TÉMA

Petr Kott

Soud podmíněně propustil Kateřinu Kottovou z vězení
Obvodní soud pro Prahu 6 ve středu podmíněně propustil lékařku Kateřinu Kottovou z vězení, kde si odpykávala osmiletý trest za korupci. Informaci serveru Seznam Zprávy potvrdila mluvčí soudu Zuzana Barochová. Kottová byla spolu se svým manželem Petrem Kottem a bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem odsouzena za zmanipulování zakázek ve Středočeském kraji, soud ji z ruzyňské věznice propustil po odpykání poloviny trestu. Rath opustil vězení loni v květnu, Kott se dostal na svobodu o čtyři měsíce později.
25. 1. 2024|ČTK
Soud podmíněně propustil Petra Kotta. „Budu čekat na ženu,“ řekl po odchodu z věznice
Městský soud v Brně rozhodl o podmíněném propuštění Petra Kotta z vězení s délkou zkušební doby sedm let. Rozhodnutí je pravomocné, podmíněné propuštění navrhoval i žalobce. Kott má za sebou polovinu osmiletého trestu za korupci, vězení opustil krátce před 14:00. Kotta, jeho manželku Kateřinu Kottovou a bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha soud potrestal za korupční kauzy kolem zmanipulovaných zakázek ve Středočeském kraji. Rath z věznice na podmínku vyšel letos v polovině května.
26. 9. 2023Aktualizováno26. 9. 2023, 19:21|
David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci
Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil brněnskou věznici, kde si od počátku ledna odpykával trest za korupci. Sdělil to advokát někdejšího politika Roman Jelínek. Ratha poslal soud za mříže loni v červnu, kdy mu ve druhé větvi kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji o rok prodloužil už dříve uložený sedmiletý trest.
18. 5. 2023Aktualizováno18. 5. 2023, 12:48|
Nejvyšší soud bude řešit druhou větev korupční kauzy kolem Ratha
Druhou větev korupční kauzy Davida Ratha bude řešit Nejvyšší soud. S rozsudkem Vrchního soudu nesouhlasí státní zástupce, ani tři další odsouzení včetně firmy Metrostav. České televizi to sdělil mluvčí Krajského soudu v Praze Jiří Wažik. Lhůta pro dovolání ale ještě běží, proto mohou přibýt další. Pravomocně poslal soud bývalého hejtmana do vězení v červnu. V kauze, kde jde o manipulace se zakázkami ve Středočeském kraji, soudy pravomocně odsoudily také manžele Kottovy, firmu Metrostav nebo její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure.
2. 2. 2023|Kateřina Dostálová
David Rath znovu nastoupil do vězení
Bývalý středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil k výkonu trestu, který mu soud uložil v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Dostavil se do brněnské věznice, kterou zhruba před rokem opustil, potvrdila mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. Ratha uznal soud v druhé části případu vinným loni v červnu, trest mu prodloužil o rok.
9. 1. 2023Aktualizováno9. 1. 2023, 17:45|
Soud poslal Rathovi výzvu k nástupu do vězení
Krajský soud v Praze zaslal bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi výzvu k nástupu do vězení. Dostali ji i další odsouzení v korupční kauze. Rath byl v lednu podmínečně propuštěn z vězení, kde si odpykával sedmiletý trest za korupci. Později byl ale pravomocně uznán vinným ve druhé větvi korupční kauzy. Podle verdiktu přijímal úplatky a manipuloval s tendry ve Středočeském kraji.
30. 12. 2022Aktualizováno30. 12. 2022, 11:14|Kateřina Dostálová
Exhejtman Rath se vrátí do vězení, soud v nejbližších dnech rozhodne kdy
Bývalý středočeský hejtman David Rath se již brzy vrátí do vězení. O termínu v nejbližších dnech rozhodne Krajský soud v Praze, který má po půl roce k dispozici pravomocný rozsudek v druhé větvi korupční kauzy kolem bývalého politika. České televizi to sdělil mluvčí soudu Jiří Wažik. Rath si už odpykával jiný nepodmíněný trest, do vězení se tak vrátí už jen na pár měsíců. V kauze, kde jde o manipulace zakázek ve Středočeském kraji, soudy pravomocně odsoudily také manžele Kottovy, firmu Metrostav nebo její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure.
2. 12. 2022|Kateřina Dostálová
Spor exhejtmana Ratha s bratrem o dědictví se znovu vrací k obvodnímu soudu
Obvodní soud pro Prahu 6 se bude znovu zabývat sporem bratrů Rathových. Městský soud v Praze totiž na základě odvolání zrušil rozsudek, podle kterého zdědil bývalý středočeský hejtman David Rath veškerý majetek svého otce Ratmíra. Informaci ČT potvrdil mluvčí Městského soudu v Praze Jakub Brejša. Bratr bývalého politika Michal Rath rozsudek napadl, protože odmítl, že by jeho otec byl při smyslech při psaní závěti, na základě které David Rath majetek získal.
30. 9. 2022|Kateřina Dostálová
Rath se má vrátit do vězení, rozhodl soud. Metrostavu potvrdil tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách
Odvolací pražský vrchní soud uznal bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha a všechny jeho spoluobžalované vinnými v druhé větvi korupční kauzy někdejšího politika. Rathovi soud prodloužil dříve uložený sedmiletý trest o rok. Bývalý politik se tak bude muset minimálně na několik měsíců vrátit do vězení.  V případu čelí obžalobě z přijímání úplatků a manipulace s tendry ve Středočeském kraji. Senát uznal vinnými i stavební firmu Metrostav a její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure, kterým potvrdil tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách. Metrostav už potvrdil, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
21. 6. 2022Aktualizováno21. 6. 2022, 20:03|
Žalobce trvá na přísnějších trestech pro Ratha i Kottovy, soud rozhodne v červnu
Více než rok vězení nad rámec předchozího sedmiletého trestu chce pro bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha žalobce v druhé větvi jeho kauzy. Zpřísnění trestu požaduje i pro další obžalované – společnost Metrostav a manžele Kottovy. Vrchní soud v Praze se zabývá odvoláním v případu. Zatímco státní zástupce chce, aby byli obžalovaní potrestáni přísněji, obhajoba usiluje o jejich zproštění. Rozsudek vynese Vrchní soud v Praze 21. června.
5. 5. 2022Aktualizováno5. 5. 2022, 15:13|
Žalobce chce přísnější trest pro Ratha, jeho právníci zproštění obžaloby
Žalobce chce, aby odvolací senát zpřísnil trest, který prvoinstanční soud uložil bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Bývalý politik odešel od Krajského soudu v Praze v lednu 2020 s osmiletým trestem vězení za přijímání úplatků a manipulace se zakázkami ve Středočeském kraji. Soud mu tím o rok prodloužil již dříve pravomocně uložený sedmiletý trest. Rathovi obhájci naopak požadují, aby byl někdejší hejtman viny zproštěn. K jeho odsouzení podle nich nejsou důkazy.
6. 4. 2022Aktualizováno6. 4. 2022, 17:44|
Soud rozhodl o propuštění Ratha z vězení. Na svobodu zatím nepůjde, verdikt není pravomocný
Městský soud v Brně se v úterý na veřejném zasedání zabýval žádostí o podmíněné propuštění někdejšího středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha a vyhověl jí. Rath má za sebou polovinu ze sedmiletého trestu za korupci. U soudu uvedl, že se poučil a že tři a půl roku vězení byla dostačující zkušenost. Státní zástupkyně Adriana Valcová navrhla žádost o podmíněné propuštění Ratha ze tří důvodů zamítnout, kromě jiného nezaplatil celý peněžitý trest. Proti usnesení soudu podala stížnost a rozhodnutí není pravomocné. Exhejtman proto na svobodu zatím nepůjde.
9. 11. 2021Aktualizováno9. 11. 2021, 15:22|
Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého
Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Vyplývá to ze spojovacího usnesení v databázi soudu. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.
24. 9. 2021|
Brněnský krajský soud propustil z vězení exposlance Kotta z Rathovy korupční kauzy
Krajský soud v Brně podle serveru Česká justice podmínečně propustil z vězení bývalého poslance Petra Kotta, který si odpykával šestiletý trest za manipulace se zakázkami Středočeského kraje. Už v červnu se dostala na svobodu i jeho manželka, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová, které soud také uložil šest let vězení. Ve věznici a před tím ve vazební věznici strávili manželé tři roky, tedy polovinu trestu.
31. 8. 2021|
Soud propustil z vězení Kateřinu Kottovou z Rathovy korupční kauzy, píše iDNES
Soud propustil bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si odpykávala šestiletý trest za manipulace se zakázkami Středočeského kraje, z vězení. V ruzyňské věznici a předtím ve vazební věznici strávila dohromady tři roky, tedy polovinu trestu. Napsal to server iDNES.cz. O podmíněné propuštění podle serveru žádal i její muž Petr Kott odsouzený ve stejné kauze ke stejně dlouhému trestu. Soud ale žádost zamítl. S manželi byl z korupce při zadávání tendrů shledán vinným i bývalý středočeský hejtman David Rath.
22. 6. 2021|
Nejvyšší soud potvrdil verdikt v Rathově kauze, politik se chce odvolat do Štrasburku
Nejvyšší soud (NS) odmítl všechna dovolání aktérů první větve korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha. Neuspělo ani státní zastupitelství, které podávalo dovolání v neprospěch obžalovaných, ani odsouzený Rath, který nyní zvažuje, že se obrátí na soud ve Štrasburku.
17. 3. 2021|
David Rath bude zřejmě pracovat v brněnské věznici jako lékař
Lékař a bývalý středočeský hejtman David Rath, který si odpykává sedmiletý trest za korupci, bude podle informací ČTK pracovat v brněnské vězeňské nemocnici. Mluvčí Vězeňské služby (VS) Petra Kučerová potvrdila, že bezpečnostní sbor chystá v tomto týdnu zařazení druhého lékaře z řad odsouzených. Rathův advokát Adam Černý bez dalších podrobností sdělil, že VS už jeho klienta převezla do Brna.
9. 2. 2021|
Vězeňská služba povolá do svých nemocnic odsouzené lékaře, počítá i s Rathem
Vězeňská služba zaměstná ve svých nemocnicích odsouzené lékaře. Poprvé o tom informovala Česká televize, její zprávu pak potvrdila i mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová. Prvním z takto nasazených lékařů je Petr Kott, který byl odsouzen v korupční kauze dalšího lékaře, někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. S ním podle ČT vězeňská služba počítá v budoucnu. Sám Rath se už dříve vyslovil během výkonu trestu pro možnost pracovat jako lékař.
15. 12. 2020Aktualizováno15. 12. 2020, 13:56|
Kauza Rath
Soud v druhé větvi Rathovy korupční kauzy prodloužil exhejtmanovi vězení o rok, Kottovým o dva
Středočeský krajský soud uznal v pátek bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha vinným ve všech bodech obžaloby ve druhé větvi jeho korupční kauzy. Uložil mu trest osm let vězení, o rok mu tak prodloužil stávající sedmiletý trest. Rath má také zaplatit 18 milionů korun a dostal i zákaz činnosti. Kateřině a Petrovi Kottovým trest zpřísnil o dva roky, uložil jim osm let vězení. Zaplatit mají po 20 milionech korun a soud je potrestal i zákazem činnosti ve statutárních orgánech firem. Trestné činnosti se podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové dopustilo i dalších šest obžalovaných lidí a osm firem včetně společnosti Metrostav.
31. 1. 2020Aktualizováno31. 1. 2020, 14:05|
Kauza Rath
Druhá větev Rathova případu. Žalobce politikovi navrhuje nejméně 9,5 roku vězení
Žalobce navrhl někdejšímu středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi ve druhé větvi korupční kauzy souhrnný trest nejméně 9,5 roku vězení. Manželům Petru a Kateřině Kottovým navrhuje po 8,5 letech žaláře. Žádá také propadnutí majetku. Případ se týká manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic.
15. 1. 2020Aktualizováno15. 1. 2020, 16:01|
David Rath nastoupil do vězení v Teplicích
Bývalý ministr zdravotnictví a středočeský hejtman za ČSSD David Rath v pondělí večer nastoupil do věznice v Teplicích, aby si začal odpykávat sedmiletý trest za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Do pondělí měl také zaplatit desetimilionovou sankci, to ale nestihl. V kauze bylo kromě Ratha obžalováno dalších deset lidí. Některé z nich uznal soud vinnými.
7. 10. 2019Aktualizováno7. 10. 2019, 23:04|mkk
Rath si stěžuje, že výzva k nástupu do vězení dorazila příliš rychle. Standardní postup, namítá soud
Za nestandardní a nepřiměřeně rychlé považuje David Rath doručení výzvy k nástupu do vězení. Tu mu policisté předali v úterý. Podle Krajského soudu v Praze jde ale o standardní postup. Bývalý středočeský hejtman musí do ruzyňské věznice nastoupit do pondělního večera, odpyká si tam sedmiletý trest za korupci.
3. 10. 2019|
Rath chce v pondělí nastoupit do vězení. Stráví v něm sedm let
Bývalý středočeský hejtman David Rath dostal výzvu k nástupu do vězení, uvedl iROZHLAS. Televize Nova poté uvedla, že nastoupí v pondělí. Někdejší hejtman a ministr zdravotnictví za ČSSD byl zadržen před sedmi lety, v květnu 2012. Pražský vrchní soud ho letos v červnu pravomocně poslal na sedm let do vězení. Zároveň mu uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit v samosprávě.
2. 10. 2019|
Soud řeší druhou větev kauzy Davida Ratha. Drážďanský i Novanská odmítli vypovídat
Bývalý ředitel stavební společnosti Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a podnikatelka Lucie Novanská u Krajského soudu v Praze odmítli vypovídat v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Někdejší politik viněný z přijímání úplatků a manipulací s veřejnými zakázkami Středočeského kraje se z úterního jednání omluvil. Jeho advokát Adam Černý však vznesl námitku podjatosti proti člence senátu Gabriele Nardelli.
10. 9. 2019|