Politici by měli být za rozhodnutí zodpovědní, míní nejmladší senátor Wagenknecht

27 minut
Interview ČT24: Nejmladší senátor chce odpovědnost politiků
Zdroj: ČT24

Na veřejné peníze musí být vidět a musí se přidělovat efektivně. Transparentně musejí pracovat i úředníci a politici. A pokud něco provedou, má je stihnout trest. Takové jsou představy, které popsal nejmladší senátor budoucího složení horní parlamentní komory Lukáš Wagenknecht v Interview ČT24.

Lukáše Wagenknechta poslali do Senátu voliči v Praze 8. Má tam nakročeno s přesvědčením, že politici by, stejně jako úředníci, měli být zodpovědní za svá rozhodnutí. Podle něj by si Česko mělo vzít příklad ze zahraničí. „Říká se tomu pravidla dobrého vládnutí, anglicky good governments,“ řekl.

„Líbí se mi britský model fungování veřejné správy v této oblasti. Zkušenost zahraniční je, že to jde, když to jde jinde, proč by to nešlo u nás,“ je přesvědčený Wagenknecht.

A třeba krajští zastupitelé, ale i radní ve městech a obcích, by podle něj měli hlasovat jmenovitě.

„Na municipální úrovni jako zastupitel hlasujete s péčí řádného hospodáře, máte povinnost hlasovat o rozhodnutí, ale také povinnost mít pro to rozhodnutí kvalifikovaný podklad. Koupím třeba nějaký pozemek za vyšší cenu, musím zdůvodnit proč. Pokud hlasujete v nějakém sboru a nikdy už není zpětně jasné, jak kdo hlasoval, už nikdy jako politik nebudete muset obhajovat svoje rozhodnutí,“ řekl nejmladší senátor v Interview ČT24.

„Já si myslím, že vůči voličům je potřeba, aby politik vždycky obhájil svoje rozhodnutí, které hlasoval, aby ho řekl nahlas. To je přitom hlavní role politiků, aby měli odpovědnost vůči voličům,“ dodal.

„Musí být jasná pravidla na začátku, ta pořád nemáme a musí se nastavit,“ je přesvědčený Wagenknecht.

Škody politiků by se pak podle senátora mohly zpětně vymáhat. A odpovědnost by podle jeho představ měli mít i úředníci, kteří připravují podklady pro politiky, na základě kterých pak oni rozhodují.

„Když rozhodne kvalifikovaně i relativně nehospodárně, ale ve veřejném zájmu, nechtěl bych v tu chvíli nikoho penalizovat. Ale když rozhodnu nehospodárně a nemám to zdůvodněné, tak to už je špatně a tam bych to řešil. A může být i trestněprávní odpovědnost. Pokud politik úmyslně rozhodne o předražené zakázce za několik miliard korun a je to účelové, tak tam odpovědnost pochopitelně je,“ dodal.

Podle něj je problém také s neefektivním čerpáním evropských dotací. „Dotace jsou tak velké, že je problém je zvládat. Myslím, že v hodně případech spíš čerpáme, než utrácíme za efektivní věci,“ dodal.

„Pokud jsou u nás cyklostezky tak drahé, že jsou na světové úrovni nejdražší, myslím si, že to je nesmysl,“ řekl. Podle něj je ale problém podpory velkých podnikatelů dotacemi, řekl senátor, který už dříve působil jako první náměstek ministra financí. Specialistu na audit přivedl na ministerstvo financí v únoru 2014 Andrej Babiš (ANO), o rok a čtvrt později jej odvolal.

Wagenknecht, který odmítl nabídku stát se politickým náměstkem, krátce předtím upozornil na smlouvu společnosti ČEZ s advokátní kanceláří tehdejší místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové. V roce 2015 i díky tomu získal Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci.

Koncem svého působení na ministerstvu financí se Wagenknecht dostal do sporu také s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Auditorský tým, který pod Wagenknechta spadal, tvrdil, že tendr na monitorovací systém evropských fondů MS2014+ provázelo množství závažných chyb. Šlechtová audit označila za neprofesionální a opřený o spekulace. Závěr Wagenknechtových auditorů ale posléze potvrdila Evropská komise.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ODS si zvolí nové vedení. Kupka a Ivan přednesli nominační projevy

Občanští demokraté v sobotu rozhodnou, kdo se ujme vedení strany po dvanácti letech, během nichž stál v čele ODS expremiér Petr Fiala. O pozici se na kongresu v pražském hotelu Clarion uchází s jedenácti krajskými nominacemi dosavadní místopředseda strany Martin Kupka. Proti němu stojí místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan, který na regionálních sněmech otevřenou podporu nezískal. Na úvod kongresu přednesl Fiala bilanční projev.
06:00Aktualizovánopřed 15 mminutami

Post předsedy Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib, který předloni v listopadu v čele strany nahradil dlouholetého šéfa Ivana Bartoše. Piráti pod jeho vedením posílili ve sněmovně, Hřib se také stal poslancem. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády.
06:00Aktualizovánopřed 22 mminutami

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 30 mminutami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...