Ministryně Benešová podala stížnost ve prospěch Zadeha. Usiluje o nové projednání v případu ovlivňování svědků

Stížnost pro porušení zákona v případu ovlivňování svědků kolem podnikatele íránského původu Shahrama Zadeha podala ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) k Nejvyššímu soudu. Je ve prospěch všech šesti odsouzených. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na webu resortu. Stížnost směřuje proti rozsudku brněnského krajského soudu, který Zadehovi a dalším loni v této věci zpřísnil tresty. Benešová ve stížnosti navrhuje rozsudek zrušit a krajskému soudu nařídit, aby věc znovu projednal a rozhodl.

Odvolací Krajský soud v Brně loni v září za ovlivňování svědků zpřísnil Zadehovi trest na osm let vězení. Případ souvisí s dosud neuzavřenou kauzou daňových úniků za dovoz pohonných hmot do Česka za 2,5 miliardy korun, kde je Zadeh hlavním obžalovaným.

Městský soud Zadeha původně za ovlivňování svědků potrestal 3,5 lety vězení. Soud uznal vinnými i zbylých pět obžalovaných, do vězení poslal čtyři z nich, původně dostali podmíněné tresty. Krajský soud tresty zpřísnil z toho důvodu, že podle něj šlo o organizovanou zločineckou skupinu.

Benešová: Problémem je chybějící soustavnost

Ministryně ve stížnosti uvedla, že krajský soud porušil zákon v neprospěch všech šesti obviněných, když dovodil, že byly naplněny podmínky pro použití institutu organizované zločinecké skupiny. Podle Benešové ale nebyly naplněny všechny znaky takové skupiny, především soustavnost.

Ministryně uvedla, že by byly naplněny, pokud by nastalo ovlivnění většího množství trestních řízení. „V předmětné věci však naplnění takto definovaného znaku soustavnosti neshledávám, neboť cílem a smyslem jednání popsaného ve skutkové větě rozsudku byla snaha obv. Z. ovlivnit trestní řízení vedené proti němu u Krajského soudu v Brně, tedy ve své podstatě nezákonná forma obhajoby,“ přibližuje Benešová.

Zadeh se podle verdiktu soudů snažil přimět svědky ve své hlavní trestní věci, tedy ve věci daní, k nepravdivé výpovědi v neprospěch obžaloby a k tomu, aby byli křivě obviněni policisté nebo pracovníci justice. Krajský soud jej potrestal za křivé obvinění, nadržování a podplácení, stejně jako prvoinstanční městský soud na začátku loňského března. Podle krajského soudu ale šlo o organizovanou zločineckou skupinu, soud tedy u všech obžalovaných včetně Zadeha použil vyšší trestní sazbu.