Podle školní inspekce je příliš mnoho středoškoláků omluveno z tělocviku

Nahrávám video
Podle školní inspekce je příliš mnoho středoškoláků osvobozeno z tělocviku
Zdroj: ČT24

Do tělocvičny nechodí vůbec nebo dlouhou dobu jen sedí na lavičkách. Podle školní inspekce je na středních školách příliš mnoho studentů, kteří jsou úplně nebo částečně osvobozeni od tělocviku. Skoro 80 procent učitelů přitom zaznamenalo, že se pohybové dovednosti žáků za posledních deset let zhoršily.

Česká školní inspekce zjistila, že v průměru připadá na jednu střední školu skoro devět studentů, kteří jsou z tělesné výchovy uvolněni částečně. A dokonce 18 studentů, kteří nesmí cvičit vůbec. Podle inspekce by se vlastně v každé střední škole dala z těchto žáků složit jedna celá třída.

Roli může hrát to, že mládež málo sportuje a studenti jsou v pubertě. Dalším faktorem ale může být i to, že je na 2. stupni základních škol aprobovaná jen necelá polovina tělocvikářů. „U těch dětí dochází v jejich vývoji k významným změnám, které ale nejsou kompenzovány například zdravotní tělesnou výchovou na základních školách,“ kritizuje ústřední školní inspektor Tomáš Zapletal. 

Podle většiny učitelů se pohybové schopnosti žáků zhoršily
Zdroj: ČT24

Skoro 80 procent učitelů tělocviku si pak stěžuje, že pohybové dovednosti studentů se za posledních deset let zhoršily. „Řada studentů není schopna udělat ani kotoul vpřed, o kotoulu vzad už vůbec nemluvím,“ upozorňuje tělocvikář Petr Kuba.

Na základních školách tělocvik třetí nejméně oblíbený předmět

Podle průzkumu, do kterého se zapojilo 80 tisíc českých školáků ze základních škol, je tělocvik mezi dětmi třetí nejméně oblíbený předmět. Výzkum také ukázal jeden zdánlivý paradox: Děti z menších obcí a vesnic jsou totiž v porovnání s těmi z měst méně pohybově zdatné. Podle expertů ale toto zjištění není překvapivé, protože velká města nabízejí mnohem víc sportovišť. Děti si tam můžou vybrat, která disciplína je baví. 

Nejlépe si vedly pražské děti, úspěšné byly i ty z Libereckého a Zlínského kraje. Naopak nejhorší výsledky mají školáci z Vysočiny, Plzeňského a Středočeského kraje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé přišli uctít památku ruského opozičníka Navalného. Podle Západu byl otráven

Na pražské náměstí Borise Němcova se v pondělí sešli lidé, aby uctili památku ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel před dvěma lety. Někteří účastníci měli symbolické vlajky ruské opozice, kde červený pruh v trikolóře ruské vlajky nahrazuje bílá barva. Jiní drželi v rukou portréty Navalného. Vzniklo také místo s jeho fotkou, kde lidé pokládali květiny a svíčky. Akci pořádala iniciativa Rusové v Česku za demokracii. Desítky lidí, včetně západních diplomatů, si připomněly Navalného úmrtí také na moskevském hřbitově.
před 18 mminutami

Sníh místy komplikuje dopravu, padat má do středy

Počasí od rána komplikuje dopravu, místy na silnicích leží sníh, což způsobilo desítky nehod. Intenzivní sněžení se očekává v části Česka od pondělního odpoledne do úterního rána, meteorologové zejména pro jihovýchod země vydali výstrahu. Na většině území má sníh padat až do středy, nebe bude oblačné nebo zatažené a teploty přes den maximálně jen mírně nad nulou. Pak se vyjasní a ochladí, častěji bude mrznout i přes den. Na víkend přijde do nížin obleva s deštěm a sněžit bude už jen na horách, vyplývá z předpovědi na webu ČHMÚ.
07:53Aktualizovánopřed 51 mminutami

Macinka se vypraví do USA, zúčastní se Trumpovy Rady pro mír

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) odletí ve středu do USA a ve čtvrtek se v roli pozorovatele zúčastní ve Washingtonu prvního zasedání Rady pro mír, napsal server Seznam Zprávy. Cesta se uskuteční po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který ji potvrdil. První cestu do USA musel Macinka na začátku února odložit. Kvůli nepříznivému počasí a zrušenému letu se tehdy vrátil z letiště z Frankfurtu nad Mohanem.
před 1 hhodinou

Přípravy Dukovan pokračují podle plánu, řekl Havlíček. Stavba by měla začít v roce 2029

Přípravy projektu stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, které má vybudovat korejská společnost KHNP, pokračují podle časového harmonogramu. V příštím roce by tak projekt měl získat platné stavební povolení, samotná stavba by pak měla začít v roce 2029. Na pondělní tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). První blok by měl být zprovozněn v roce 2036.
01:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Odvolání Ševčíka z pozice děkana se vrací k soudu do Prahy

Odvoláním Miroslava Ševčíka (za SPD) z funkce děkana Národohospodářské fakulty VŠE se bude muset znovu zabývat Městský soud v Praze. Jeho dřívější rozsudek, podle kterého bylo odvolání v pořádku, zrušil Nejvyšší správní soud. ČT to zjistila z úřední desky NSS. Podle něj pražský městský soud neposoudil, jestli měl rektor školy pro Ševčíkovo odvolání dostatečné důvody.
před 2 hhodinami

Hřib nespáchal přestupek v případu odměn v PRE Holding, rozhodl říčanský úřad

Předseda Pirátů Zdeněk Hřib nepochybil v případu odměn za členství v představenstvu společnosti Pražská energetika Holding (PREH). Městský úřad v Říčanech zatím nepravomocně zastavil řízení, žádný přestupek podle něj nebyl prokázán. Informovala o tom mluvčí pražské organizace Pirátů Martina Vacková, následně to potvrdila mluvčí Říčan Helena Vlnařová.
před 2 hhodinami

Vláda schválila hospodářskou strategii i zvláštní pobyt pro ukrajinské uprchlíky

Vláda na pondělním zasedání schválila hospodářskou strategii i nařízení umožňující uprchlíkům z Ukrajiny i v letošním roce žádat o udělení zvláštního dlouhodobého pobytu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání rovněž oznámil, že novým kandidátem na post ministra životního prostředí je Igor Červený (Motoristé). Kabinet také jmenoval zmocněnce pro transformaci sítě pražských nemocnic a výstavbu nové. Podle resortu zdravotnictví jím bude Pavel Scholz.
01:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Novým kandidátem na ministra životního prostředí je poslanec Červený

Novým kandidátem Motoristů na ministra životního prostředí je poslanec Igor Červený, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Náhradního uchazeče Motoristé navrhují poté, co prezident Petr Pavel odmítl jmenovat Filipa Turka mimo jiné kvůli některým jeho postojům a výrokům. Turek zůstává vládním zmocněncem pro klimatickou politiku. Pavel už nominaci Červeného obdržel, plánuje s ním osobní setkání. Nového kandidáta Motoristů na MŽP opozice přes výhrady vítá, čas ale podle ní ukáže.
13:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...