Jaderný tendr byl v pořádku, rozhodl nepravomocně antimonopolní úřad

Výběrové řízení na výstavbu dvou jaderných reaktorů v elektrárně v Dukovanech bylo v pořádku, rozhodl zatím nepravomocně o námitkách společností EDF a Westinghouse Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jaderný tendr napadly společnosti EDF a Westinghouse, ÚOHS se jejich návrhy zabýval ve dvou řízeních.

V obou řízeních antimonopolní úřad dříve vydal předběžná opatření, která zakazují uzavření smlouvy s korejskou firmou KHNP na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Tento zákaz zatím platí. Platit by přestal, pokud by firmy nepodaly rozklad nebo až o jejich rozkladech rozhodne předseda ÚOHS.

ČEZ rozhodnutí ocenil a zopakoval, že je přesvědčen o správnosti postupu. KHNP se chce dál soustředit na jednání o smlouvě. EDF se zatím k rozhodnutí vyjadřovat nebude.

„Řízení o návrzích obou společností (EDF a Westinghouse) byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad,“ uvedl úřad v tiskové zprávě.

Společnost Westinghouse napadla to, že společnosti ČEZ, která má jako zadavatel zakázku na starost, postupovala mimo režim zákona na základě takzvané bezpečnostní výjimky. „V této části úřad správní řízení zastavil, protože námitky proti užití výjimky měla společnost podat nejpozději 15 dní od chvíle, kdy se o použití tohoto postupu dozvěděla, což se stalo v březnu 2022. Námitky však byly zadavateli doručeny až dne 1. srpna 2024,“ napsal ÚOHS.

„Společnosti ČEZ a vítězi tendru by tak nemělo teoreticky nic bránit v podpisu smlouvy, ke kterému by mělo dojít v březnu příštího roku,“ uvedla redaktorka ČT Tereza Gleichová, která také zmínila, že antimonopolní úřad vydal předběžné opatření už minulý týden, akorát ve středu proniklo do médií.

Námitky obou firem

Obě firmy ve svých námitkách uváděly, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích, v této části úřad návrhy zamítl, protože nesměřovaly proti postupu, který je zadavatel povinen dodržovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

EDF i Westinghouse také označily za nezákonný postup zadavatele, který podle nich mimo jiné nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele. „Také v této části úřad správní řízení zastavil, protože proti konkrétnímu postupu zadavatele při zadávání veřejné zakázky mimo zadávací řízení s využitím výjimky dle § 29 písm. a) zákona o zadávání veřejných zakázek (tj. proti jeho jednotlivým dílčím jednáním v daném zadávacím postupu) nelze podat námitky,“ uvedl ÚOHS.

ČEZ rozhodnutí kvitoval. „Jsme přesvědčeni, že v rámci výběru preferovaného uchazeče jsme postupovali od první chvíle v souladu s platnými zákony a první prováděcí smlouvou uzavřenou mezi Českou republikou a ČEZem. Jsme rádi, že úřad došel ke stejnému závěru,“ řekl na dotaz ČTK mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Korejská firma KHNP po rozhodnutí ÚOHS uvedla, že se dál soustředí na jednání o smlouvě k Dukovanům, které chce dokončit včas. „Kromě toho se budeme důkladně připravovat na to, abychom zajistili, že nové jaderné bloky v České republice budou dokončeny v plánovaném termínu,“ uvedli Korejci.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nechtělo přímo rozhodnutí úřadu komentovat. Zopakovalo však, že ČEZ způsob výběru dodavatele projednal s ÚOHS už v roce 2020 a stát v rámci notifikace veřejné podpory pro nový blok také s Evropskou komisí. „Nepředpokládáme, že by tak tyto kroky neúspěšných uchazečů ovlivnily samotný projekt,“ sdělil mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou EDF, dalšího uchazeče – Westinghouse – vyřadila ze soutěže už dříve. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun.

Polostátní energetická společnost ČEZ nyní s Korejci jedná o smlouvě, kterou by měly strany podepsat do konce března 2025.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Minutu po minutěSchillerová hájila návrh rozpočtu. Nemáte právo kritizovat, vzkázala opozici

Poslanecká sněmovna ve středu začala v úvodním kole projednávat návrh státního rozpočtu na letošní rok se schodkem 310 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) na úvod svého vystoupení ve sněmovně zdůraznila, že předložený návrh je „úplný, reálný a pravdivý". Opozice podle ní nemá právo rozpočet kritizovat. Odmítla i výrok Národní rozpočtové rady (NRR), podle níž je rozpočet v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Opozice ve sněmovně návrh rozpočtu kritizuje.
06:00Aktualizovánopřed 3 mminutami

Ředitel pelhřimovské nemocnice po výpovědích lékařů rezignoval

Ředitel Nemocnice Pelhřimov Radim Hošek rezignoval. V nemocnici podalo nedávno výpověď dohromady čtrnáct lékařů z chirurgie a interny. O dalším směřování nemocnice bude Kraj Vysočina, který je jejím zřizovatelem, rozhodovat na mimořádné krajské radě svolané na čtvrtek.
před 1 hhodinou

Senát jednal o pozici české vlády ke konkurenceschopnosti EU

Pozice české vlády k setkání vedoucích představitelů Evropské unie představil ve středu před senátory ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Hovořil také o vztazích s USA. Na programu horní komory je i délka platnosti jednodenních dálničních známek. Senát má nyní přestávku, pokračovat v jednání bude od 15:00.
10:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Babiš chce v Paříži mluvit s Macronem o energetice a emisních povolenkách

Český premiér Andrej Babiš (ANO) se ve středu v Paříži setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Před odletem Babiš avizoval, že chce s Macronem mluvit hlavně o energetice, v níž zdůraznil význam jaderných elektráren. Zmínil i emisní povolenky, které naopak kritizoval. Čtvrteční summit EU označil za zásadní pro evropský průmysl a ceny energií.
07:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pašovali kokain v dortech, hrozí jim až osmnáct let vězení

Policie navrhla obžalovat sedm cizinců a jednoho Čecha za to, že dopravili z Německa do Česka přes třicet kilogramů kokainu. Drogu ukryli do dortů, které kurýři přivezli linkovým autobusem z Berlína na pražskou Florenc. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Národní protidrogové centrály (NPC) Lucie Šmoldasová.
před 3 hhodinami

Neoprávněná činnost pro cizí moc zůstává trestným činem, rozhodl Ústavní soud

Neoprávněná činnost pro cizí moc zůstává součástí trestního zákoníku. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení právní úpravy. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že pokud odpůrci demokracie útočí, musí být demokracie připravena bránit se atakům. Rozhodovalo plénum, tedy sbor všech ústavních soudců a soudkyň. Návrh na zrušení trestného činu podepsalo 24 senátorů, podle kterých je úprava neurčitá, obecně formulovaná a zneužitelná, a navíc se do trestního zákoníku dostala jako protiústavní přílepek.
07:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pokus o zapálení brněnské synagogy míří k soudu

Případ z ledna 2024, kdy se dva mladí muži pokusili zapálit brněnskou synagogu, míří k soudu. Žalobkyně obžalovala jednoho obviněného muže mimo jiné z pokusu o teroristický útok. Obviněný se jej měl dopustit jako mladistvý spolu s nezletilým, který ale není pro nedostatek věku trestně odpovědný.
před 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů debatovali o státním rozpočtu

Rozpočtový výbor v úterý doporučil schválit rozpočet na příští rok, který vláda Andreje Babiše (ANO) předložila se schodkem 310 miliard korun. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) je rozpočet realistický, pravdivý, a schodek je maximum možného. Opozice ho naopak tvrdě kritizuje. „Tenhle státní rozpočet jde úplně proti budoucím generacím, proti našim dětem, ti to všichni zaplatí na vyšší obsluze státního dluhu,“ sdělil v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským místopředseda výboru Benjamin Činčila (KDU-ČSL). „Rozpočtovou odpovědnost ukážeme v dalších letech. Je potřeba připomenout, že jsme ten rozpočet zdědili, že tam byl rozpočet, ve kterém chyběly miliardy ve výdajích, (...) naopak tam byly zvýšené příjmy,“ podotkl místopředseda výboru Patrik Pařil (ANO).
před 4 hhodinami
Načítání...