Stát má zájem o vakcínu, která se připravuje na českém území. Výroba by měla začít od ledna

3 minuty
Události: Stát má zájem o další vakcínu
Zdroj: ČT24

Vláda má zájem o další vakcínu proti covidu-19, tentokrát tu od americké firmy Novavax, která připravuje její výrobu na českém území. K tomu už na konci května koupila závod u Kostelce nad Černými lesy nedaleko Prahy; zde má výrobní závod Praha Vaccines.

Vakcína by se v Česku mohla začít vyrábět v říjnu, kdy společnost zahájí testovací provoz. Naplno by se pak výroba měla rozjet od ledna příštího roku. V ideálním případě by se tady vyrobilo osm milionů dávek každé čtyři dny.

V tuto chvíli je látka ve druhé fázi testování na lidech. V té poslední, třetí, se počítá i s 300 dobrovolníky z Česka, kteří by vakcínu dostali. Zájem Česka o tuto vakcínu potvrdil i premiér Andrej Babiš (ANO) při úterní návštěvě závodu v Jevanech-Bohumili. 

Výroba nepracuje s živým virem

Na výrobu je přitom potřeba jen část viru, takzvaný S protein. Podle prvních výsledků k vyvolání imunitní reakce v těle stačí. „Genetickými metodami vyrábíme samotný tento protein, nepracujeme s koronavirem. Vyrábíme, v expresním systému hmyzích buněk a bakulovirů, vyrábíme samotný povrchový S protein koronaviru,“ řekl ředitel výrobního závodu Praha Vaccines společnosti Novavax CZ Jakub Kronovetr.

Také vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula zdůraznil, že tato vakcína vychází z proteinu, který není nijak infekční. „To znamená, že tady se nepracuje s živým virem, pouze je tady nosič, kterým je hmyzí virus, nemůže nakazit nikoho. V tom chci zdůraznit, že pro naše obyvatelstvo je naprosto nulové riziko,“ řekl pro agenturu ČTK. 

Vše se zkompletuje v Německu

Právě buňky, které na svém povrchu mají S protein, se zde budou pěstovat zhruba 40 dnů. V jedné šarži přitom vznike až šest tun účinné látky. Ve zdejších tancích se potom skladují takzvaná média, to znamená výživa pro buňky. Nejčastěji se jedná o vitamíny nebo třeba cukry.

S protein se pak koncentruje a čistí od nežádoucích látek, třeba dalších proteinů. To bude ale jen jedna část vakcíny. Druhá se bude vyrábět ve Švédsku. Vše se pak zkompletuje v Německu.

Vakcína má být i od firmy AstraZeneca

Česko už má podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí na vakcínu od společnosti AstraZeneca. Celkem by ji mohlo dostat přes 3,5 milionu obyvatel. Stát by za ni měl zaplatit 3,5 půl eura za kus.

Pro lidi by pak měla být zdarma. Optimistické odhady uvádějí, že první dávky by mohly být k dispozici na přelomu roku.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
10:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
14:29Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Putin odvolal velvyslance v Česku Zmejevského, nahradí ho Ponomarjovová

Šéf Kremlu Vladimir Putin odvolal z postu ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského, který funkci zastával od roku 2016. Novou velvyslankyní v Praze jmenoval Annu Ponomarjovovou. Vyplývá to z prezidentských dekretů s úterním datem, které zveřejnil Kreml.
12:49Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Odvolací soud zrušil trest muži, který sliboval levnější elektřinu

Odvolací Krajský soud v Brně zrušil trest pro bývalého ředitele společnosti Energie pod kontrolou Davida Tejmla, který sliboval obcím, městům nebo školám výhodnější nákup elektřiny. Případem se bude muset znovu zabývat prvoinstanční soud. České televizi to sdělila mluvčí odvolacího soudu Klára Belkovová s tím, že bude třeba doplnit důkazy.
před 7 hhodinami

Macinka potvrdil, že trvá na Turkovi ve vládě

Předseda Motoristů a ministr zahraničí Petr Macinka se setká s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a kandidátem Motoristů na ministra životního prostředí Filipem Turkem do středy 7. ledna. V tom termínu je v plánu novoroční oběd Babiše s prezidentem Petrem Pavlem, jehož výhrady k Turkovi budou tématem zmíněných jednání. Macinka to sdělil novinářům v Černínském paláci. Turek podle něj zůstává jediným kandidátem strany do čela ministerstva.
před 7 hhodinami

Psycholog radí, jak se vyhnout vánočnímu zklamání

Vánoce jsou svátky pohody, ale s puncem blahobytu. Některým však na Vánoce nestačí úspory. Jak situaci, kdy jsou Vánoce velmi skromné, vysvětlit dětem? Co dělat, pokud Ježíšek nepřinese přesně to, po čem dítě touží? Jak děti naučit, aby vnímaly jako hlavní hodnotu Vánoc čas, který s nimi rodiče stráví? Na tyto a další otázky odpovídal ve Studiu 6 psycholog a dětský terapeut Martin Galbavý. Rozhovor vedla Jolka Krásná.
před 7 hhodinami

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
před 8 hhodinami

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
před 8 hhodinami
Načítání...