Šlechtová pod palbou kritiky. Mám chuť pokračovat, ale ne za každou cenu, říká

ČSSD kritizuje Šlechtovou, podle ministryně jde o kampaň (zdroj: ČT24)

Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) by chtěla zůstat členkou vlády, ale ne za každou cenu. Současnou kritiku své osoby označila za hon a kampaň, kterou proti ní vede deník patřící do svěřenského fondu předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Lidové noviny napsaly, že jako ministryně využívala na letišti VIP služeb, stát za to zaplatil asi 310 tisíc. Babiš to označil za plýtvání, Šlechtová to odmítá a chce po premiérovi vyhodnocení nákladů všech ministerstev minulé vlády na pracovní cesty.

„Nejsem členem hnutí ANO, opravdu na tom místě nebudu sedět za každou cenu. Pokud stát nebude mít zájem o mé služby, pokud Babiš nebude mít zájem o mé služby po tom, co mě tři a půl roku zná, tak samozřejmě já nebudu opouštět žádný post zhrzená,“ řekla Šlechtová novinářům. „V tuto chvíli mám chuť pokračovat,“ dodala.

Šlechtová tak reagovala na informaci Lidových novin, podle nichž jako ministryně pro místní rozvoj využívala na letišti ve 26 případech VIP odbavení a salonek za zhruba 310 000 korun. Podle ministryně zahrnuje uvedená suma 65 letů. Využívání služeb včetně vyřízení letenek a odvozu přímo k letadlu bylo podle ní v zájmu státu.

„Opravdu je v zájmu České republiky, aby ministr trávil šest hodin na letišti místo toho, aby ho tam prostě to auto dovezlo?“ dotázala se Šlechtová. Statisíce podle jejího vyjádření ušetřila naopak tím, že nelétala byznys třídou.

Pozastavila se i nad tím, že je na titulní stránce Lidových novin kritizována často. „Je mi to trochu líto, protože tyto noviny přece jen patří do svěřeneckého fondu pana předsedy vlády, za kterého já jsem kandidovala,“ podotkla. „To já nevím. Pan Babiš říká, že noviny neřídí,“ uvedla na dotaz, zda podle ní za tím stojí Babiš.

Premiér po jednání vlády řekl novinářům, že pokud jsou informace Lidových novin pravdivé, považuje to za plýtvání. „Máme jít příkladem, nemáme plýtvat penězi daňových poplatníků,“ řekl. Dodal, že se snaží apelovat na ministry, aby šetřili.

Pudl Karly Šlechtové na hrobu Neznámého vojína na Vítkově
Zdroj: Instagram Karly Šlechtové

„Vnímám to jako kampaň proti mé osobě, a to říkám naprosto s čistým svědomím,“ uvedla Šlechtová. „Myslím si, že zrovna ministerstvo obrany také nemusí být tolik vidět. A kauzy má každý resort. Je zajímavé, že zrovna Karla Šlechtová je ta čarodějnice,“ posteskla si.

„Nehodlám na sobě nechat pohanu“

Šlechtová se brání, že ohled na ekonomické zájmy státu kladla na první místo. „Nehodlám na sobě v tomto ohledu nechat neprávem pohanu,“ uvedla. Babiše obratem v dopise požádala, aby se zastal „dobrého jména hnutí ANO ve vládě“ a zajistil oficiální vyhodnocení nákladů, které měly všechna ministerstva z období předchozí vlády na domácí i zahraniční pracovní cesty, a to včetně využití leteckých tříd a vládní letky a nákladů na počet doprovodu a souvisejících servisních služeb. 

Babiš je připraven kontrolu zadat. „Překvapující je forma dopisu paní Šlechtové,“ podotkl bez bližších podrobností.

Postěžovala si i na to, že je i přes omluvu neustále „lynčovaná za svého pejska na Vítkově“. Reagovala tak na kritiku za fotografie svého pudla, jak sedí za věncem na hrobu Neznámého vojína na Vítkově.

Ke kritikům se ve středu přidal i šéf ČSSD Jan Hamáček, který očekává změnu v čele resortu: „Ministr obrany je člověk, který by měl uctívat tradice naší armády, uctívat ty, kteří položili život za naši samostatnost, a posadit na jejich hrob psa je pro mě věc, která je naprosto neuvěřitelná. Předpokládám, že tam dojde ke změně,“ kritizoval Hamáček pro iDnes.cz. 

Šafář byl z čela VVÚ odvolaný z mnoha interních důvodů

Ministryně se vyjádřila i k odvolání ředitele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře. Uvedla, že to bylo z mnoha důvodů, které nebude médiím sdělovat, protože jde o interní důvody související s vazbou mezi ústavem a ministerstvem obrany. Dodala, že ji Šafář požádal, aby na VVÚ mohl zůstat: „Vyhověla jsem mu. Samozřejmě s ním budeme počítat nadále.“