku v Miloticích na Hodonínsku třicet stromů. Duby a lípy tam přitom byly vysazené pouze necelé dva roky a po incidentu už do zamýšlené velikosti nikdy nevyrostou. Škoda se odhaduje na tři sta tisíc korun, případem se zabývají policisté. Za informace, které by pomohly pachatele odhalit, nabízí kastelán zámku Evžen Boček padesát tisíc korun.
před 15 hhodinami

Opouštět teď koalici by bylo nezodpovědné, míní Rakušan

„Chceme být tvrdí, ale i vést férový koaliční dialog. Měli jsme své požadavky a připomínky, ale nebudeme těmi, kdo vysloví vládě nedůvěru,“ prohlásil v Interview ČT24 ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Premiérovi Petru Fialovi (ODS) věří a opouštět koalici považuje za nezodpovědné. „Je naopak ukázkou odpovědnosti se s kauzou vypořádat,“ řekl. I po hlasování bude STAN podle něj klást další otázky k průběhu aféry. Od nové ministryně Evy Decroix (ODS) čeká transparentní přístup k auditu v resortu. „Jsem rád, že jsem tu informaci (o přijetí bitcoinové daru) od Pavla Blažka (ODS) ani neformálně neměl, protože mě by tížilo svědomí, že nealarmoval zbytek vlády,“ podotkl. Ministerstvo mělo zatáhnout za ruční brzdu, dodal v rozhovoru moderovaném Danielem Takáčem.
před 16 hhodinami
Načítání...