ŘSD otevřelo další úsek dálnice D35 z Časů do Ostrova na Chrudimsku

Nahrávám video

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve čtvrtek otevřelo další úsek dálnice D35 v Pardubickém kraji z Časů do Ostrova na Chrudimsku. Navazuje na část Opatovice–Časy. Celková délka D35 v regionu se tak prodloužila na více než 30 kilometrů.

Úsek z Časů do Ostrova měří 14,7 kilometru. Zahrnuje 22 mostů, z toho 16 na dálnici a čtyři nad ní, další jsou na přístupech na okolní pozemky. Nejsložitější bylo přemostění železničního koridoru u Uherska, které se stavělo neobvyklým způsobem.

Na každé straně kolejí stavbaři paralelně vybudovali jeho poloviny, které následně otočili nad trať. Nakonec vyplnili mezeru mezi nimi širokou asi 1,8 metru a oba díly spojili. Součástí úseku Časy–Ostrov jsou i dvě mimoúrovňové křižovatky a 5460 metrů protihlukových stěn. Předchozí úsek D35 v Pardubickém kraji Opatovice–Časy v délce 13 kilometrů ŘSD otevřelo loni v prosinci.

Mapa úseku dálnice D35 v úseku Časy–Ostrov
Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic ČR

Zároveň s dálnicí vzniklo také policejní dálniční oddělení Městec. Bude sloužit pro dohled nad D35 od křížení s dálnicí D11 po úsek do Ostrova. Součástí areálu je rovněž Středisko správy a údržby dálnice Městec.

Výstavba u Městce stála 211 milionů korun bez DPH, z toho 31 milionů korun připadlo na policejní dálniční oddělení.

Přibude dalších 15 kilometrů dálnice

Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc, a vytvořit tak alternativní trasu k přetížené D1. Zároveň se má po jejím otevření výrazně ulevit městům a obcím po trase současné silnice první třídy číslo 35, která dnes z velké části slouží tranzitní dopravě. V provozu jsou ale zatím jen izolované úseky komunikace, které měří zhruba sto kilometrů, nyní přibude dalších 15 kilometrů.

Po úplném dokončení by měla mít dálnice a navazující rychlostní silnice s číslem 35 přibližně 260 kilometrů (trasa řady úseků ještě není určená), a být tak druhá nejdelší po D1 (ta dnes měří 366 kilometrů).

Středisko správy a údržby Městec
Zdroj: Josef Vostárek/ČTK

Nejdelší zprovozněný úsek D35 slouží motoristům na Moravě, až na malou část u západního okraje Olomouce dálnice již dnes spojuje Mohelnici (kde navazuje na silnici I/35) s Lipníkem nad Bečvou (kde na ni navazuje úsek D1 k Ostravě). Celkem tato část dálnice měří zhruba 60 kilometrů.

Úsek na západ od Olomouce je zároveň nejstarším na D35 (původně to byla rychlostní silnice R35, dálnicí je oficiálně od ledna 2016), jednotlivé části dokončili stavbaři už mezi roky 1978 a 1986.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie vyšetřuje násilný čin v Tanvaldu, bodná zranění při něm utrpěli tři lidé

Policie vyšetřuje násilný trestný čin, který se stal v pátek odpoledne v Tanvaldu na Jablonecku. Bodná zranění při něm utrpěli tři lidé, z toho dva muži a jedna žena. Dva zranění jsou v kritickém stavu, řekl zastupující krajský mluvčí záchranné služby Petr Matějíčka. Navíc jedna žena byla podle něj zasažena slzotvorným plynem, u ní stačilo ošetření na místě.
před 5 mminutami

Hejtmani řeší chybějící peníze na opravu silnic. Jsou nenárokové, namítá ministerstvo

Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) nedostanou letos kraje na své silnice druhých a třetích tříd ani korunu, řekl liberecký hejtman a předseda komise Rady Asociace krajů pro dopravu Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) s tím, že je to poprvé od roku 2015. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že kraje letos dostanou více než čtyři miliardy korun na konkrétní dopravní projekty, peníze na opravy jsou ale nenárokové.
09:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Knížák byl pro mnohé symbolem svobody a intelektuálního rebelství, řekl Klaus

Výtvarníka, hudebníka a pedagoga Milana Knížáka v pátek na poslední cestě ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích doprovodily tři čestné salvy a státní hymna. S umělcem mnoha zájmů se přišla rozloučit rodina, bývalí studenti, veřejnost, umělci i politici. Pohřeb, na kterém promluvili ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a bývalý prezident Václav Klaus, se uskutečnil se státními poctami. Knížák zemřel v neděli 26. července ve věku 86 let.
11:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Policie obvinila pět lidí v souvislosti s veřejnou soutěží Správy železnic

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili pět lidí ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky v souvislosti s veřejnou soutěží vypsanou Správou železnic (SŽ).
13:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Žalobce poslal před soud dva lidi a jednu firmu kvůli tragické nehodě v Dolní Lutyni

Státní zástupce obžaloval dvě osoby a jednu firmu kvůli předloňské srážce vlaku s nákladním autem na přejezdu v Dolní Lutyni na Karvinsku. Viní je z obecného ohrožení z nedbalosti. ČT to sdělil žalobce Jiří Margieta z Okresního státního zastupitelství v Karviné. Při nehodě v lednu 2024 zemřel strojvedoucí vlaku a dalších dvacet lidí se zranilo. Podle Drážní inspekce nebyl průjezd po silnici u přejezdu v Dolní Lutyni bezpečný. Navíc nákladní vůz neměl patřičné povolení. Na přejezdu uvázl a do jeho zadní části pak vrazil vlak.
před 4 hhodinami

Šéf ČD vrátil bezpečnostní prověrku, ministr to nechá prověřit, píší Seznam Zprávy

Generální ředitel Českých drah (ČD) Michal Krapinec vrátil svou bezpečnostní prověrku na stupeň Důvěrné, protože ji údajně k práci nepotřebuje, informoval server Seznam Zprávy na základě vyjádření drah. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) to ale považuje za nestandardní a nechá situaci prověřit dozorčí radou drah. Stupeň Důvěrné je druhý nejnižší ze čtyř. Nižší je jen kategorie Vyhrazené, kdy prověrku může vydat třeba i zaměstnavatel.
před 8 hhodinami

VideoZvýšení slev na jízdném teď není priorita, zní z vlády

Stát vydal za slevy na jízdném během prvního pololetí zhruba dvě a půl miliardy korun. Žákům, studentům nebo seniorům proplácí polovinu ceny. Koalice má v programovém prohlášení, že chce slevu zvýšit na 75 procent, a vláda původně slibovala, že se tak stane ještě letos či od příštího roku. Teď to ale podle ministra dopravy priorita není, tou jsou podle něj investice do dálnic a železnic. Poukazuje také na vetovaný zákon o rozpočtové odpovědnosti. Opozice míní, že vláda působí posouváním změny chaos a že zvýšením slevy stát přijde o peníze na modernizaci veřejné dopravy.
před 10 hhodinami

Opilých řidičů nemotorových vozidel skokově přibylo, nejvíc ve středních Čechách

Policisté od začátku června evidují 236 případů řízení nemotorových vozidel pod vlivem alkoholu, o téměř sedmdesát více než za stejné období v loňském roce. Vyplývá to ze statistik, které České televizi poskytlo policejní prezidium. Většina přestupků se odehrává v centru měst a hrozí za ně pokuta až dvacet tisíc korun. Nejvíce jich odhalili ve Středočeském kraji, třeba v hlavním městě zaznamenali naopak pouze dva.
před 11 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.