Stát ušetřil na slevách na jízdném. Kvůli koronaviru se méně jezdilo veřejnou dopravou

Nahrávám video

Stát na slevách jízdného pro studenty a důchodce ušetřil za první měsíce koronavirové epidemie až jednu a půl miliardy korun, vyplývá z odhadů resortů dopravy a financí. Ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) už tuto částku ve výdajích rozpočtu škrtla.

Na začátku nouzového stavu kvůli epidemi koronaviru takřka nikdo veřejnou dopravou nejezdil. Peníze, které byly plánované na slevy pro studenty a důchodce, tak za tuto dobu zůstávají ve státní kase. „Mohlo by to být mezi jednou až jednou a půl miliardou,“ odhaduje ministr dopravy, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (nestr. za ANO).

Už v první novele státního rozpočtu pro letošní rok tak ministryně financí ve výdajích na tyto slevy škrtla jednu a půl miliardy. „Bude tam určitá úspora, ale teď už si nemyslím, že bude tak markantní,“ uvedla. Podle Havlíčka je také docela možné, že úspora, která nastala ve dvou kritických měsících, bude nahrazena zvýšeným cestováním v průběhu prázdnin.

Část opozice by slevy zrušila

Část opozice by – i kvůli plánovanému schodku pět set miliard korun – slevy na jízdném zrušila. Koalice chce systém ponechat. „ I kdyby to bylo v řádu stamilionů, což se neočekávalo, nebo miliardy, tak si myslím, že schodek půl bilionu by toto mohl snést,“ uvedl člen hospodářského výboru Petr Dolínek (ČSSD).

Člen podvýboru pro dopravu Jan Bauer (ODS) by směřoval prostředky spíše na financování sociálních služeb. „V době, kdy čelíme pětisetmiliardovému schodku státního rozpočtu, je nutné smysluplně vynakládat každou korunu,“ dodal.

Ministerstvo změnu neplánuje

Loni vyšly slevy na jízdném státní rozpočet celkem na více než pět a půl miliardy. Od ledna platí maximální limit pro platby dopravcům za jízdenky na jednotlivých tratích. Třeba mezi Prahou a Ostravou tak stát dopravcům jako 75procentní slevu doplácí maximálně 389 korun.

„Odmítám přistoupit na to, že vláda vydá pět, šest nebo sedm miliard na slevy na jízdném, ale nejsme schopni na železnici vytvořit adekvátní opatření na zajištění bezpečnosti,“ konstatuje předseda strany KDU-ČSL a místopředseda hospodářského výboru Marian Jurečka.

Ministr dopravy ale kritiku odmítá. V systému slev zásadní změny neplánuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zástupci resortů představovali návrh akceleračních zón. Jednání narušili kritici

Na veřejné projednání návrhu oblastí pro zóny k rychlejší výstavbě obnovitelných zdrojů energie v Česku přišlo v pátek několik stovek lidí. Kritici návrhu úvodní představování dokumentu několikrát přerušili, nelíbil se jim průběh akce, zejména pak čekání na dotazy. Projednání ale zatím pokračuje bez výraznějších excesů. Kromě odpůrců se účastní i několik podporovatelů větrné energetiky s transparenty.
před 1 mminutou

Pachatel chtěl lebku svaté Zdislavy zalitou v betonu pohřbít v řece

Policie už má ukradenou lebku svaté Zdislavy. Podezřelého z krádeže zadržela ve čtvrtek. Muž, který lebku ukradl, ji zalil do betonu. Relikvii se nyní snaží vyjmout specialisté. Zadržený podle policie vypověděl, že chtěl lebku pohřbít v řece.
12:35Aktualizovánopřed 10 mminutami

Sněmovna schválila novelu rozpočtových zákonů

Poslanecká sněmovna v pátek i přes kritiku opozice schválila novelu zákonů o veřejných rozpočtech. Vláda podle návrhu bude moci mimo jiné navyšovat výdaje na strategické stavby podle liniového zákona nad schválené výdajové rámce. Novelu ale ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Opozice navíc avizovala, že se kvůli obsahu materiálu i zařazení pevného hlasování obrátí na Ústavní soud. Zákonodárci v pátek schválili rovněž dvě sociální předlohy.
03:03Aktualizovánopřed 28 mminutami

V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo více zájemců než vloni

V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo 93,3 procenta žáků, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to podobně jako loni, kdy jich podle aktualizovaných dat bylo 92,9 procenta, informovala v pátek v tiskové zprávě státní organizace Cermat. Do čtyřletých a kratších oborů letos školy přijaly 89,8 procenta uchazečů. Je to více než v roce 2025, kdy bylo podle aktualizovaných dat Cermatu přijato 87,9 procenta uchazečů.
09:04Aktualizovánopřed 59 mminutami

Maturanti byli letos úspěšnější. Zkouškou prošlo devadesát procent

U státních maturit letos na jaře neuspělo 9,5 procenta zhruba z 80 600 studentů, kteří zkoušku konali poprvé. Loni neuspělo 12,3 procenta takzvaných prvomaturantů.
09:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Beskydech bude o víkendu vydatně pršet

V Beskydech bude od sobotního do pondělního rána vydatně pršet. Během dvou dnů může spadnout až 70 litrů vody na metr čtvereční. Od neděle se může zvýšit odtok vody z krajiny. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) bude výstrahu dále upřesňovat.
před 2 hhodinami

V kladenských pekárnách hořelo, škodu odhadují na sto milionů korun

V Kladně ve čtvrtek hořelo v pekárnách v ulici U Kožovy hory, oheň zasáhl technologie. Škoda je odhadnutá na sto milionů korun. Příčinu zjišťuje vyšetřovatel požárů ve spolupráci s policií a Technickým ústavem požární ochrany, řekl v pátek mluvčí středočeských hasičů Tomáš Bakalář. V ulici U Kožovy hory sídlí pekárny La Lorraine.
08:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Systém DiPSy hlásí výpadky. Má ukazovat výsledky přijímacích zkoušek

Elektronický systém DiPSy, kde se od pátku zobrazují výsledky přijímacích zkoušek na střední školy, má výpadky. Je přetížený, řekl mluvčí státní organizace Cermat Kiril Christov. Informace o tom, zda a na jakou školu byli uchazeči přijati, se v systému objevily brzy po půlnoci. V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo podle Cermatu více zájemců než vloni.
08:19Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...