Policejní odbory jednaly s vnitrem. Demonstrovat půjdou

Praha - Přes osm hodin dnes jednali policejní odboráři s vedením ministerstva vnitra a policie, krajskými policejními řediteli a šéfy útvarů o chystaném snižování mezd a dalších rozpočtových škrtech v resortu. Podle očekávání ani toto jednání nezměnilo nic na účasti policistů na úterní protivládní demonstraci. Stále nesouhlasí s provozními a investičními úsporami ani s poklesem platů. „Bylo by to devastační a pro řadu lidí existenčně likvidační,“ říká Alena Vondrová, předsedkyně Odborového svazu zaměstnanců ve státní správě, která byla hostem Interview ČT24.

Ministr Radek John (VV) alespoň odborům znovu přislíbil, že nezmění služební zákon a že jim zůstanou peníze za neobsazená tabulková místa. Vnitro bude mít v příštím roce v rozpočtu na mzdy o deset procent méně než letos.

„Policistům však budou sníženy platy o 6,3 procenta z jejich hrubé mzdy,“ uvedl John. Policie má totiž na základě plánovaného rozpočtu v příštím roce ušetřit na platech 1,7 miliardy korun, zhruba 700 milionů však činí částka, která resortu zůstane po přirozených odchodech policistů. Ročně jich opouští sbor zhruba 1 400. Ministr dodal, že policistů v ulicích neubude, protože jejich řady posílí příslušníci cizinecké policie.

Co se týče provozních úspor, odboráři nadále varují, že mohou ohrozit bezpečnost občanů. „Odmítáme nesystematické škrty na provozu a investicích,“ řekl po jednání místopředseda Nezávislého odborového svazu policie (NOSP) Alexander Burda. Také podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů chybí policii 600 milionů, které jsou „nezbytné pro garanci veřejného pořádku“. Policejní šéf uvedl, že o této částce bude s Johnem nadále jednat.

Odboráři však podle Johna ocenili to, že ministerstvo vydá dalších 160 milionů korun na platy občanských zaměstnanců v policii. Předseda NOSP Milan Štěpánek, který byl hostem Hyde Parku ČT24, také uvedl, že se svazu povedl vyjednat další z jejich požadavků - tedy přezkoumání systému udělování odměn policistům v uplynulých dvou letech.

Podle Štěpánka totiž existují případy, kdy jednotliví policisté obdrželi odměny v řádech stovek tisíc. Ke kontrole těchto odměn se však podle šéfa odborů nezřídí komise s účastí odborářů, jak svaz původně navrhoval.

Bez ohledu na dnešní jednání půjde podle Štěpánka v úterý v Praze demonstrovat zhruba 5 000 policistů. Odbory si jsou vědomy toho, že John nemůže rozhodnout o tom, že se jim platy nesníží, na vládě však stále požadují, aby jim mzdy pouze zmrazila. Některým příslušníkům policie podle nich totiž příjem výrazně poklesl již letos.

Demonstrace

Policisté z NOSP kvůli plánovaným úsporám ministerstva vnitra ohlásili na úterý 21. září demonstraci. K akci se přidala celá řada odborových svazů a iniciativ. Organizátoři očekávají účast 20 tisíc lidí.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK