Novým většinovým majitelem hokejových Pardubic se stal Dědek

Nahrávám video

Zastupitelé Pardubic schválili očekávaný prodej většinového podílu v hokejovém Dynamu. Východočeský klub nově převezme podnikatel Petr Dědek. Město se zavázalo ve smlouvě na 15 let zlepšit finanční situaci klubu, pravidelně přispívat na jeho provoz a vytvořit mu výhodné podmínky.

Pardubice uzavřou dvě smlouvy o příplatku mimo základní kapitál, jednu na 20 milionů, druhou na devět milionů korun. Na základě další smlouvy o reklamě budou klubu platit ročně osm milionů korun plus DPH, další podpora bude směřovat na mládežnický hokej, který chce Dědek víc propojit s A-týmem. Městský rozvojový fond také poskytne slevu na pronájem ledové plochy, klub bude rovněž dostávat po tři sezony dotace na cenu vstupenek.

Podle náměstka primátora Jana Mazucha (ODS) Pardubice od roku 2017, kdy se staly většinovým vlastníkem, neustále řešily ekonomické i další problémy klubu. „Dynamo se zachránilo na poslední chvíli, a bez pomoci investora, s nímž jsme vyjednávali, by se to nepodařilo a hodnota klubu nebo jeho příjmy by klesly o nějakých 50 milionů korun,“ uvedl Mazuch.

Město by mělo klub odkoupit zpět po ukončení smlouvy

Petr Dědek podle svých slov za většinový podíl zaplatí 12 milionů korun. Bude ale muset zajistit ve třech nejbližších sezonách mírně ziskové hospodaření. Ve smlouvě si naopak vyjednal, že město bude do multifunkční arény investovat a také opci na prodloužení na dalších deset let.

Ne všichni zastupitelé s podmínkami kontraktu souhlasili. Karel Haas (ODS) návrh považoval za zcela nevyvážený. Upozorňoval například, že Dědek ročně do klubu vloží 15 milionů korun, zatímco město se všemi úlevami zhruba 35 milionů korun. Vadilo mu také, že po ukončení smlouvy by město mělo klub odkoupit zpět za odhadní cenu nebo že prodej extraligové licence jinam je blokován pouze pokutou jeden milion korun.

Podíl města by měl klesnout na 46 procent

Právník magistrátu Aleš Uchytil přiznal, že smlouva je pro město velmi tvrdá. Pardubice si ale nemohou příliš vybírat, nákladná multifunkční aréna by bez hokejového klubu prakticky pozbyla smysl. Děděk získá i exkluzivitu na provozování cateringu na všech akcích.

Pardubice jsou v současnosti majoritním akcionářem s 96,2 procenta cenných papírů. Většinu získaly v roce 2017, kdy koupily balík akcií od podnikatele Romana Šmidberského, aby klubu finančně pomohly. Podíl města by měl nyní klesnout na 46 procent. Menšinovými akcionáři jsou Dušan Salfický, Petr Čáslava a zapsaný spolek HC Pardubice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoDopravu v okolí dálnice D1 na Vysočině komplikují omezení

Dálnice D1 letos čelí rekordnímu provozu. Pro řidiče rostoucí intenzita dopravy znamená její zahuštění a často i kolony a čekání. Opravy navíc komplikují dopravu i v okolí dálnice. Třeba pro motoristy, kteří sjedou u Humpolce a vydají se směrem na Pelhřimov. Výrazné omezení mezi oběma městy dle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla potrvá nejdéle do poloviny srpna. Stavbaři pracují zatím na jedné polovině frekventované silnice. Za bezmála 35 milionů musí kompletně vyměnit povrch, totéž se bude týkat i dopravního značení. Někde navíc auta jezdí kyvadlově. Pruhy jsou úzké, a problémy tak mají hlavně kamiony. V opačném směru je situace podobná. Většina řidičů, kteří jedou z jihu Čech směrem k D1, musí počítat se zdržením. Omezení jsou navíc i na dalších místech ve směru z Vysočiny na jih Čech. Třeba u Pravíkova nebo u Kostelce.
před 31 mminutami

VideoDvě procenta HDP na obranu příští rok dáme, věří Šťastný. Pak uvidíme, dodává

Musíme posilovat personální obranyschopnost Česka a také investovat do protivzdušné obrany, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Věří, že v příštím roce dá Česko na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu a „pak uvidíme dál“. Ke sporu mezi vládou a prezidentem Petrem Pavlem o to, kdo bude zastupovat Česko na summitu NATO v Ankaře, řekl, že věci prezident využil pro politický střet a vede předvolební kampaň za své znovuzvolení. Pavel se dle něho etabloval do pozice lídra současné opozice a má velmi podobné či totožné názory jako ona. Prezident nicméně označování za lídra opozice odmítá. Šťastný v pořadu také uvedl, že zásadně nesouhlasí s rozhodnutím Mezinárodního olympijského výboru předběžně zrušit suspendaci Ruského olympijského výboru. Vidí za tím možný lobbing.
před 1 hhodinou

Politici i sportovci kritizují zrušení suspendace Ruského olympijského výboru

Český olympijský výbor se postavil proti možné účasti Rusů a Bělorusů v kvalifikacích na Hry v Los Angeles. Podle něj by neměli soutěžit na mezinárodní scéně, dokud trvá agrese proti Ukrajině. Podobně reagoval také ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé) i někteří sportovci. Účast na nejbližší olympiádě Rusům předběžně povolil Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zrušením suspendace Ruského olympijského výboru.
před 1 hhodinou

Část pomoci v bydlení převezmou od obcí nově úřady práce, schválil Senát

Podporu v bydlení by měly začít nově vyřizovat i úřady práce. Převzít mají část úkolů kolem pomoci lidem v bytové nouzi od obcí, schválil Senát. Ten také ve středu souhlasil, že důchodci, kteří si před rokem 2023 založili penzijní spoření a rozhodnou se ho ukončit, tak budou moci učinit bez hrozby sankce. Senátoři také rozhodli, že lidé s invalidním důchodem třetího stupně, kteří pracují, by mohli mít stejně dlouhou nemocenskou jako ostatní pracovníci. V prvním čtení horní komora rovněž odmítla již čtvrtý pokus o zakotvení práva platit hotovostí v ústavě. V úvodním kole naopak podpořila návrh, že vražda by mohla být v budoucnu nepromlčitelným trestným činem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

VideoHmyzu se letos v Česku nadmíru daří, alergických reakcí přibylo

V Česku je aktuálně mimořádné množství hmyzu. Podle odborníků za to může příhodné počasí během zimy a jara. Stinnou stránkou je množství alergických reakcí, hlavně po vosím bodnutí. Třeba jihočeští záchranáři tak letos řešili trojnásobek anafylaktických šoků. Teď začíná i období, kdy si včely víc chrání svoje úly. Dráždí je prudké pohyby nebo výrazný parfém. Žihadlo by každopádně měl člověk vyndat co nejdřív. Daří se ale také živočichům, kteří se hmyzem živí. Jde třeba o mravence, pavouky nebo ptáky. Hmyz má navíc v přírodě řadu zásadních úkolů – například opylování.
před 10 hhodinami

Zemědělský fond: EU proplatila květnové dotace firmám z Agrofertu

Evropská unie proplatila všechny peníze, které Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) poskytl letos v květnu firmám z holdingu Agrofert, potvrdila na dotaz ČTK mluvčí fondu Eva Češpiva. Fond v květnu poskytl koncernu 204 milionů korun, dosud ale nebylo jasné, zda je Unie zpětně proplatí. Posuzovala, zda premiér Andrej Babiš (ANO) vložením Agrofertu do svěřenského fondu vyhověl pravidlům zakazujícím střet zájmů. Evropská komise ale sdělila, že platby se vztahují k žádostem podaným ještě před jmenováním Babiše premiérem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Sněmovna opět nedokončila schvalování stavební novely

Dolní komora ve středu opět nedokončila schvalování stavební novely. Opozici rozhořčilo vystoupení vicepremiéra Karla Havlíčka, který ji vinil z toho, že při vládním působení v minulém volebním období zničila obdobný stavební zákon přijatý za minulé vlády Andreje Babiše (oba ANO). Předtím poslanci schválili vládní návrh na růst rodičovského příspěvku na 400 tisíc korun od příštího roku. Sněmovna také podpořila novelu o výraznějším růstu státních plateb do zdravotnictví za děti, důchodce nebo nezaměstnané v příštím roce.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ústavní soud zrušil starší verdikt o vazbě Jiřikovského, ten ve vězení zůstává

Ústavní soud (ÚS) zrušil usnesení soudu nižšího stupně o vazbě Tomáše Jiřikovského z bitcoinové kauzy, bylo porušeno jeho právo. V další části ÚS stížnost odmítl. Pro Jiřikovského se ale nic nemění, za mřížemi zůstává. Jiřikovský je ve vazbě od loňského srpna. Obviněný je mimo jiné z legalizace výnosů z trestné činnosti, hrozí mu až třicet let vězení.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Evropský pohled