Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil brněnskou věznici, kde si od počátku ledna odpykával trest za korupci. Sdělil to advokát někdejšího politika Roman Jelínek. Ratha poslal soud za mříže loni v červnu, kdy mu ve druhé větvi kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji o rok prodloužil už dříve uložený sedmiletý trest.
David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci
Svaz pacientů ČR ve středu oznámil, že do konce května jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem pro celé Česko. Rath v SMS zprávě zatím pouze napsal, že ho nyní čeká dost práce. Působí též jako lékař v Poliklinice u svatého Jakuba Hostivice.
Pracovnice polikliniky řekla, že Rath nyní na místě není, ale je zaneprázdněný a zařizuje jiné pracovní záležitosti. Vězeňská služba také podle své mluvčí Markéty Prunerové s Rathem jedná o tom, že by na částečný úvazek léčil v pražských věznicích.
„Ve čtvrtek minulý týden Městský soud Brno rozhodl o jeho (Rathově) propuštění. Státní zástupce si ponechal lhůtu ke stížnosti, která uplynula v pondělí,“ uvedl Jelínek. Bývalý hejtman byl proto následující den propuštěn.
Rath si nejprve odpykal 3,5 roku z prvního trestu, který dostal v první větvi své korupční kauzy. Soud ho podmíněně propustil v lednu 2021. Po roce se však někdejší politik musel kvůli prodloužení trestu do věznice vrátit.
Ústřední trojicí druhé větve kauzy byli stejně jako v první části případu Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Podle soudu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Také Kottovým prodloužily soudy tresty na osm let vězení. Trojice dostala rovněž vysoké peněžité tresty.
Obžalobě v druhé části případu čelila i největší česká stavební společnost Metrostav, které soud spolu s její dceřinou firmou Metrostav Infrastructure uložil zákaz plnění veřejných zakázek na tři roky. Rath, Kottovi i stavební společnost se proti verdiktu dovolali. Rozhodnutí tak bude ještě přezkoumávat Nejvyšší soud.
Obžalobě čelilo v Rathově kauze kromě ústřední trojice dalších šest lidí včetně bývalého generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta. Odvolací soud je všechny uznal vinnými, některým snížil uložené peněžité tresty či zákazy činnosti. Do vězení soud poslal Lucii Novanskou a Pavla Drážďanského, zbylé obžalované potrestal soud podmínkami.