Michálek vzdal po vnitrostranické debatě Pirátů účast ve vládě, píší Respekt a Deník N

Události: Piráti ve fóru rozhodují o vstupu do vlády (zdroj: ČT24)

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek ustoupil po debatě spolustraníků o klouzavém mandátu od kandidatury na ministra pro legislativu, napsaly Respekt a Deník N. V uzavřené části diskuse podle nich předsedovi Ivanu Bartošovi sdělil, že hodlá plně vykonávat poslanecký mandát. Členové pirátské strany začali v 10 hodin hlasovat o ratifikaci vládní koaliční smlouvy mezi koalicemi SPOLU a PirátiSTAN. Budou tak činit do pondělních 22 hodin, výsledky strana zveřejní nejdříve ve 23:15. Ostatní strany schválily koaliční smlouvu v závěru minulého pracovního týdne.

Ve čtvrtek Michálek na stranickém internetovém fóru potvrdil, že je kandidátem na funkci ministra pro legislativu, který ve vládě SPOLU a PirátiSTAN povede mimo jiné Legislativní radu vlády. Piráti v té souvislosti debatují o neslučitelnosti více politických funkcí včetně postu poslance a ministra. Snaha zamezit kumulaci funkcí patří dlouhodobě mezi jejich programové priority.

Strana argumentuje tím, že osoba zastávající více pozic současně nemůže zodpovědně vykonávat jednotlivé funkce naplno. Senát koncem října zamítl pirátský návrh na zavedení dobrovolného klouzavého mandátu, který by členům vlády umožnil předat poslanecký mandát i dočasně náhradníkům.

Kocmanová: Michálek se rozhodl správně (zdroj: ČT24)

„Myslím si, že se rozhodl správně a že by se neměla kumulovat funkce poslance a ministra zároveň. I proto chceme prosadit klouzavý mandát, aby toto nebyla nutnost,“ řekla České televizi poslankyně Klára Kocmanová (Piráti).

Změna postoje kvůli historickému rozhodnutí

Michálek původně hájil souběh funkcí. V diskusi varoval před tím, aby byl i v budoucnu kdokoli z pirátských poslanců kvůli funkci ve vládě tlačen k rezignaci na mandát. „A skočit do pasti, že ho druhý den političtí oponenti z vlády odvolají. To by nebylo moudré a strategické,“ konstatoval ve čtvrtek.

V noci před zahájením hlasování vysvětlil změnu postoje tím, že se strana nachází patrně před nejdůležitějším rozhodnutím ve své historii. Doplnil, že podporuje, aby Piráti vstoupili do vlády, a to i s Bartošem, který je předsedou strany a volebním lídrem, jenž by měl mít místo ve vládě jisté.

Kvůli preferenčním hlasům získali Piráti v říjnových volbách jen čtyři místa ve sněmovně, jejich koaliční partner STAN má 33 křesel. Piráti při diskusi o neslučitelnosti zmiňují i to, že v případě rezignace Bartoše by místo ve sněmovně získala starostka města Trmice Jana Oubrechtová (STAN), v případě Michálka by však šlo o pirátskou místostarostku Prahy 12 Evu Tylovou.

„U Ivana Bartoše jde podle mě o jinou situaci než u Jakuba Michálka, protože byl naším celostátním lídrem. Prezentovali jsme ho jako kandidáta na premiéra, takže i proto si myslím, že by měl být členem vlády,“ doplnila Kocmanová.