Pozdější zápis ani povinný rok školky počet odkladů nesnížily. Naopak jich výrazně přibylo

Dětí s odkladem školní docházky skokově přibylo. Letos do první třídy nenastoupilo o 7 tisíc dětí víc, než to bylo o rok dřív. Vyplývá to z údajů ministerstva školství. Loni přitom šly děti poprvé k zápisu do 1. třídy později – místo na přelomu ledna a února až v dubnu. Počet odkladů mělo pomoct snížit posunutí zápisu až na jaro, ale také zavedení povinného posledního roku školky.

V letech 2014 až 2016 mělo odklad školní docházky asi 16 až 17 tisíc dětí. Minulý rok to bylo výrazně víc, o odklad požádalo 23 tisíc rodičů. Podle ministerstva školství je potřeba situaci víc prozkoumat. „Příčiny je třeba v budoucnu podrobněji analyzovat, případně provést podrobnější šetření a následně udělat závěry,“ uvedl resort, víc však věc komentovat nechtěl.

Pozdější zápisy měly počet odkladů pomoct řešit. „Jestliže má určité opatření, tedy posun zápisů, snížit počet odkladů, pak je nepochopitelné, že zároveň dojde k navýšení doporučujících posudků. Tak vysoký posun mezi dvěma lety přitom nelze vysvětlit tím, že by děti najednou byly méně připravené. Nemožné,“ řekl odborník na školství z Informačního centra o vzdělání EDUin Bohumil Kartous.

Poslankyně za ČSSD a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová upozorňuje, že není možné, aby zavedené změny snižovaly už teď počty odkladů. Podle ní ale mohou za zvýšené odklady i snahy rodičů dostat dítě na vybranou školu. Díky možnosti odkladu získají čas a prostor pro to, aby se dítě na školu dostalo, míní Valachová.

„Svoji roli mohou hrát nedostatečné kapacity škol v Praze a v některých dalších velkých městech a jejich okolí. Rodiče tak mohou být motivováni k prosazování odkladu, aby si vytvořili prostor k tomu, umístit dítě na vysněnou školu,“ uvedla Valachová.

Důvody odkladu? Bezplatná školka i nultý ročník

Snížení počtu odkladů si ministerstvo slibovalo i od zavedení povinného posledního roku školky. Děti od pěti let chodí do školky bezplatně. Nově je ale zdarma i nultý ročník na základních školách. Podle Valachové to může být pro rodiče dalším výrazným důvodem, proč dítěti odložit nástup do první třídy.

„Druhý vliv – a tady se možná onen rok předškolní výchovy projevuje – může být ten, že rodiče v pochybnostech raději volí ještě jeden rok v mateřské škole a rok přípravy na školní docházku, protože součástí opatření od 1. září je také zavedení bezplatného předškolního roku. To znamená, že na jedné straně jim odpadá placení školkovného, na straně druhé dají svým dětem rok kvalitní přípravy navíc,“ dodala Valachová.

Samotný termín zápisů v dubnu může mít na nárůstu počtu odkladů i svůj podíl. Při zápisu do 1. třídy se předpokládá, že by už mělo být jasné, zda dítě odklad potřebuje. Školy po rodičích také chtějí, aby povinné posudky z poraden přinesli už k zápisu. Řada rodičů proto jde s dítětem na vyšetření do pedagogicko-psychologické poradny s velkým předstihem, například už na podzim. Děti ale do doby zápisu do první třídy ještě dozrají.

„Rodiče se objednávají prakticky od září, požadavky narůstají od listopadu. Zároveň je zapotřebí brát v úvahu i fakt, že například od vyšetření v podzimních měsících do zahájení školní docházky je prakticky 10 měsíců a často děti udělají právě v těchto měsících obrovský skok ve vývoji,“ sdělila předsedkyně Asociace pedagogicko-psychologických poraden Soňa Baldrmannová.