O dobrovolné vojenské cvičení pro středoškoláky je zájem. Nastoupí jich 800

Nahrávám video
Události: Dobrovolné vojenské cvičení středoškoláků
Zdroj: ČT24

Na dobrovolné vojenské cvičení pro středoškoláky nastoupí za měsíc zhruba osm set plnoletých studentů, informovala mluvčí armády Magdalena Dvořáková. Původně měla armáda v plánu přijmout zhruba pět set studentů, kvůli velkému zájmu ale počet zvýšila právě na osm set. V tomto týdnu obdrží přijatí uchazeči povolávací rozkazy, výcvik se bude konat na osmi místech od 7. července do 1. srpna.

„Rekrutačním procesem k dnešnímu dni (úterku) prošlo úspěšně téměř osm set uchazečů. Několik jednotlivců ještě čeká na výsledek zdravotní prohlídky,“ uvedla Iva Bednářová z Agentury personalistiky české armády.

Účastníci tento týden dostanou povolávací rozkazy, které jsou zákonnou podmínkou pro nástup na cvičení. Podle mluvčí armády jsou pětina z registrovaných účastníků dívky.

Účastníci museli pro přijetí splnit několik podmínek – musí jim být mezi 18 a 22 lety a musí být stále studenty střední školy. V náborovém procesu absolvovali mimo jiné zdravotní prohlídku, mohli také uvést svou preferenci, na kterém z osmi vybraných míst by chtěli výcvik absolvovat.

„Největší zájem byl o výcvik u 72. mechanizovaného praporu v Přáslavicích a u 43. výsadkového pluku v Chrudimi. Uchazeči nad rámec kapacity těchto posádek byli směřováni do Vyškova, který své kapacity navýšil,“ sdělila Dvořáková. Kromě Přáslavic a Chrudimi středoškoláci výcvik absolvují také například u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích, 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou nebo u 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích.

Střelba i kurz první pomoci

Program je podle armády navržen tak, aby frekventantům poskytl základní vojenské dovednosti, studenti si vyzkoušejí například střelbu z ručních zbraní, hod granátem nebo ženijní přípravu. Výcvik obsahuje také kurz první pomoci a tělesnou přípravu v podobě ranních rozcviček a polních přesunů na větší vzdálenost.

Výcvik vyvrcholí dvoudenním přežitím v terénu. Středoškoláci podle armády na cvičení získají zkušenosti, které mohou využít jak v civilním, tak profesionálním vojenském životě.

Studenti, kteří cvičení úspěšně dokončí, složí slavnostní přísahu a stanou se vojáky v záloze. Za dokončený čtyřtýdenní kurz jim armáda zaplatí zhruba čtyřicet tisíc korun hrubého. Pokud by chtěli vstoupit do aktivní zálohy, budou muset stále absolvovat standardní proces.

Loňský pilotní ročník

Loni v pilotním ročníku nastoupilo na cvičení 127 studentů na dvou místech v tuzemsku – ve vojenských výcvikových prostorech Hradiště a Libavá. Zajišťovala ho 4. brigáda rychlého nasazení v Žatci a 7. mechanizovaná brigáda v Hranicích. Nultý ročník dokončilo 110 studentů, tedy 87 procent ze všech, kteří nastoupili. Úspěšný účastník dostal za čtyřtýdenní výcvik zhruba třicet tisíc.

Armáda loni výcvik připravila poprvé jako jeden z prostředků, který má podpořit nábor vojáků. Podle dřívějšího vyjádření náčelníka generálního štábu Karla Řehky má pomoci atraktivitě armády pro nejmladší generaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoOd zatýkání po undergroundovém koncertu v Bojanovicích uplynulo 50 let

Před půl stoletím začala Státní bezpečnost zatýkat účastníky undergroundového koncertu v Bojanovicích. Ve vazbě jich skončilo dvacet dva. O tři měsíce později následoval soudní proces. Akce komunistické Státní bezpečnosti proti undergroundovému hnutí v bývalém Československu vyvrcholila odsouzením čtyř protagonistů v září 1976. Konkrétně šlo o Vratislava Brabence, Ivana M. Jirouse, Svatopluka Karáska a Pavla Zajíčka. Událost tehdy sjednotila disidenty a nepřímo vedla ke vzniku Charty 77.
před 4 hhodinami

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání hlasů v blanenském okrsku

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání volebních hlasů v jednom z blanenských okrsků při říjnových sněmovních volbách. Nebylo prokázáno, že by šlo o úmysl. Trestní oznámení podal Nejvyšší správní soud (NSS), který na základě volební stížnosti Pirátů přepočítal hlasy v blanenském okrsku 28. Piráti jich mají po přepočtu o 20 více, ANO o 21 méně. Výsledek voleb to neovlivnilo, soud tedy nezasáhl. Existovalo ale podezření, že nešlo jen o početní omyl, ale o úmysl.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Resort zdravotnictví podal trestní oznámení na FN Olomouc kvůli defibrilátorům

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že podalo trestní oznámení kvůli operacím pacientů s přístroji na kontrolu srdečního rytmu, takzvaných kardioverterů-defibrilátorů, ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO). Důkazy podle resortu ukazují na neobvykle vysoké počty výkonů a vznikla podezření na obcházení kritérií pro voperování těchto přístrojů. Policie případ prověřuje kvůli podezření z podvodu a těžkého ublížení na zdraví, vyšetřování se týká stovek pacientů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Prezident podepíše zákon o rozpočtu v pátek, řekl Babiš po jednání na Hradě

Premiér Andrej Babiš v úterý odpoledne jednal na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem o návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Prezident ho podepíše v pátek, řekl premiér. Hrad posléze informaci potvrdil. Pavel se s Babišem také rámcově shodli na jmenování nových vedoucích zastupitelských úřadů a misí. Diskutovali i o spolupráci Hradu s ministerstvem zahraničních věcí. Prezident také na zhruba hodinové schůzce vznesl připomínky k zákonu o státních zaměstnancích.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

První analýza neukazuje na radikální růst marží u čerpacích stanic, uvedl resort financí

První analýza údajů od prodejců pohonných hmot neukazuje, že by čerpací stanice po začátku konfliktu v Íránu radikálně měnily své marže. Uvedlo to v úterý ministerstvo financí, které údaje o maržích od pondělí monitoruje. Podrobnější data bude mít úřad ve čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rozdělování financí mezi kraje je nespravedlivé, volají hejtmani

„Já si myslím, že každý občan si zaslouží, aby žil v kraji, který je spravedlivě financovaný (...). V tomto my teď nežijeme a myslím si, že je potřeba to narovnat,“ domnívá se hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podobně na situaci nahlíží i lídr Pardubického kraje Martin Netolický (nestr.) a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Předseda Rady Asociace krajů a šéf Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) má v tomto směru ambici představit vládě dohodu, kterou podpoří minimálně třináct ze čtrnácti krajů.
před 8 hhodinami

Jiří Grygar slaví 90 let. Desítky let popularizuje vědu a chrání ji před pavědou

Astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar je věřícím skeptikem, který bojuje proti pavědeckému tmářství, často oponuje kupříkladu paranormálním jevům či astrologii. Autor mnoha knih, oblíbený řečník a někdejší náruživý cyklista nechal generacím diváků nahlížet na hvězdy v televizních Oknech vesmíru dokořán. V úterý slaví devadesáté narozeniny.
před 8 hhodinami

Soud přiznal dědičce rodu Walderode nárok na některé pozemky na Jablonecku

Nejvyšší soud (NS) potvrdil, že dědička rodu Walderode Johanna Kammerlanderová má nárok na některé požadované pozemky na Jablonecku. Odmítl dovolání Státního pozemkového úřadu a obce Jenišovice. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Restitučními nároky rodiny se zabývá také soud v Semilech, který nedávno rozhodl, že Kammerlanderové náleží mobiliář státního zámku Hrubý Rohozec v Turnově.
před 8 hhodinami
Načítání...