Na D1 se bude pracovat až do listopadu, omezení teď tvoří i 23 kilometrů v kuse

5 minut
Události: Práce na D1 potrvají až do listopadu
Zdroj: ČT24

S blížícím se podzimem se krátí čas pro práce na dálnicích. D1, která je nejstarší v republice, se bude renovovat až do listopadu. Dva opravované úseky na sebe navíc navazují a vytvářejí 23 kilometrů dlouhé souvislé omezení. Ředitelství silnic a dálnic tvrdí, že se i kvůli obavám ze zimy snaží dokončení oprav uspíšit. V některých momentech na D1 pracuje až tisíc dělníků. Přesné datum, kdy má být pro letošek hotovo, ale určené není.

U Hvězdonic ve středních Čechách už jsou hlavní práce na opravách dálnice pro letošek u konce. Jedna polovina dálnice jezdí po novém betonu a už probíhají jen dokončovací práce. Stále ale řidiči musejí počítat se zúžením. V případě nehody se tak dálnice může kdykoli ucpat.

Práce mohou trvat až do listopadu. Do kdy přesně, se ale zatím neví. Silničáři se chtějí vyhnout problémům z prosince 2018, kdy provoz na D1 kompletně zkolaboval. Na problematickém úseku se přitom pořád pracuje.

„Je to nejvýše položená část dálnice D1, takže jakékoli přiblížení se zimnímu termínu je potenciálně dramatické. Proto tlačíme na všechny zhotovitele, kteří pracují na kilometru 81. až 104., aby déle než do závěrečných dnů listopadu svoji práci neprotáhli,“ komentoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

V podobném stavu jsou i další úseky. Okolo 10. října má být zcela hotový ten mezi 56. a 66. kilometrem. Pak zbývají už jenom čtyři, které se budou dokončovat příští rok. Stěžejní jsou ty dva u Humpolce na Vysočině od 81. až po 104. kilometr. I tady je termín zatím nastavený obecně na listopad. Dílčí práce na mostech potom pokračují u Hvězdonic a u Velkého Meziříčí na Žďársku.

Mosty jsou zde ve špatném stavu. Starý beton je popraskaný a jednotlivé panely vlivem povětrnostních podmínek a silného provozu sesedají o několik centimetrů. Na jaře se na těchto úsecích bude jezdit po novém povrchu. Je to ale tři roky později, než se původně plánovalo.

  • D5 – dokončení do listopadu
  • Pražský okruh – dokončení do října
  • D7 u Slaného – dokončení do října
  • D8 u exitu 9 – dokončení do října
  • D10 – dokončení do října

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 43 mminutami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 1 hhodinou

Únavový syndrom by se mohl dát rozpoznat z krve, ukazuje nový test

Vyčerpání i projevy podobné chřipce, tak vypadají možné příznaky chronického únavového syndromu. Podle odhadů v Česku žijí desítky tisíc lidí s tímto onemocněním. Chronický únavový syndrom se nejčastěji objeví v mladém a středním dospělém věku. Stanovení diagnózy je ale velmi obtížné a nemocní se často setkávají s nedůvěrou a nepochopením. I proto se vědci v zahraničí snaží vyvinout diagnostickou metodu, která by nemoc potvrdila třeba z odběru krve.
před 2 hhodinami

Ústavní soud čeká v příštím roce dvacítka nevyřešených případů

Ústavní soud (ÚS) vstupuje do roku 2026 s dvacítkou nevyřešených případů. Kauzy projednává celé plénum, které letos vydalo skoro padesát nálezů. Obstála třeba podoba úhradové vyhlášky či volební kandidátky, na kterých se objevují jména lidí z více stran, což kritici označovali za skryté koalice. Ústavní soudci naopak zasáhli do advokátních tarifů nebo třeba zrušili oddělené zápisy do škol pro ukrajinské děti.
před 2 hhodinami

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 12 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 19 hhodinami
Načítání...