Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Nahrávám video

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, ten byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu.

Kybernetický incident odhalili při kontrole pracovníci ministerstva vnitra, podle Rakušana se ale nejedná o ransomware, tedy o odcizení dat s cílem požadovat výkupné. Napadený systém byl odpojen a nyní ho odborníci podrobně analyzují a zjišťují rozsah celého problému.

„Chci ale ubezpečit, že se daná věc netýká systémů Policie ČR ani Hasičského záchranného sboru ani klíčových registrů státu,“ sdělil Rakušan. Podle něj nebyly prokázány žádné zprávy o úniku informací, naopak je prokázáno, kam se útočník nedostal, doplnil ministr. Neupřesnil však, jaké informace byly v systému spravovány.

Rakušan ujistil, že všechny systémy úřadu nyní standardně fungují, stejně jako služby pro občany. Resort podle něj intenzivně spolupracuje se zpravodajskými službami, Národní centrálou proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který vše důkladně prošetřuje. „Jednou z možných variant je i zapojení aktéra cizí státní moci,“ řekl Rakušan. S odvoláním na probíhající vyšetřování neuvedl, kdy se kyberútok odehrál.

Incidentem se zabývají i kriminalisté. „Aktuálně zjišťujeme okolnosti tohoto útoku a s partnery vyhodnocujeme případná rizika a opatření,“ uvedla policie na sociální síti X.

Napadeny nebyly ani systémy, které se týkají sněmovních voleb, ty jsou podle Rakušana speciálně zabezpečeny. „Mohu ujistit, že volební proces tímto incidentem žádným způsobem dotčený nebude,“ zdůraznil. O incidentu Rakušan informoval vládní kolegy a také předsedy obou parlamentních bezpečnostních výborů.

Rozsáhlému kyberútoku čelila minulý týden v úterý Nemocnice Nymburk. Přestaly fungovat veškeré informační systémy, což na několik hodin omezilo i poskytovanou péči. Nemocnice tuto středu uvedla, že při kyberútoku mohly uniknout osobní údaje pacientů.

Letos šlo už o druhý takový útok na české ministerstvo. V květnu úřad vlády oznámil, že se čínští hackeři nabourali do systémů resortu zahraničí. Útok podle české vlády od roku 2022 směřoval proti jedné z jeho neutajovaných komunikačních sítí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Resort financí nabízí možnost nakoupit tři druhy státních dluhopisů

Ministerstvo financí od čtvrtka nabízí lidem možnost nákupu státních dluhopisů. Obligace jsou ve třech typech, a to pětiletý fixní, pětiletý protiinflační a tříměsíční, řekla ve čtvrtek na brífinku ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Lišit se budou výší výnosu. Upisovací období pro první emisi Dluhopisů Republiky potrvá do 28. června, obligace bude nutné zaplatit do 7. července. Vlastní emise bude vydána 15. července. Analytici znovuzavedení kvitují a dluhopisy označují za potenciální konkurenty spořicích účtů.
13:09Aktualizovánopřed 24 mminutami

Na D1 stojí kolona kamionů dlouhá přes padesát kilometrů

Na dálnici D1 před Brnem se ve směru od Prahy utvořila kolona kamionů přesahující padesát kilometrů. Důvodem je velmi vysoká intenzita nákladní dopravy v souvislosti se začínajícími státními svátky v Německu, uvedlo na sociální síti X Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Provoz podle ŘSD zkomplikovala i nehoda.
před 52 mminutami

Na Jičínsku hoří bateriové úložiště, hasiči varují před zplodinami

V devítitisícové Nové Pace na Jičínsku hoří bateriové úložiště. Na místě zasahují hasiči, kteří kvůli šíření toxických zplodin doporučují lidem nevětrat. Odborníci měří koncentrace v ovzduší, informovali hasiči na sociální síti X. Hoří baterie v kontejnerovém skladu o délce přibližně čtyři krát deset metrů. Nikdo nebyl zraněn. Požár byl nahlášen ve 13:16, před 16:00 hasiči uvedli, že se už nešíří.
15:41Aktualizovánopřed 56 mminutami

Sněmovna se postavila proti konání sjezdu sudetských Němců v Brně

Sněmovna ve čtvrtek odpoledne přijala vládní usnesení, které odmítá konání sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL) v Brně. Text vyzval organizátory akce, aby od jejího konání ustoupili, což zástupci pořadatelských organizací odmítli. Poslanci opozičních ODS, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a TOP 09 se čtvrtečního jednání dolní komory na protest nezúčastnili. V lavicích na místech lidovců byl transparent se vzkazem: „Vyvoláváním nenávisti dluhy nezaplatíte“.
13:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Policie ukázala záznam útěku zloděje lebky svaté Zdislavy

Policie ve čtvrtek zveřejnila záznam z kamery, který zachycuje útěk pachatele po úterní krádeži lebky sv. Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Relikvii nevyčíslitelné historické hodnoty chce policie zařadit do celosvětové databáze odcizených předmětů.
před 1 hhodinou

Policisté znají totožnost všech mužů, kteří v derby napadli brankáře Sparty

Pražská policie už ztotožnila všechny muže, kteří v sobotním derby mezi Slavií a Spartou napadli sparťanského brankáře Jakuba Surovčíka. Zatím nikoho neobvinila. České televizi to sdělila mluvčí policie Eva Kropáčová. Napadení gólmana policie prověřuje pro podezření z výtržnictví, zabývá se i samotným vběhnutím fanoušků na hrací plochu a poničením vybavení stadionu.
před 2 hhodinami

KRNAP rozšiřuje kamerový systém. Cílem je omezení dopravy a klid pro ohrožené druhy

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) navzdory kritice některých boudařů rozšiřuje kamerový systém v národním parku. Ten má regulovat dopravu. Ve čtvrtek přibyly kamery pod Lesní boudou ve východních Krkonoších. Mluvčí Správy KRNAPu Radek Drahný řekl novinářům, že systém pomáhá kontrolovat dodržování pravidel pro vjezdy do národního parku a chránit jeho nejcennější oblasti.
před 2 hhodinami

Inspekce varuje před mletým vepřovým se salmonelou, lidé ho mohou mít v mrazničce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před mletým vepřovým masem, které obsahovalo salmonelu. Podle údajů na balení maso pocházelo z Polska. V prodejní síti se už nenachází, mělo datum spotřeby do 17. dubna. Inspekce ale předpokládá, že by jej lidé mohli mít doma uložené v mrazničce.
před 5 hhodinami
Načítání...