ÚOHS vydal předběžná opatření zakazující uzavřít smlouvy na dostavbu Dukovan

Události: Zásah antimonopolního úřadu do dostavby Dukovan (zdroj: ČT24)

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě návrhů společností EDF a Westinghouse vydal předběžná opatření, jimiž zakázal zadavateli uzavřít smlouvy v tendru na výstavbu nového jaderného zdroje. Vydání opatření ale nevypovídá nic o tom, jakým způsobem bude rozhodnuto ve věci.

„Mohu potvrdit, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal v minulých dnech na základě návrhů společností EDF a Westinghouse předběžná opatření, jimiž zakázal zadavateli uzavřít smlouvy v tendru na výstavbu nového jaderného zdroje. Vydání předběžného opatření nevypovídá nic o tom, jakým způsobem bude rozhodnuto ve věci. Jedná se o standardní krok pro procesní zajištění řízení, když o věci není pravomocně rozhodnuto a mohlo by hrozit zmaření účelu vedeného správního řízení,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Pokud by smlouva byla již podepsána, nemohl by úřad v případě porušení soutěžních pravidel účinně zasáhnout, mohl by pouze zpětně vyměřit pokutu. Proto v podobných případech vydává předběžná opatření, která podpis smlouvy odloží až po pravomocném rozhodnutí o tom, zda byl tendr v pořádku.

ČEZ bere postup na vědomí

ČEZ ve středu uvedl, že postup ÚOHS bere na vědomí a uvědomuje si, že vzhledem ke komplexnosti projektu může úřad potřebovat čas nad rámec zákonem předpokládaných 60 dnů. „V takových případech je obvyklé, že úřad přistupuje k vydání předběžného opatření. Jen v minulém roce tak ostatně učinil ve více než 120 případech,“ podotkl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

„Český antimonopolní úřad reaguje na napadení tendru ze strany francouzské společnosti EDF a amerického Westihghousu. Stížnosti podaly na konci srpna, začátkem září a úřadu od té doby běžela lhůta, kdy teoreticky měl rozhodnout, nicméně to nestihl, takže poměrně logicky, jak už to je i u spousty dalších sporů, vydal předběžné opatření,“ vysvětlila redaktorka ČT Tereza Gleichová.

Podle ní to znamená, že společnost ČEZ by s vítěznou společností KHNP v současné době nemohla uzavřít smlouvu. „ČEZ ale stejně v současné době nechtěl podepisovat smlouvu s KHNP. Podpis má naplánovaný až v březnu příštího roku, je tedy několik měsíců čas na to, aby ÚOHS přišel s verdiktem,“ dodala.

ČEZ zároveň zopakoval, že jeho postup v tendru byl v souladu s platnými zákony a prováděcí smlouvou k soutěži. Odmítl tak námitky neúspěšných uchazečů. EDF v odvolání k ÚOHS primárně napadla rozhodnutí o výběru korejské KHNP, Westinghouse napadl využití bezpečnostní výjimky.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda v červenci. Neúspěšní uchazeči EDF a Westinghouse tendr napadli u ÚOHS. EDF primárně napadla rozhodnutí o výběru korejské KHNP, Westinghouse napadl využití bezpečnostní výjimky. K bezpečnostní výjimce, která zajišťovala roli státu v tendru, ČEZ připomněl, že o jejím využití úřad na začátku soutěže informovala a ten důvody k ní následně uznal.

Vlček: Není to nepřekonatelné

Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) zatím není opatření zásadní překážkou pro tendr. „Samozřejmě je to určitá komplikace, protože je to velká zakázka. Nechápu to ale jako nějakou zásadní věc, která by nebyla překonatelná,“ řekl Vlček. Samotné opatření chápe tak, že ÚOHS pro rozhodnutí v tak velké věci potřebuje více času. Možnost případného pozdržení projektu nechtěl zatím komentovat.

Vlček dále připomněl, že ČEZ, který je jako investor za zakázku zodpovědný, o podmínkách soutěže všechny uchazeče předem informoval a před spuštěním tendru je konzultoval i s ÚOHS. Stát pak podle ministra projednal způsob výběru dodavatele s Evropskou komisí v rámci notifikace veřejné podpory pro nový blok.

„V obou věcech byla zahájena správní řízení, jejichž délku není možno s ohledem na věcnou i procesní složitost předvídat. Až do vydání prvoinstančních rozhodnutí nebude úřad k průběhu těchto správních řízení poskytovat žádné další informace,“ uvedl dříve ÚOHS. Mluvčí Švanda ve středu upřesnil, že obě řízení týkající se jaderného tendru pokračují.

Polostátní ČEZ nyní s Korejci jedná o smlouvě. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun.