Rath si stěžuje, že výzva k nástupu do vězení dorazila příliš rychle. Standardní postup, namítá soud

Za nestandardní a nepřiměřeně rychlé považuje David Rath doručení výzvy k nástupu do vězení. Tu mu policisté předali v úterý. Podle Krajského soudu v Praze jde ale o standardní postup. Bývalý středočeský hejtman musí do ruzyňské věznice nastoupit do pondělního večera, odpyká si tam sedmiletý trest za korupci.

V následujících dnech bude Rath předávat svoji lékařskou praxi, o víkendu se pak chce rozhodnout, kdy přesně do vězení nastoupí. Doručení výzvy ale považuje za příliš rychlé a nestandardní, přinesli mu ji totiž policisté. Běžné je to podle někdejšího ministra zdravotnictví poštou.

„Rozsudek byl doručen na soud 28. září a už 1. října mi výzvu přinesla skupina policistů v civilu. Současný postup jen potvrzuje to, že je soud podjatý,“ věří Rath. Prý se mu mstí předseda soudního senátu Robert Pacovský.

Mluvčí krajského soudu Hana Černá ale upozorňuje, že pětidenní lhůtu pro nástup do výkonu trestu odnětí svobody určuje soud ve všech případech. „Nejedná se tedy o nijak neobvyklý postup,“ objasňuje Černá. Určení způsobu doručování je pak na rozhodnutí předsedy senátu.

Podle mluvčí chtěl soud výzvy odsouzeným doručit v úterý při hlavním líčení v takzvané druhé větvi Rathovy kauzy. „Protože ale tito využili svého práva se k hlavnímu líčení nedostavit, nebyl tento postup možný,“ vysvětluje Černá. Doručení výzvy policií pak bylo podle mluvčí zcela v souladu s trestním řádem.

Dalším Rathovým krokem bude dovolání

Rath si dále stěžuje na to, že Nejvyšší soud doposud nerozhodl o jeho stížnosti na podjatost senátu pražského vrchního soudu, který nad ním v červnu vynesl pravomocný verdikt. Kromě vězení mu uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit v samosprávě.

Bývalý politik po vynesení rozsudku řekl, že sedmileté vězení považuje za nepřiměřeně tvrdé a exemplární. Vrchní soud podle něj podlehl tlaku veřejnosti a politiků.

„Ani po doručení rozsudku nechápu, na základě jakých důkazů jsem byl odsouzen,“ řekl Rath. Po vyloučení záznamů z odposlechů rozhodoval soud podle něj pouze na základě výpovědi jedné z obviněných – Ivany Salačové. „Ta ale nikdy nevypovídala proti mně,“ dodal. Dalším jeho krokem bude proto nyní podání dovolání.

Rathovy soudy nekončí

Rath zatím zvažuje, zda se bude i z vězení dostavovat na dosud pokračující soudní jednání ve svých případech. Bude se rozhodovat s ohledem na to, zda bude soud jeho přítomnost vyžadovat nebo zda ji on sám bude považovat za důležitou. Připomněl, že kromě trestní kauzy vede ještě dědický spor se svým bratrem a řízení o žalobě proti bývalému státnímu zástupci Petru Jirátovi kvůli mediálním výrokům.

V korupční kauze bylo kromě Ratha obžalováno dalších deset lidí. Také některé z nich uznal soud vinnými. Bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra poslal na šest let do vězení. Každý z nich má rovněž zaplatit 15 milionů korun.

Soud je potrestal za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici. Podle odvolacího senátu žádali Kottovi úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi. Policie bývalého hejtmana zadržela v květnu 2012, když si tuto částku odnášel z domu Kottových v krabici od vína.

Rath a Kottovi figurují i v takzvané druhé větvi korupční kauzy. Bývalý středočeský hejtman si podle obžaloby spolu s Kottovými domlouval úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní jsou i další podnikatelé, manažeři a několik firem. Soud začal tuto větev projednávat letos v lednu.