Komunisté: Nezvolení Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS je porušení dohod

Nahrávám video

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček nepovede sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Poslanci ho v opakovaném druhém kole volby za předsedu nezvolili. Výsledky oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Uskuteční se nová volba, do níž budou moci kluby navrhovat nové kandidáty. Zatím není jasné, kdy se bude konat.

Poslanci během svého středečního jednání přistoupili mimo jiné právě k opakované volbě předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS. O post se ucházel kandidát KSČM i navzdory kontroverzím, že jako příslušník pohotovostního pluku zasahoval počátkem roku 1989 během tzv. Palachova týdne proti demonstrantům kritickým k tehdejšímu režimu.

Nahrávám video

Sněmovna ovšem jeho instalaci do čela komise nyní odmítla. Jednalo se přitom o opakovanou, v pořadí třetí volbu; napoprvé neuspěl právě kvůli své minulosti a když ho poslanci zvolili podruhé, předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) výsledek pro pochyby o počtu hlasů nutných pro zvolení zrušil.

Aktuální rozhodnutí přichází v příznačné době výročí Palachova týdne. Ke zvolení Ondráček potřeboval 94 hlasů, dostal jich 83. Komunisté po opakovaném neúspěchu zváží, zda nebudou chtít předsednictví jiné komise.

Zástupci většiny opozičních stran uvítali, že Ondráček se do čela komise nedostal. Piráti si podle předsedy Ivana Bartoše vybrali před volbou lístky, ale neodevzdali je. Ondráček nebyl pro Piráty přijatelný, což není otázkou jeho současných kompetencí, ale jeho minulosti, kdy zasahoval proti studentům. „Nikdy nevyjádřil svoji lítost ani nerevidoval svoje chování,“ uvedl.

Volební lístky neodevzdali ani lidovečtí poslanci, podle předsedy jejich klubu Jana Bartoška to byla forma protestu proti nominaci Ondráčka. Někteří poslanci se později s neodevzdanými lístky fotili a umístili je na Twitter. „Policii má kontrolovat nezávislý člověk, který nepomáhal totalitnímu režimu,“ řekl Bartošek. 

Jsem ráda, že ve výročí Palachova týdne, kdy pan Ondráček byl aktivním účastníkem a byl na té straně, která bila tehdejší protestující, sněmovna nezvolila tuto osobnost do čela komise. Myslím si, že by to byla velká neúcta k těm, kteří tehdy stáli na straně demonstrujících.
Markéta Pekarová Adamová
místopředsedkyně TOP 09


Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka Ondráčkův neúspěch očekával. „My jsme jako ČSSD dlouhodobě říkali, že člověk, který v roce 1989 v rámci Palachova týdne se podílel na perzekucích demonstrantů, nemůže stát v čele komise pro kontrolu GIBS. Já věřím, že KSČM nebude pana Ondráčka nominovat do druhé volby,“ řekl. KSČM nyní podle něj musí navrhnout někoho jiného.

Nahrávám video

Předseda komunistů Vojtěch Filip vnímá nezvolení Ondráčka jako porušení dříve uzavřených dohod. „Projednáme to na poslaneckém klubu, možná to zařadíme i na jednání výkonného výboru naší strany, abychom z toho vyvodili politické důsledky vůči partnerům ve sněmovně,“ řekl. Pochybila podle něj i volební komise, když v prosinci špatně spočítala vydané hlasy. V této souvislosti zmínil možné zvolení nového vedení komise, kterou nyní vede Martin Kolovratník (ANO).

Filip zatím nechtěl předjímat, jak bude KSČM ve věci dále postupovat. „Můžeme jednat znovu o otevření všech kontrolních komisí v Poslanecké sněmovně a udělat jinou dohodu na jiném formátu. Ale my budeme usilovat o to, aby jedna z kontrolních komisí, jak bylo na začátku při odblokování sněmovny přislíbeno, náležela KSČM,“ řekl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSucho omezuje provoz vodních elektráren, Babiš chce obnovit koalici proti němu

Babiš ve čtvrtek uvedl, že by obnovil Národní koalici pro boj se suchem, která vznikla v roce 2018 za tehdejšího ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Zároveň se chystá odpoledne navštívit vodní nádrž Slapy. Sucho již výrazně omezilo provoz malých vodních elektráren.
12:59AktualizovánoPrávě teď

Stát u soudu žádá po ruském velvyslanectví 135 milionů za užívání budov v Česku

Městský soud v Praze se ve čtvrtek začal zabývat sporem o dlužné nájemné za využívání budov ruskou diplomatickou misí v Praze a na dalších místech v tuzemsku. Diplomatický servis, který je příspěvkovou organizací ministerstva zahraničí a u soudu zastupuje český stát, požaduje v žalobě po ruském velvyslanectví zhruba 135 milionů korun. Soud ve čtvrtek přečetl listinné důkazy, jednání bude pokračovat v říjnu.
před 42 mminutami

VideoSečteno: Moravskoslezský kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 13. srpna se věnoval Moravskoslezskému kraji.
před 4 hhodinami

O víkendu se oteplí až na 36 stupňů, v neděli mohou být bouřky

O víkendu se v Česku oteplí až na 36 stupňů Celsia. Bude převážně jasno, ale v neděli se hlavně v Čechách zřejmě postupně zatáhne a mohou se objevit bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
07:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Z elektrolytů se stal trend. Na co si dát pozor?

Nápoje s elektrolyty byly hlavně v minulosti spojeny se sportem, dnes už je ale lidé koupí i v obchodě s potravinami a užívají je v práci nebo během dne, aby třeba zahnali únavu. Popularita těchto produktů masivně roste také díky sociálním sítím. A to i přes rady odborníků, podle kterých jejich užívání v každodenním životě není tolik potřeba. Experti také upozorňují, že nadměrný příjem elektrolytů může být pro člověka i škodlivý.
před 8 hhodinami

„Je to neopravitelné“. Novela stavebního zákona v Senátu zřejmě narazí

Rozsáhlé změny v povolování staveb nespíš neprojdou Senátem. Čtyři desítky členů horní komory se totiž kloní k zamítnutí novely stavebního zákona, řada dalších pak k jejím úpravám, vyplývá ze zjištění ČT. Zamítnutí doporučuje i trojice výborů, která se předlohou ve středu zabývala. Návrh, který zavádí jeden centrální úřad, cílí na zrychlení a zefektivnění stavebního řízení. Podle opozičních senátorů má ale zákon řadu nedostatků. Vadí jim i to, že jde o poslanecký návrh.
před 9 hhodinami

Miliony lidí na severní polokouli pozorovaly zatmění Slunce. Vidět bylo i v Česku

Miliony lidí na severní polokouli ve středu večer SELČ vzhlížely k obloze a sledovaly zatmění Slunce. Úplné bylo pozorovatelné na Islandu, v Grónsku, na severu Ruska či na Pyrenejském poloostrově. Na dalších místech polokoule, včetně velké části Evropy, severu Spojených států, Kanady či severozápadní Afriky, bylo možné pozorovat zatmění částečné. To bylo výrazně viditelné i v Česku, kde byly pro pozorování veskrze skvělé podmínky. Totéž platí i pro roje Perseid, které vrcholí v noci na čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Soud potvrdil státu vysoký doplatek na nájemném za pozemky s ruskými budovami

Na nájemném za pozemky s ruskými budovami v pražských Stodůlkách náleží českému státu od firmy Simply Service Rent doplatek 6,3 milionu korun. Ve středu to pravomocně potvrdil Městský soud v Praze. Stát ve sporu zastupovala příspěvková organizace ministerstva zahraničí Diplomatický servis (DS). Proti rozsudku lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle právního zástupce firmy už společnost peníze státu uhradila. Ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že verdikt vítá.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.