Pelikán: Z reorganizace policie se radují kmotři, chtěl jsem odejít z vlády

Nahrávám video

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (nestraník za ANO) chtěl, aby hnutí ANO kvůli reorganizaci policie odešlo z koalice, jeho názor však byl menšinový. Zda má rezignovat policejní prezident Tomáš Tuhý, kterého vedoucí ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek obvinil z „brutálního úniku informací“, bude prý jasné po jednání bezpečnostního výboru. Pelikán v pořadu Interview ČT24 uvedl, že na reorganizaci policie neshledává žádná pozitiva. Situací je „zneklidněn“ a podotýká, že se z ní na sociálních sítích radují „kmotři“.

Považujete prohlášení elitního policisty Komárka za správné? Je standardní, aby člověk, který pracuje pro policii, veřejně obvinil policejního prezidenta?

„Nevím, co má v ruce za důkazy. Vzhledem k tomu, že je to vysoce postavený policista, předpokládám, že by se neodvážil učinit takové prohlášení, kdyby k němu neměl dobrý důvod.“

Proč pan Komárek přišel s obviněním právě teď?

„Myslím, že s ním určitě přijít nechtěl, protože jako policista dobře ví, že věci se mají řešit vyšetřováním, a ne takhle, ale evidentně má pocit, že vyšetřování je ohroženo reorganizací a zjevně nevidí jinou cestu.“

Neměl se pan Komárek obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), což je orgán, který je určen k tomu, aby vyšetřoval podezření z nezákonnosti policistů?

„Věci nefungují tak, jak mají. GIBS nemá důvěru, protože v minulosti nějaké věci neprošetřoval. Z tohoto důvodu tehdy ty věci skončily na ÚOOZ a ÚOOZ dnes chce někdo zrušit.“

Tím se ospravedlní, že (Jiří Komárek) nejde zákonnou cestou?

„To záleží na tom, co je obsahem sdělení, která mají zaznít na bezpečnostním výboru. Jediné, co k tomu mohu říci, je, že si dovedu představit takový obsah těch sdělení, který by to ospravedlnil. Jestli to tak skutečně je, to já v tuto chvíli říct neumím.“

Není to, co řekl pan Komárek, také únik informací z živé kauzy?

„Je to probírání živé kauzy veřejně. To je něco, co není nikdy dobře. Tu situaci ale zapříčinil někdo úplně jiný.“

Tím jste si jistý?

„Zapříčinilo ji to, že se tu pokoutně připravilo roztrhání Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. To je prazáklad všech problémů, které máme.“

Vy na reorganizaci policie nic dobrého nenajdete?

„Nikdo nikdy nedostal žádný materiál. Poslanci dostali stoosmnáctistránkovou zprávu o koncepci policie do roku 2020, ve které se píše, že je potřeba personálně posílit ÚOOZ, nikoliv že se bude ÚOOZ slučovat s ÚOKFK. Je ostatně na internetových stránkách pana poslance Gabala. Nenajdete v něm ani slovo o připravované reorganizaci. Naopak je z něj patrné, že ještě v květnu, kdy byl materiál na policejním prezidiu dokončen, nikdo netušil, že by se měla nějaká reorganizace dělat.“

Měl by policejní prezident odstoupit?

„Všichni si musíme počkat. Bezpečnostní výbor v této situaci musí proběhnout, protože veřejnost je právem zneklidněna, asi jako jsem zneklidněný já. Bylo nám řečeno, že pokud bude svolán bezpečnostní výbor, budou na něm sděleny závažné skutečnosti. Zatím nevíme, jaké to jsou, takže nedovedeme posoudit, nakolik je to něco, co by mělo vést k nějakým následkům.“

Podepsal byste (výrok předsedy hnutí ANO Andreje Babiše), že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) je „kmotr kmotrů“?

„Pan Babiš se vyjadřuje poměrně expresivně. Ale obsahově to tak skutečně působí. Důkazem je Twitter. Ivo Rittig a další lidé tohoto typu plní své Twittery oslavnými větami, že Šlachta konečně skončí. To, že skončí díky rozhodnutí pana ministra Chovance, o kterém mu všichni, kdo o tom něco vědí, říkají, ať to rozhodnutí nedělá, je také pravda.“

Souhlasíte, že ministr vnitra je „kmotr kmotrů“?

„V mediální zkratce to takhle můžeme nazvat.“

Lidové noviny psaly, že když bylo minulý týden předsednictvo hnutí ANO s ministry, tak jste vy a Andrej Babiš byli pro, abyste z vlády odešli. Je to pravda?

„Ano, je to tak, vyhýbal jsem se tomu to komentovat, protože tento názor nepřevážil, tak jsem nechtěl chodit a říkat, že jsem ho měl. Ale ano, měl jsem ho.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odbory Letiště Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili.
08:22AktualizovánoPrávě teď

VideoPavel měl respektovat vládu, tvrdí Šťastný. Rozdmýcháváte zbytečné spory, namítá Havel

Ústavní soud při vydání předběžného opatření k účasti prezidenta Petra Pavla na summitu NATO projevil „bezprecedentní soudní aktivismus“, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Ministr pro sport a předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný prohlásil, že to „prezidentu republiky nestálo za to“, šlo prý o nedůstojnou a zbytečnou záležitost. Pavel měl podle něj respektovat rozhodnutí vlády. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel reagoval, že Motoristé ve vládě „hrají války mezi Strakovou akademií a Pražským hradem (...) a rozdmýchávají zbytečné spory“. Netěší ho, že celá věc dospěla ke kompetenční žalobě. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 44 mminutami

Trh práce mnozí opouštějí i roky před penzí. Stát zjišťuje, jak tomu předejít

Odchod z trhu práce často začíná ještě před dosažením důchodového věku, vyplývá z analýzy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), podle které čtyři z deseti osob nevstupují do důchodu ze stabilního zaměstnání. Až 27 procent seniorů ztrácí v posledních letech před důchodem kontakt s trhem práce. Právě u nich mohou podle analýzy vhodně nastavená opatření pomoci pracovní aktivitu prodloužit a zlepšit jejich situaci na pracovním trhu.
před 2 hhodinami

Vláda žádá o vyloučení soudce Šámala z rozhodování o prezidentově kompetenční žalobě

Vláda navrhne Ústavnímu soudu (ÚS), aby zamítl nebo odmítl kompetenční žalobu prezidenta Petra Pavla, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Zároveň zmínil, že vláda požaduje, aby byl z dalšího rozhodování ve věci vyloučený soudce zpravodaj Pavel Šámal. Podle Tejce při vydání předběžného opatření bezprecedentně projevil soudní aktivismus a zasáhl do ústavního postavení vlády.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vláda podpořila navýšení penzí podle věku a zákaz mobilů ve školách

Lidem by mohl od jejich osmdesáti let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Polepšili by si senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku. Důchodovou novelu schválila v pondělí vláda a na síti X to oznámil ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Zákon dostane k projednání sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) také oznámil, že vláda podpořila zákaz mobilů ve školách.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rolnický fond podal žaloby na 28 firem Agrofertu, chce vrátit dotace

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) podal žaloby na 28 dceřiných firem z holdingu Agrofert. Důvodem je údajné porušení zákona o střetu zájmů v letech 2017 až 2021, kdy byl Andrej Babiš (ANO) jako vlastník Agrofertu poprvé premiérem. Fond chce vrátit podporu v souhrnné výši 22 milionů korun. Dceřiné firmy peníze dobrovolně nevrátily, fond proto podal žaloby. Fond o tom informoval na svém webu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že jsou přesvědčení, že postupovali v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Sovy hynou v trubkách i nádržích. Ornitologové varují před technickými pastmi

Kostry sedmi sov pálených našli ornitologové ve svisle postavených trubkách v zemědělské usedlosti na Mostecku. Upozorňují, že podobné technické pasti každoročně usmrtí řadu ptáků i dalších živočichů. Nebezpečné jsou také odkryté nádrže, sudy, okapy nebo šachty.
před 13 hhodinami

V Česku podle vědců přibývá nepůvodních hub. Škodí lesům i plodinám

Nepůvodních hub a takzvaných oomycet neboli řasovek poškozujících lesy i zemědělské plodiny v posledních desetiletích v Česku přibývá. Vyplývá to ze zjištění vědců, kteří sestavili souhrnný seznam těchto organismů pro tuzemsko. Mnohé z nepůvodních druhů se do země dostaly neúmyslně vlivem mezinárodního obchodu s živými rostlinami a rostlinným materiálem, uvedl Výzkumný ústav pro krajinu (VÚK).
před 18 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.